Kadın idrar kaçırırsa psikolojisi ne olur?

Kadınların idrar tutamaması fiziksel bir sağlık sorunu olabilir ama psikolojik etkileri hiç de az değil.

Kadınlarda idrar tutamama genel olarak idrar torbasını ve idrar yolunu tutan kasların işlevini yitirerek sarkmasıyla oluşuyor. Orta yaştaki kadınların çoğunda sıkışma inkontinansı yaygın.

Bu dertten mustarip kadınların acilen tuvalete gitmeleri gerekiyor; çoğu zaman kontrol edilemez biçimde idrar kaçırılıyor. Bunu utanç ve pişmanlık izliyor. İdrar tutamama öncelikle fiziksel bir problem. Ama psikolojik etkileri de göz ardı edilecek gibi değil.

İdrar tutamamanın duygusal etkileri

İdrar kaçırma sorunu olan kadınlar çoğu zaman sosyal ilişkilerden, hatta bazen cinsel ilişkiden bile kaçınıyorlar. Bu kaçınma onları daha çok yıkıma ve depresyona sürüklüyor. Belirtiler ilk ortaya çıktığında doktora gidip tedavi olursanız daha da derinleşmeden sorunu çözebilirsiniz. 

Yaşlı kadınlar bunun yaşlarıyla bağlantılı geliştiğini, aslında normal olduğunu düşünüyorlar. İdrar tutamamanın yaşlı kadınlarda gençlerden daha çok görüldüğü doğru. Ama bu idrar tutamamanın yaşlılığın bir yan etkisi olduğunu göstermez.

İdrar tutamama ve Depresyon

İdrar tutamama sorunu yaşayan kadınlarda depresyon daha yaygın. Bir araştırmaya göre idrar tutamama sorunu yaşayan kadınlarda depresyon görülme olasılığı bu sorunu yaşamayan kadınlara göre 3 kat daha fazla. Başka bir araştırmaya göre de idrar tutamama hem kadınlarda hem de erkeklerde depresyona neden oluyor. Bir kadın idrar tutamama problemi yaşıyorsa kocasının da depresyona girme olasılığı yüksek.

İdrar tutamamanın yaşam kalitesine etkisi

Daha ciddi idrar tutamama sorunları tabii ki yaşam kalitesinde daha fazla düşüşe neden oluyor. İdrar tutamama problemi yaşayan kadınların kendilerine güvenleri ve çekicilikleri de daha az oluyor.

İdrar tutamama türlerinin hepsi birbirinden beter. En streslisi tahmin edilemeyen bir zamanda sıkışıp kaçırma olabilir. Soruna neyin yol açtığı henüz bilinmiyor. Uzmanlar idrar torbasının beyne yanlış mesaj gönderdiğini düşünüyor. Aslında dolu olmadığı halde beyne “idrar torbası dolu” mesajı gidiyor. Az önce gidilmiş olsa bile yine, hemen tuvalete gitme isteği duyuluyor.

İdrar kaçırma günlük yaşamın herhangi bir aşamasında yaşanabilir. Bir şeyleri kaldırırken, gülerken, öksürürken, hapşırırken pelvik kasların zayıflaması nedeniyle idrar tutulamayabilir. 

Stres inkontinansı tıpkı sıkışma inkontinansı gibi aniden geliyor; kesinlikle uyarmıyor. Kadın tuvalete gidene dek idrar çoktan akmaya başlıyor.

Stres inkontinansında kadınlar az miktarlarda idrar kaçırıyorlar. Sıkışma inkontinansında miktar daha fazla. İkisini karşılaştırmak gerekirse biri bir yemek kaşığı diğeri bir bardak diyebiliriz. Peki sonuç? Sıkışma inkontinansı olan kadınların stresi katlanılır gibi değil. 

İdrar kaçırıyorum ne yapmalı?

İdrar tutamamanın hangi türüne sahip olursanız olun, durum sizi sosyallikten uzaklaştıracak kadar ciddileşmeden müdahale etmelisiniz. İnsan içine çıkmaya ara verirseniz depresyona yakalanabilirsiniz. İdrar kaçırma belirtileriniz varsa tıbbi yardım için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

İdrar kaçırmada uygulanan tedavi yöntemleri

Bazı ilaçlar kadınlarda idrar tutamama sorununu azdırabilir. Yüksek tansiyon ilaçları buna örnek. Hem idrar tutamama sıkıntısı yaşıyor, hem de bu tür ilaçlardan kullanıyorsanız doktorunuz size uygun bir çözüm sunabilir.

Basit önlemlerle sorunu hafifletmek mümkün. Pedler buna örnek. Pelvik bölge egzersizleri yaparak kasları güçlendirmek de etkili çözümlerden. Bu yöntemler sorundan kurtulmanıza yetmediyse doktorunuz ilaç tedavisi ya da cerrahi operasyon önerebilir.

Cerrahi müdahaleyle idrar torbasını normal yerine kaldırmak bir çözüm olabilir. Diğer cerrahi işlem ise ‘askı’ yöntemi olarak biliniyor: sentetik bir destek ipiyle idrar torbası destekleniyor. Bu iki cerrahi işlem de idrar tutamama sorununu engellemede etkili.