Kabızlık için Castor Oil veya zeytinyağı

Normal bağırsak hareketleri kişiden kişiye farklılık gösterse de, haftada en az üç bağırsak hareketine sahip değilseniz, o zaman Kabızlık olduğu anlamına gelir. Kabızlık, kuru ve geçişi zor dışkı, düzensiz bağırsak hareketleri olarak karakterize edilir. Kabızlığın nedeni, yeterli lifli gıda yememek gibi besin kaynakları ile ilgili veya kullanılan ilaçların yan etkileri ile bağlantılı olabilmektedir. Ulusal Sindirim Hastalıkları Odası, ABD’de 4 milyon yetişkinin sık kabızlık yaşadığını ve müshil endüstrisinin yılda 725.000.000 $ kazandığını belirtmiştir. Kabızlığın giderilmesi için castor oil ve zeytinyağı kullanımı halk arasında son derece önemlidir; Ancak, bilimsel kanıtlar, daha etkili olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı içerisindeki birincil bileşik, yağın %72’sini oluşturan ve tekli doymamış yağ asitleri, ya da MUFAs olarak bilinen oleik asittir. Bir araştırmaya göre, zeytinyağında bulunan yağların total kolesterolü düşürmek ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak gibi sağlık yararları olabilir. Diğer biyoaktif maddeler, polar fenoller, lignan, flavonoidler, skualen, fenolik asitler, triterpen asitleri ve triterpen alkolleri kapsamaktadır. Kabızlığın giderilmesi için zeytinyağı kullanımı halk arasında yaygındır. “Homeopatik Dünya” dergisinde, zeytinyağının kabızlığın giderilmesi için kullanılabileceği belirtilmiştir. Kabızlık için zeytinyağının etkinliği, henüz bilim dünyası tarafından incelenirken, yüksek besin içeriği nedeniyle dolaylı olarak kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Castor Oil

Tıbbi amaçlar için castor oil kullanımı Mısırlıların zamanına kadar uzanır ve castor oil, hint yağı bitkisinden elde edilir. Castor oil’in geleneksel olarak, mide ekşimesini gidermek, adet kramplarını azaltmak, morluklar, güneş yanığı ve apseleri tedavi etmek için kullanılmaktadır.  Modern çağda, castor oil’in temel tıbbi kullanımlarından biri de, uyarıcı müshil olarak etki gösterdiğinden, kabızlığın hafifletilmesi için olan kullanımdır. Pruistat Sindirim Sağlık Merkezi, castor oil’in, dışkının hareketine yardım etmesinin yanı sıra, dışkının, nemin emilmesiyle kurumasını engelleyen büyük ve küçük bağırsak duvarlarını uyardığını belirtmiştir. Castor oil’in tüketilmesinin ardından 5 saat içinde rahatlama sağlayabilir.

Doz Önerileri

911 sağlık sitesi, zeytinyağının, sabahları bir yemek kaşığı ve akşam yemeğini yedikten 1 saat sonra 1 yemek kaşığı alınmasını önermektedir. Kabızlığı gidermek için, 15 ml Castor Oil ile 8 oz su tüketilmelidir. Bu dozlar önerilirken, güvenilirlikleri ve önerilen dozlarını belirlemek için zeytinyağı ve castor oil kullanımı hakkında doktorunuza danışınız.

Sonuç

Castor oil, kabızlığı gidermede, uzmanların cerrahi işlemler için bağırsaklardan dışkı boşaltmasındaki kullanımında olduğu gibi daha etkili olabilir, fakat bu castor oil’in sizin için ideal olduğu anlamına gelmez. Zeytinyağı kabızlığı gidermede Castor Oil kadar etkili olmasa da, daha hafif şekilde çalışır. Hekiminizin doğrudan izni olmadan, kabızlığın giderilmesi için castor oil veya zeytinyağı kullanmayınız. Özellikle de herhangi bir ilaç kullanıyorsanız son derece dikkatli olunuz.