Kabızlık Probleminize Etkili Çözümler

Yanlış beslenme ya da yetersiz ve kötü beslenme alışkanlıkları kabızlığa neden olmaktadır. Pek çok kişi Kabızlık sorunu yaşadığı için bu konuda yardımcı besinlerden faydalanmak ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmek önemlidir. Özellikle çok katı gıdalarla beslenen  ve sıklıkla fastfood tüketen kişilerde kabızlık şikayetleri daha sık görülmektedir. Sulu yemek yememek ya da bağırsaklarında tıkanıklık olan kişilerde, sinir, Stres ve aşırı üzüntü gibi haller de kabızlığı tetiklemektedir. Zaman zaman antibiyotik kullanımı ya da farklı ilaçlar da kabızlık şikayetine neden olabilmektedir. Hareketsiz yaşam günümüzün en sıkıntılı durumlarından biri olduğu için günün büyük bölümünü oturarak geçiren ya da masa başında çok uzun süreler çalışan aşırı hareketsiz kişilerde ciddi kabızlık şikâyetleri oluşmaktadır. Hormon dengesizliği yaşayan kişilerde ya da fıtık operasyonu ya da hastalığı olanlar da kabızlık şikayetinde bulunmaktadırlar.

Kabızlığın tedavisinde öncelikle kabızlığa neden olan etkenleri iyi belirlemek gerekiyor. Kabız olmaktan kaçınmak için öncelikle beslenme şeklini değiştirmekte fayda var. İlk olarak kişinin mutlaka bol miktarda sebze ve meyve tüketmesi gerekiyor. Ayrıca Lifli Gıdalar da kabızlığa çok iyi geldiği için sofralardan eksik etmemek gerekir. Mercimek, salata, ya da kepek ekmeği, tam tahıllı ekmek gibi besinleri daha sık tüketmek ve gün içinde en az 2 ya da 2.5 litre su tüketmek faydalıdır. Sebze çorbaları içmek ve üzüm, kayısı veya şeftali tüketmek de kabızlık şikayetleri olanlara iyi gelmektedir. Erik reçeli ve bal da pek çok kabızlık şikayeti olanlarda yardımcı olmaktadır.

Kabızlığa neden olan pek çok etken vardır. Bunların başında elbette kötü beslenme gelmektedir ancak tek sebep beslenme değildir. Özellikle aşırı stres yasayan kişilerde ve egzersiz yapmayanlarda, tiroid hastalarında da kabızlık şikayeti görüldüğü bilinmektedir. Kabızlık için iyi gelen pek çok bitki ve besin vardır. Bunlardan biri meyan kökü, ebegümeci ve bal ile yapılan bir karışımdır. Sabahları aç karnına içilen bu karşım sayesinde bağırsakların düzenli çalışması sağlanabilir. Diğer yandan kişinin yapabileceği diğer şeyleri de sayacak olursak geceleri uyumadan önce içilecek olan portakal suyu ve hin yağı karışımı çok iyi gelmektedir. Sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı zeytinyağı içmek ve ballı sıcak su içmek de kabızlık şikayetlerini gidermektedir. Pırasa çorbası da menüde bulunması gereken önemli yemeklerden biridir.

Çocuklarda Kabızlık Soruna Etkili Çözüm

Çocuklarda kabızlık sorununa en etkili çözümlerden bir öncelikle çocuğunuzun ilk 3 yaşına kadar inek sütü içirmemek olduğunu söyleyebiliriz. Uzmanlar inek sütünün pek çok çocukta kabızlığa neden olduğunu söylemektedir. Çocukların kabız olmalarını engelleyebilmek için mutlaka gün içinde bol su içirmek, sulu gıdalar ile beslenmelerini sağlamak gerekiyor. Hazır gıdalardan ya da içinde koruyucu madde bulunan besinlerden kaçınmak gerekiyor. Çocuğunuza daha erken yaşlarda sebze yemekleri yedirmek ve meyve tüketimi alışkanlığı edindirmek de kabızlığa çare olacaktır. Çocukların kabızlık sorununda yanlış verilen tuvalet eğitiminin de rolü çok büyük. Bu nedenle yetişkinlerin çocuklarına doğru tuvalet eğitimi vermeleri ve çocuklarının tuvaletleri geldiğinde tutmamalarını öğütlemeleri de oldukça önemli. Bol posalı ve lifli gıdalarla beslenmelerine özen göstermeli ve sebzeleri, meyveleri daha çok sevecekleri hale getirerek tüketmelerini sağlamak gerekiyor. Meyveli yoğurtlar bu konuda oldukça başarılı olabiliyor. Aynı zamanda kefir içme alışkanlığı edindirmek de çocukların yaşayacakları kabızlığa engel olabilmektedir. Çocuklarınızın kabız olmaması için öncelikle hareket etmelerine izin vermek ve günün büyük kısmını bilgisayar başında değil oyunlar oynayarak geçirmelerini sağlamalısınız. Metabolizma hızlarını da bir doktora giderek ölçtürebilir kabızlık sorunu ile ilgili bir uzmandan da yardım alabilirsiniz.