Jinekolog Kimdir, Ne Yapar ve Nasıl Tedavi Eder ?

Jinekolog kadın sağlığı konularında uzmanlaşmış tıp doktorudur. Jinekologlar genellikle üreme sistemi ile ilgili sağlık problemleriyle uğraşsalar da ürolojik ve anal hastalıkların tedavisine de bakarlar. Jinekologlar kadın hayatının üç evresinde de görev üstlenirler. Bu evreler doğum öncesi, doğum zamanı ve doğum sonrası olarak tanımlanır. Genellikle bir jinekolog ya hastane de çalışır ya da kendi kliniğinde hasta bakar.

Koruyuculuk Görevi

Bir jinekoloğun en önemli görevlerinden biri hastalarını jinekolojik hastalıklardan korumaktır. Bu yüzden bir çok Doktor 18 yaşını geçmiş veya cinsel açıdan aktif olan bayanların senede bir defa muayene olmasını önermektedir. Buradaki amaç üreme organlarının durumunu incelemek ve olası hastalıkları erkenden teşhis edebilmek ve engellemektir. Bunlara ek olarak da hastanın sağlık sorularını ve endişelerini tartışabilmektir.

Hastalıklar ve Rahatsızlıklar

Üreme sistemiyle ilişki bir çok hastalık ve rahatsızlık bulunmaktadır. Bir jinekolog bunları önceden teşhis ve tedavi edebilmelidir. Jinekolog genellikle hastasından bir takım testler yaptırmasını ister ve sonuçlarını ve tedavi yöntemlerini kendisiyle paylaşır. Anormal durumlarla karşılaşıldığı takdirde ise operasyon yapabilir veya ameliyat önerebilir.

Hamilelik ve Doğum

Jinekologlar hamile olan hastalarının hamileliğin başlangıcından doğuma kadar olan süreç boyunca destek verirler. Genellikle doktorlar hamile kalmak isteyen hastalarını bir jinekoloğa yönlendirir. Buradaki amaç hastanın sağlıklı bir çocuk yapıp yapamayacağının kararını en iyi jinekoloğun verebileceği olmasıdır. Gebelikte jinekologlar hastalarını yakından takip eder ve sık bir şekilde muayeneye gelmelerini isterler.

Jinekolog

Jinekolog

Araştırma ve Halk Sağlığı

Bir jinekoloğun en önemli görevlerinden bir tanesi de halkı bilgilendirmektir. Bunu yapan doktorlar genellikle müşterilerinin kişisel bilgilerini gizli tutarak kadın hastalıkları hakkında önemli bilgiler ve istatistikler sunarlar. Bazı doktorlar da deneme safhasındaki ilaçlar ve yeni tedavi yöntemleri hakkında araştırma/geliştirmede bulunurlar. Ayrıca jinekologlardan bazıları sağlık seminerleri düzenleyerek ebeveynlik, cinsel hastalıklar ve Doğum kontrol yöntemleri hakkında halkı bilgilendirir.

Jinekolog Nasıl Bir Eğitim Alır ?

4 yıllık üniversite eğitimi alan bir doktor anatomi, fizyoloji ve hastalıklar konularında genel bilgi sahibi olur. Hemen hemen bütün tıp branşlarında olduğu gibi bir jinekolog da üniversitelerin tıp fakültesinden mezun olduktan sonra TUS sınavına girer ve mesleği hakkında uzmanlaşmaya başlar. Türkiye’de kadın hastalıkları ve doğum bölümünde okurlar.

Jinekologların Uzmanlaşma alanları:

 • Jinekolojik Onkoloji
 • Kadın Pelik Tıbbı ve Rekonstrüktif Ameliyat
 • Üreme Endokrinolojisi ve Kısırlık
 • Maternal-Cenin Tıbbı

Örneğin, Marmara Üniversitesinde uzmanlık eğitimi alan bir kişinin eğitim sonunda şu becerileri göstermiş olması gerekir:

 • Normal doğum 100 adet
 • Operatif Doğum 10 adet
 • Sezaryen Doğum 50 adet
 • Abdominal histerektomi 20 adet
 • Vajinal histerektomi 5 adet
 • Laparaskopi asistanslığı 20 adet
 • Tanısal histeroskopi 10 adet
 • Operatif histeroskopi asistanslığı 10 adet
 • Laparatomi 10 adet
 • Vaginoplasti 10 adet
 • Fr D&C 20 adet
 • TOP D&C 20 adet
 • Servikal biyopsi/ konizasyon 20 adet
 • Servikal kolposkopi 10 adet

Jinekolog Nasıl Teşhis ve Tedavi Eder ?

Jinekologlar hastalarına bir takım tetkikler yaparlar. Eğer hasta ilk defa muayeneye gidiyorsa, doktor hastanın ve ailesinin sağlık geçmişini öğrenmek ister. Sonra da bir hastalığın göstergesi olabilecek semptomların olup olmadığını bulmaya çalışır.

Jinekolog hastanın kilosunu ve tansiyonunu ölçer ve idrar tahlili ister. Hastanın kalbini ve ciğerlerini de stetoskop ile dinler. Hastanın karnını, boynunu ve kafasını eliyle kontrol eder. Bundan sonra hastanın göğüslerini yumru, kist veya herhangi bir anormallik olmasına karşın inceler. Bel altı bölgesini de kanser veya cinsel bir hastalık olabilme ihtimalini göz önünde bulundurarak kontrol eder ve tahlil ister.

Eğer jinekolog anormal bir durum gözlemlerse hastasını farklı bir konuda uzmanlaşmış bir doktora görünmesini de önerebilir. Eğer bu durum jinekolog tarafından tedavi edilebilecek bir hastalıksa o zaman ilaç tedavisi başlatabilir. Tedavi boyunca jinekolog hastasını tekrar kontrole çağırır.

Ne Zaman Jinekoloğa Görünmeliyim ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 18 yaşını geçmiş veya aktif cinsel hayatı bulunan her kadının jinekoloğuna senede en az 1 defa görünmesi gereklidir. Bu ihmal edilmemesi gereken bir mevzudur. Kadınlarda meme kanseri ve rahim kanserlerinin erken teşhisi hayati önem arz ettiği için mutlaka doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyiniz.