Kabızlık tedavisi nasıl yapılır?

Kabızlık bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve tuvalete çıkmakta zorluk çekmemize neden olan bir sağlık sorunu. Haftada 3 veya daha az az tuvalete çıkıyorsanız kabızlık çekiyorsunuz demek. Kabızlık can sıkıcı ancak genellikle çok ciddi boyutlara ulaşmıyor. Fakat bazı vakalarda haftalarca hatta aylarca sürebiliyor. Bu tür kronik kabızlıklarda altta yatan sorun çok daha ciddi başka bir hastalık olabiliyor. Bu nedenle kabızlığınız 6 ayda 3 haftadan uzun sürüyorsa doktora başvurmanız tavsiye edilir.

Kabızlık tanısı nasıl konur?

Kabızlık belirtileri nedeniyle doktora başvuran kişi öncelikle fiziki muayeneden geçer. Bu sıra da Doktor hastanın geçmişi, kullandığı ilaçlar ve genel sağlık durumu hakkında sorular sorar. Bu şekilde kabızlığa neden olan başka sağlık sorunları var mı öğrenir. 

Kabızlığın altında yatan nedenleri öğrenmek için bazı durumlarda bir dizi teste ihtiyaç duyulur. Bunlar: 

Baryum enema grafisi: Bu testte rektum, kolon ve bazen de ince bağırsak röntgen benzeri bir cihazla görüntülenir. 

Anorektal bölgede X-ray tekniği: Bu teknikte doktor yoğunluğu dışkıyla benzer bir maddeyi rektumdan içeri doldurur. Daha sonra hasta tıpkı tuvalete çıkar gibi hamuru iter. Bu sırada x-ray tekniğiyle gözlem yapılır. Bu şekilde kas kasılmalarında herhangi bir sorun olup olmadığına bakılır.

Sigmoidoskopi: Sigmoidoskop denilen esnek ve ucu ışıklı bir hortum yardımıyla kalın bağırsağın makattan itibaren yaklaşık 60 cm’lik kısmının gözle incelenmesine sigmoidoskopi denir. 

Kolonoskopi: Kalın bağırsağın kolonoskop denilen bükülebilir bir aletle incelenmesine denir. 

Anorektal manometri: Bu yöntemde makat içine ucunda elektrod olan balonlu bir kateter yerleştirilir ve hastanın dinlenme, makat sıkma ve gevşeme gibi dönemlerinde makat içi basınç miktarı ölçülür ve sağlıklı bir kişide belirlenen değerler ile karşılaştırılır. 

Kabızlık tedavisi nasıl yapılır?

Kabızlık çoğu durumda yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarındaki ufak değişikliklerle çözülen bir sorun. Ancak bazı durumlarda profesyonel yardım da gerekebilir.  Profesyonel yardım aşamasına geçmeden önce kabızlıkla mücadelede işimize yarayacak bazı ipuçlarına bakalım. 

Yüksek lif oranı. Günde toplam en az 200 – 350 gram lif almak dışkının yumuşak olmasına yardımcı olur. Fasulye, kepekli tahıllar, taze meyve ve sebzeler lif açısından zengin gıdalardır. Peynir, et gibi gıdalarsa lif açısından oldukça fakirdir. Bu nedenle bu tür besin maddeleri yerine taze meyve ve sebze gibi lif oranı yüksek gıdalar tercih edilmeli.

Düzenli egzersiz. Fiziksel aktivite bağırsak faaliyetlerini düzene sokmada yardımcı olacaktır. 

Yeterli sıvı alımı. Bol sıvı tüketmek dışkıdaki su oranını arttırır. Dolayısıyla yumuşak olmasında çok önemli bir etkendir. 

Zaman ayırmak. Tuvalete gitmek için sıkışmayı beklemeyin. Bunun için kendinize uygun bir zaman belirleyin ve tuvalete çıkmaya çalışın. 

Kabızlık tedavisi alternatif tıpta mı?

Çoğu durumda bu saydığımız yaşam tarzı ve beslenme alışkanlığı değişiklikleri kabızlığınıza çözüm olur. Ancak bazı durumlarda bunlar bile işe yaramayabilir. O zaman da çözümü alternatif tıp ve tamamlayıcı tedavilerde ararız.  Şimdi bakalım alternatif tıp ve tamamlayıcı tedaviler kabızlıkta bize nasıl çözümler sunuyor.

Masaj. Masaj kasılan kasları gevşetmede etkili. Kabızlık da kaslarla doğrudan ilişkili olduğundan kabızlık tedavisinde masaj sık kullanılan bir yöntem.

Akupunktur. Bazı araştırmalar akupunkturun bağırsak hareketleri ve kabızlık tedavisinde etkili bir yöntem olduğuna işaret ediyor. Hemen hepimizin bildiği üzere Uzakdoğu merkezli bu uygulama vücudun bazı noktalarına incecik iğneler batırılarak yapılıyor. Bağırsak hareketlerini tetikleyen sinir uçları uyarılıyor. Kabızlık tedavisinde de bu yönteme başvuranların sayısı hayli kalabalık. Ancak kabızlıktan kurtulmak için akupunktura güveniyorsanız dikkat etmeniz şart. Çünkü kullanılan iğnelerin açtığı yaraların enfeksiyon kapma riski var. Bu nedenle tek kullanımlık iğnelerin kullanıldığına ve uygulamanın hijyenik bir ortamda gerçekleştirildiğine emin olmak şart. 

Kabızlık tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum olarak