Jinekolog Nedir ve Jinekolojik Muayene

Jinekolog nedir sorusuna en iyi cevap kadın sağlığı sorunlarında uzmanlaşmış tıp doktoru olacaktır. Jinekolojik muayene ise üreme sistemi ile ilgili sağlık problemleri ve jinekolojik diğer hastalıkların tehşis ve tedavisi için yapılır. Jinekolog bir kadının sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için hayatının her evresinde gitmesi gereken bir doktordur. Doğum öncesi, doğum zamanı ve doğum sonrası evrelerinde her zaman bir jinekolog görev alır. Jinekolojik muayeneler hastane de veya jinekoloğun kliğininde gerçekleşir. 

Jinekolog Nedir ve Görevi

Bir jinekoloğun en önemli görevlerinden biri hastalarını kadın sağlığını tehdit eden hastalıklardan korumaktır. Bu yüzden bir çok jinekolog on sekiz yaşını geçmiş ve cinsel olarak aktif olan kadınların senede bir defa kontrole gelmesini önermektedir. Jinekolojik muayene de hedef üreme organlarının durumunu incelemek ve ilerde oluşabilecek hastalıkların erkenden teşhis edebilmek ve engellemektir. 

Jinekolog nedir

Jinekolojik Muayene

Kadınının üreme sistemiyle ilişki bir çok hastalık ve rahatsızlık jinekolojik muayene sonucunda anlaşılır. Jinekolog kadının vücüdunda yaptığı inceleme sırasında bunları genelde teşhis edebilir ama idrar ve kan testleri de isteyebilir. Jinekolojik muayene sonucunda yaptığı tehşislerinin doğru olup olmadığını bu testler sonucunda daha iyi anlayabilir. Muayane sonucunda anormal bir durumla karşılaştığı zaman da operasyon yapmayı önerebilir.

Jinekolog hastasından bir takım tetkikler yaptırmasını ister. Eğer hasta ilk defa muayeneye gitmiş ise, kişinin ve ailesinin sağlık geçmişini öğrenmek jinekolog açısından çok önemlidir. Bu bilgileri topladıktan sonra herhangi bir hastalığın işareti olabilecek semptomların olup olmadığını genellikle aşağıdaki muayene sırasıyla bulmaya çalışır.

Öncelikle hastanın kilosunu ve tansiyonunu ölçer ve bir idrar tahlili yaptırmasını ister. Hastanın kalbini ve ciğerlerini de stetoskop ile dinleyerek kontrol eder. Akabinde karnını, boynunu ve kafasını eliyle kontrol eder. Daha sonra hastanın göğüslerini yumru, kist veya herhangi bir hastalık arz edebilecek anormalliğe karşın inceler. Bel altı bölgesini de yine aynı şekilde kanser veya cinsel bir hastalık olabilme ihtimalini göz önünde bulundurarak kontrol eder.

Jinekolog ve Aldığı Eğitim

Diğer tıp branşlarında olduğu gibi bir jinekolog üniversitelerin tıp fakültesinden mezun olduktan sonra TUS sınavına girer ve jinekoloji bölümünü kazandığı takdirde mesleğinde uzmanlaşmaya hak kazanır. Jinekologlar uzman, profesör ve doçent olarak üçe ayrılır.

Kadın Jinekolog

Türkiye’de kadın jinekolog tarafından muayene edilmek isteyen bir çok bayan vardır. Bunun en büyük nedenleri arasında erkek doktorlara gitmenin verdiği korku, utangaçlık ve kocalarının istememesi gösterilir. Jinekolojik muayene esnasında doktorun kadın üreme organlarına dokunması gayet doğal bir durum olduğu için bir çok kadın bundan rahatsızlık duyar. Genellikle erkekler arasında da jinekolog bir erkek hep kıskanılır.