Johnny Depp

John Christopher Depp
John Christopher Depp
HakkındaJohn Christopher Depp
(09-06-1963)09-06-1963 (yaşı 57)
Kentucky, ABD
İkametLos Angeles, CA
MeslekAktör
Aktif Yıllar1984-
BurcuYengeç
EşiAmber Heard
Boyu1.78 m veya 178 cm
Kilosu77

Johnny Depp 9 Ekim 1963’te Owensboro Kentucky’de dünyaya gelmiştir. Daha çok farklı rollerdeki performansı ile tanınan Depp, Makas Eller, Karayip Korsanları, Sleepy Hollow ve Charlie’nin Çikolata Fabrikası gibi filmlerde rol almıştır. Oyunculuk kariyeri Tim Burton ile tanışmasıyla beraber hızla ivme kazanan ünlü oyuncu, gençlik yıllarında bir dizi sorunla boğuştu ve daha 12 yaşındayken sigara içip uyuşturucu kullanmaya başladı.

1978’de Johnny Depp 15 yaşındayken ailesi boşandı ve ünlü oyuncu da okulu bırakarak The Kids adlı müzik grubuyla çalmaya başladı. 1983’te henüz 20 yaşındayken 25 yaşındaki makyaj sanatçısı Lori Allison’la tanışan ve evlenen Depp’in oyunculuk kariyeri karısının onu Nicolas Cage ile tanıştırmasıyla başlamıştır. İlk filmi olan Elm Sokağında Kabus’ta sergilediği performans sonrasında ünlü aktör, Los Angeles’taki Loft Studio’da ders almaya başladı.
Lori Allison’la ayrıldıktan sonra Fransız şarkıcısı Vanessa Paradis’le uzun süreli bir ilişki kuran Johnny Depp’in bu ilişkiden doğan bir kız ve bir oğlan çocuğu vardır. Ancak çift 2012 yılında yollarını ayırmış, Johnny Depp 2015’te ikinci eşi aktris Amber Heard ile evlenmiştir.
Kariyerindeki dönüm noktasını 1990’da oynadığı Cry-Baby müzikali ile yakalayan Johnny Depp, aynı yıl Tim Buton’un Makas Eller filminde Edward Scissorhands rolüne hayat verdi. Film gişelerde 54 milyon dolardan fazla hasılat elde etti ve böylelikle sevilen aktör parlayan bir yıldız haline geldi.

Johnny Depp ve Tim Burton

Johnny Depp’in kariyeri için önemli noktalardan birinin Tim Burton ile tanışması olduğu bilinmektedir. Ünlü oyuncu Tim Burton ile tanışmasının ardından büyük bir başarı yakalamış ve ünlü yönetmenin neredeyse tüm yapımlarında rol almıştır. Sevilen oyuncu aynı zamanda Tim Burton’ın oğlu Billy Ray Burton’ın vaftiz babasıdır.

Johnny Depp Karayip Korsanları Film Serisi

2004’te, Karayip Korsanları adlı film serisinde Yüzbaşı Jack Sparrow rolüyle bir Akademi Ödülü adaylığına layık görülen Johnny Depp, daha sonra 2006’da
2006’da Depp , Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı için Yüzbaşı Jack Sparrow olarak döndü ve filmle gişe rekoru kırdı. Daha sonra serinin devamı olarak çekilen Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu, Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde ve Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı filmlerinde de Johnny Depp Yüzbaşı Jack Sparrow rolüyle göz doldurmaya devam etti.

Johnny Depp’in Aldığı Ödüller

Johnny Depp’in ilk büyük ödülü, 1995’de Don Juan DeMarco ve Ed Wood’daki rolleri nedeniyle aldığı ‘Yılın Aktörü’ dalında ‘Londra Film Eleştirmenleri Dairesi Ödülü’dür.
2008’de, Depp, ‘Sweeney Todd’ daki rolüyle ‘En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü’nü kazandı.
2011-2014 yılları arasında Johnny Depp, En Sevilen Film Aktörü olarak Halkın Seçimi Ödülleri’ni üç kez kazandı.

Johnny Depp Filmleri

Johnny Depp’in büyük ses getiren ve en beğenilen filmleri aşağıda sıralanmıştır.
Makas Eller (1990) – Edward Scissorhands
Gilbert’in Hayalleri (1993) – Gilbert Grape
Ed Wood (1994) – Edward D. Wood, Jr.
Hayalet Süvari (1999) – Ichabod Crane
Beyaz Şeytan (2001) – George Jung
Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti (2003) – Yüzbaşı Jack Sparrow
Charlie’nin Çikolata Fabrikası (2005) – Willy Wonka
Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı (2006) – Yüzbaşı Jack Sparrow
Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu (2007) – Yüzbaşı Jack Sparrow
Alice Harikalar Diyarında (2010) – Çılgın Şapkacı
Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde (2011) – Yüzbaşı Jack Sparrow