Kabızlık Giderici Yiyecekler Nelerdir ?

Kabızlık giderici yiyecekler yiyerek yaşadığınız bu sıkıntılı süreçten kurtulmanız mümkün. Kabızlık bir ya da bir kaç tür besine bağlı oluşan bir sağlık sorunu değildir. Günde 25 ila 35 gram fiber tüketerek ve bol su içerek sindirim sisteminizi harekete geçirebilir ve kabızlık probleminize son verebilirsiniz. Aşağıdaki listede kabızlık sorununa en iyi gelen besinlerini listeliyoruz:

1) Erik kurusu: Erik kurusu içerdiğini yüksek fiber oranı ve doğal laksatif görevi ile kabızlık için en ideal besinlerden biridir. Iowa üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre kabızlık için erik kurusu tüketmek, laksatif ilaçlardan çok daha etkili olmuştur.

2) Fasülye: Bir bardak fasülyede 10 gram fiber vardır. Hemen hemen her çeşit fasülye yüksek fiber oranına sahiptir ve kabızlık için ideal bir besindir.

3) Kivi: Orta boydaki bir kivi yaklaşık 2.5 gram fiber ve bolca vitamin içerir. Günde 2 adet kivi tüketimi sindirim sistemini güçlü bir oranda harekete geçirmektedir.

4) Çavdarlı Ekmek: Tam tahıl içeren ekmekler de yüksek seviyede fiber içermektedir. Hem kabızlık gidericidir hem de kalbe çok iyi gelir.

5) Armut: Armut da fiberi yüksek bir meyvedir fakat kabuğu ile beraber yenmesi tavsiye edilir. Bir armut kabuğu ile beraber 5-6 gram fiber içermektedir.

Çikolata, süt ürünleri, kırmızı et, muz ve kafein genelikle kabızlığa yol açan besinlerdir. Bu yüzden bu süreçte bu besinlerden uzak durmanızı öneririz.

Kronik kabızlık problemi ve kabızlıkta keten tohumu kullanımı hakkında yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.