Kabızlık Nedenleri ve Kabızlık Belirtileri

Kabızlık hepimizin bildiği gibi bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve tuvalete çıkmakta zorluk çekmek demek. Ancak kabızlığın tek suçlusu bağırsaklar değil. Bağırsakların bir de suç ortağı var. O da mide. Kabızlıkta mide ve bağırsaklar el ele verip hayatı bize zindan ediyorlar.  

Her insanın bağırsak hareketleri kendine has işler. Kimi günde 2 kez rahatça tuvalete çıkarken kimi 2 günde bir çıkar. Bunda bir sorun yok. Ancak haftada 3 ya da daha az tuvalete çıkıyorsanız siz de kabızlıkla mücadele içindesiniz demektir. 

Kabızlığın çoğu geçicidir. Dönem dönem de hepimizin başına gelmiştir. Ancak bazı durumlarda kabızlık haftalarca hatta aylarca bile sürebilir. Bu durumlarda profesyonel yardım almak gerekir. 

Kabızlık nedenleri

Sindirim sistemi çok yavaş hareket eder ve dışkı kuruyup sertleşirse kabızlık gelişir. Normalde yediklerimizden geriye kalan posa bağırsaklardaki kasılmalarla dışarı atılır. Ancak yeterince sıvı ve Lifli Gıdalar tüketmezsek ve bu kasılmalar azalırsa kabızlıkla karşı karşıya kalırız. Şimdi kabızlığın altında yatan nedenlere bakalım:

Yetersiz sıvı tüketimi

Yeterince lifli gıdalar tüketmemek

Hareketsizlik

Rahatsız bağırsak sendromu

Bazı hastalıklar (felç, diyabet, tiroit, Parkinson vb.)

Sık sık müshil kullanmak

Hamilelik

Yaşlılık

Seyahat etmek

Kolon ve rektum sorunları

Bazı ilaçlar ( Parkinson, Yüksek tansiyon ve Depresyon ilaçları, ağrı kesiciler, diüretik ilaçlar vb.)

Hormonsal bozukluklar (tiroit vb.)

Kusma ve ishal nedeniyle vücutta tuz kaybı

Omurilik yaralanmaları

Nadir durumlardaysa kolorektal kanser ve otoimmün hastalıklar da kabızlığa neden olabilir. Çocuklardaysa Hirschsprung hastalığı da kabızlığa neden olabilir. 

Kabızlığın belirtileri neler?

Sanılanın aksine her gün tuvalete çıkmamak kabızlık anlamına gelmiyor. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi her insanın kendine has bir düzeni var. Ancak son altı ayda en azından üç defa sayacağımız belirtilerin bir ya da birkaçını yaşıyorsanız kabız olabilirsiniz.

Haftada 3’den az tuvalete çıkmak

Dışkının sert olması

Tuvalete çıkarken acı

Zorlanma

Yanma

Ne zaman doktora gitmeli?

Kabızlık rahatsız edici olsa da genellikle pek ciddi bir sağlık sorunu olmaz. Çoğu vakada profesyonel yardıma ihtiyaç duyulmaz. Ancak kronik kabızlık vakalarında altta yatan neden ciddi başka bir hastalık olabilir. Bu nedenle uzun süredir kabızlık çekiyorsanız doktorunuzla görüşmenizin vakti gelmiş demek.  

Bağırsak hareketlerinizde açıklanamayan değişimler varsa, yani yaşam tarzınız, beslenme alışkanlıklarınız ve çevresel faktörlerinizde herhangi bir değişim olmamasına rağmen bağırsak hareketleriniz 3 haftadan uzun zamandır düzensiz ise doktora görünmelisiniz. Bu düzensizlikleri ve rahatsızlıkları sayalım:

Yoğun karın ağrısı

Dışkıda kan

İshal veya kabızlık arasında gidip gelme

İnce dışkı

Açıklanamayan kilo kaybı

Bu belirtilerden bir ya da birkaçını yaşıyorsanız doktorla görüşmelisiniz dedik. Tabii unutmayın ki doktorlarımız da size yardımcı olmak için bekliyorlar. Dilerseniz hemen uzmanlarımıza danışabilirsiniz. 

Kimler kabız olabilir?

Kabızlık hemen herkesin başına gelebilir. Ancak şu grupların kabızlıkla mücadele etmek zorunda kalması daha olası:

Yetişkinler

Yatalak hastalar

Lif içeriği düşük beslenme alışkanlığı olanlar

Yeterli miktarda sıvı almayanlar

Kemoterapi görenler

Uyuşturucu bağımlıları

Bazı ilaçlar (tansiyon ilaçları ve bazı sakinleştiriciler)

Kabızlık genellikle kadınların mustarip olduğu bir sorun. Üstelik hamile kadınlar için kabızlık hamileliğin en zorlu taraflarından biri. Bunun nedeni ise bebekle birlikte büyüyen, genişleyen rahmin bağırsaklar üzerine baskı yapması.