John McAfee

John McAfee
John McAfee
HakkındaJohn McAfee
(18-09-1945)18-09-1945 (yaşı 73)
Forest of Dean, Birleşik Krallık
İkametLexington, Tennessee, ABD
Meslekİş Adamı
Aktif Yıllar1987-
BurcuTerazi
EşiJanice Dyson
Boyu183 cm
Kilosu80 kg

John McAfee 18 Eylül 1945’te Birleşik Krallık – Forest of Dean’da dünyaya gelen bilgisayar programcısı ve bilgisayar güvenlik yazılımı şirketi McAfee’yi kuran bir bilgi güvenliği öncüsüdür. Babası bir alkolik olduğu için zor bir çocukluk yaşayan John McAfee, 15 yaşındayken babası öldüğünde daha da kötü bir duruma düşmüştür.

Ailenin sorunlarından derinden etkilenen ve içmeye başlayarak, uyuşturucuya alışan ünlü programcı, bağımlılıklarına rağmen akademik açıdan mükemmel bir performans sergiledi. 1967’de Roanoke College’dan matematik alanında lisans eğitimini aldı. Daha sonra, matematik dalında doktora yapmak için Kuzeydoğu Devlet Louisiana Eyalet Koleji’ne kabul edilen John McAfee, programlama konusunda gizemli bir ustalığı olan bir gençti. Bu nedenle de mükemmel becerileri ve bilgisi nedeniyle, uyuşturucu bağımlılığı ve alkol sorunlarına rağmen tanınmış şirketlerde iş bulabildi.

1968 New York City’deki NASA Uzay Enstitüsü’nde bir programcı olarak çalışan ünlü programcı, burada birkaç yıl çalıştıktan sonra yazılım tasarımcısı olarak çalışmak üzere Univac’a taşındı. 1970’lerin ortalarında Xerox’ta işletim sistemi mimarı olarak çalışan John McAfee, daha sonra 1978 yılında Computer Sciences Corporation’da bir yazılım danışmanı olarak göreve başladı.

1980-1982 yılları arasında danışmanlık firması Booz Allen Hamilton’da çalışan ünlü programcı, bu süre boyunca alkol ve uyuşturucu bağımlılığını sürdürdü ve bu herhangi bir işte sürekli olarak çalışmamasına neden oldu. John McAfee’nin uyuşturucu bağımlılığı gün geçtikçe büyüdü ve 1983 yılına gelindiğinde sorun çok ağır bir hal aldı. Bu sırada ünlü yazılımcı Omex için çalışıyor ve genellikle ofiste içki içiyor ve uyuşturucu kullanıyordu. İşverenleri sorumsuz davranışlarına çok kızdı ve onu kovdu. Bu, McAfee’nin alkol sorunlarını halletmesi gerektiğine dair bir çağrıydı ve rehabilitasyon merkezine giderek alkol sorunundan tamamen kurtuldu. Daha Lockheed Martin tarafından istihdam edilen ve burada sınıflandırılmış bir ses tanıma programı üzerinde çalışan John McAfee, buradayken bilgisayar virüsleri hakkında çok fazla bilgiye sahip oldu. O andan itibaren virüslerle mücadele için yazılım geliştirmeye başlayan ünlü programcı ilerleyen yıllarda, virüs tehdidinin çok yönlü geleceğini hissetti. 1987’de kendi bilgisayar Antivirüs şirketi McAfee Associates’i kuran ünlü programcı, 1989 yılında Lockheed’deki görevinden ayrılmış ve hızla büyüyen işine kendini adamıştır. Bu sırada virüs tehdidi dünya çapında arttı ve kısa sürede McAfee milyonlarca dolarlık bir işletme haline geldi.

John McAfee 1990’lı yılların ortalarında, Anlık İleti Programını geliştiren Tribal Voice, PowWow’u kurdu. Diğer iş girişimlerine QuorumEx ve Future Tense Central dahildir. Şu sıralar kripto para birimleri ile uğraşan McAfee, 2018 yılının başına kadar MGT Capital Investment grubu ile Bitcoin madenciliği işini yapıyordu. Fakat bu ortaklıkta fazla sürmedi. McAfee kendi ekibini kurdu ve yeni Blockchain projeleri için yatırım önerileri sunuyor.

John McAfee’nin Kişisel Hayatı

John McAfee iki kez evlenmiştir. İlk eşi Judy McAfee ile uyuşturucu ve alkol sorunları nedeniyle 2002’de ayrılmış, daha sonra 2013’te Janice Dyson ile evlenmiştir.