Jinekoloji efsaneleri ne kadar doğru?

Doğru bilinen yanlışlar. Yanlış bilinen doğrular.Jinekolojik efsanelere yakından bakalım mı?Jinekoloji söylentilerin ve efsanelerin birbirine karıştığı yarım gerçeklerin dünyası. Eksik bilgiyle yazılmış gazete haberleri, kulaktan kulağa yayılan sözümona belirtiler güzel günü kabusa çevirmeye yetiyor. Bu gürültüde neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamak kolay değil. 

 

Toksik şok sendromuna karşı en iyisi yedek tampon: Toksik şok sendromu ölümcül olabilir. Sorun eski tip tamponlarda yaygındı ama yeni tamponlarda görece daha az rastlanıyor. Özellikle yurtdışı yolculuklarda yanlış tip kullanmamak için en iyisi yedek tampon bulundurmak ve sık değiştirmek.  

Sızıntı önleyen tampon zarar verir: Özellikle vajina içi tampon üretraya (idrar yoluna) baskı yaparak akıntıyı sızıntıyı tamamen kesiyor. Diyelim egzersiz yaparken bu yöntem elverişli olabilir ama egzersiz biter bitmez tampondan kurtulmak şart.

Kuru vajina içine yerleştirilen tampon tahrişe göze görünmeyen doku yaralanmalarına neden olabilir. Bu yaralar enfeksiyona çevirebilir. Akıntı ve sızıntı önlemi olarak tampon yerine süper ince ped kullanılabilir. Bunlar olağan pedlere göre daha emici. Tamponlardan çok daha güvenli.   

Doğum kontrol hapları seksi öldürüyor: Her yaştan çoğu kadın bu fikirde. Uzmanlara göre haksız sayılmazlar. menopoza bağlı sıcak basmasına, duygu durum çalkantısına karşı doğum kontrolü hapları kullanan kadınlar da aynı durumda.

Başka bir hap kullanmak işe yarayabilir. Hap azaltılarak doğum kontrolü başka bir yöntemle desteklenebilir. Olmadı başka bir doğum kontrol yöntemine Spiral veya kondom geçilebilir. menopoza bağlı semptoları gidermede dozaj ayarlaması gündeme gelebilir.   

Yan etkileri yok etmenin en iyi yolu hapı vajinadan almak: Uzmanlara göre hapı vajinadan almanın zararı yok. Özellikle bulantı veya kusma gibi yan etkilerde bu yöntem etkili olabilir.

Doğum kontrol hapını böyle kullanmaya niyetlenenlerin konuyu doktora danışmaları en doğrusu.     

Adet sırasında sevişmek cinsel bulaşıcı hastalık getirir: Hamile kalmamak için uygun görünse de bu dönem enfeksiyon kapma riski yüksek. Endokrinonologlar vajinanın değişen asit alkali dengesi nedeniyle bakterilerin hızla çoğaldığını belirtiyor.

Olağan koşullarda vajina ortamı asitli. Bakteriler bundan hoşlanmıyor. Periyot döneminde kanla ortamın pH değeri yükselerek alkaliye dönüşüyor. Sonuç: Eşinizin cinsel sağlığına ilişkin kaygılarınız varsa kondom şart.

Pamuklu çamaşır kullanmak  ve deterjan değiştirmek Vajinit riskini düşürür: Bu doğru. Vajinit vajina tahrişiyle gelişiyor. Aşırı akıntı, yanma, kaşıntı belirtilerinden. Pamuklu çamaşır kullanmak ve deterjanı değiştirmek vajinit riskini azaltıyor. Parfümlü sabun kullanmamak vajina bölgesine parfüm veya deodorant sıkmamak da riski azaltıyor.        

Bu önlemlere rağmen belirtiler sürüyorsa doktora başvurmak gerekiyor. Sorun bakteryal vajinozis, mantar enfeksiyonu cinsel bulaşıcı hastalık göstergesi olabilir.

Vulva çevresindeki koku idrar kökenli: Ter bezleri salgısıyla idrarın bileşenleri ortak. Kadınların çamaşırda idrar sızıntısı sandığı o malum koku terlemeyle ilişkili. Vajina bölgesini sık yıkamak çözümlerden biri. Nemi almak için doğal pudra kullanımı da etkili. Isıyı tutan terlemeyi arttıran naylon çamaşır ve tayt kullanımı ne kadar az olursa o kadar iyi. Bu önlemlerle koku yok oluyorsa ne ala. Sürüyorsa doktora danışmalı.

Vajinal ilişki mantar enfeksiyonu riskini artırmaz. Oral ilişki arttırır: Araştırmalara göre mantar vajinal ilişkiden çok oral temasla bulaşma eğiliminde. Sık sık mantar enfeksiyonuna yakalanan kadınlarda bu çok daha belirgin. Hormon dengesizliği, kan şekeri düzeyinin yüksekliği, antibiyotik kullanımı, doğum kontrol hapı, endişe ve kaygı enfeksiyon riskini daha da arttırıyor.

Migren seks isteğini arttırır. Orgazm ağrıyı keser. Adet kramplarını dindirir: Şimdi olmaz başım ağrıyor bahanesi seksten kaçmada yaygın olabilir ama uzmanlar migren atağından 24 saat önce cinsel iştahın epey arttığı görüşünde. Neden böyle olduğunu bilen yok. Serotonin salımının artması bunda etkili olabilir. Serotoninle cinsel eğilimler arasında bir ilişki olması mümkün.

Araştırmalar migrenden yakınan kadınların %20’sinin orgazmla yaklaşan migreni durdurabildiğini, ağrıdan kurtulabildiğini gösteriyor. Gerçi orgazmın ağrı kesici işlevi pek de yeni sayılmaz. Çoğu kadın sevişmenin adet sancılarını dindirme gücünü biliyor.

Seksten kaçınmak ağrıyı arttırır: Çoğu kadın ağrılı cinsel ilişkide en iyi önlemin bir süre seksten uzak durmak olduğu görüşünde. Oysa uzmanlar tam aksini salık veriyor. Sekse ara vermenin hem fiziksel hem duygusal olarak sahaya dönmeyi zorlaştırdığını belirtiyor.      

Cinsel ilişkide ağrı olağan değil. Eşler yeterince uyarılmamış olabilir. Hormonal etkilerle bebek emzirirken (veya menopozda) vajinal kuruluk bir başka neden. Kayganlaştırıcı nitelikte sıvılarla veya östrojen kremleriyle sorun giderilebilir. Daha önemlisi sevişmeden önce atılan ısınma turları. Bunlar bedeni karşılaşmaya hazırlamak için kilit önemde. İhmal edilmemeli.