Jimmy Wales

Jimmy Donal
Jimmy Donal "Jimbo" Wales
HakkındaJimmy Donal "Jimbo" Wales
(07-08-1966)07-08-1966 (yaşı 54)
Huntsville, Alabama, ABD
İkametMiami, Florida, ABD
MeslekGirişimci
Aktif Yıllar1996-
BurcuBaşak

Jimmy Wales 7 Agustos 1966’da Huntsville – Alabama’da dünyaya gelmiş olan Amerikalı internet girişimcisi ve Vikipedi’nin iki kurucusundan biridir. Auburn Üniversitesi’nde finans okuyan Jimmy Wales, mezun olduktan sonra, Alabama Üniversitesi’nde finans alanında doktora programına başladı.
İlk günlerinden beri internetle ilgilenen Wales, 1996’da Bornis adlı bir şirketin kurucusu olarak daha önce çalıştığı işini bıraktı. Girişimi başarılı olmasa da, Galler’i bir online ansiklopedi oluşturma vizyonunu takip etmeye itti. Mart 2000’de, açık içerikli, denetlenen bir referans sitesi olan Nupedia’yı hizmete sunan Jimmy Wales, siteyle ilgilenmesi için akademisyen Larry Sanger’i işe aldı.
Sanger, 2001 yılında wiki ismini ortaya attı ve Jimmy Wales bu modeli benimsedi. Kısa bir süre Wikipedia ve Nupedia, birlikte hizmet verse de bu Wikipedia’nın yüksek trafik almasıyla beraber sonlandı. Galler tarafından kurulan kar amacı gütmeyen Wikimedia Vakfı, 2003’ten beri Wikipedia’nın gelişimini denetlemektedir.
2004’te Jimmy Wales ve meslektaşı Angela Beesley, Wikia adında kar amacı gütmeyen bir internet şirketi kurdu. Ancak ünlü girişimci 2009’da CEO olarak görevinden istifa etti. Galler, 2012’de İngiliz hükümetine potansiyel açık erişim girişimleri konusunda danışmanlık yapmaya başladı. Projenin amacı hükümet kaynaklı araştırmaları ücretsiz olarak yapmaktı.
Wikipedia 2006 yılına gelindiğinde birçok dilde hizmet vermeye başladı ve 29 Nisan 2017 tarihinde Wikipedia’nın Türkiye’de tüm dillerdeki versiyonlarına erişim yasağı getirildi. O zamandan beri Türkiye’den kimsenin giriş yapamadığı Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, bu karara karşı çıktığını ve erişim engelinin kaldırılması için Türk halkıyla beraber savaşacağını açıkladı.

Jimmy Wales Sözleri

Aslında (ideal olarak) kurallarımız öyle bir şekilde oluşturulmalıdır ki, sıradan yardımsever düşünceli ve iyi niyetli bir insanın onları bilmesine gerek olmamalıdır. İşe girersin, eğlenceli bir şeyler yaparsın ve sen düşünceli ve iyi niyetli birisi olduğu için kimse seninle uğraşmaz.
Vikipedi; teknolojik bir yenilik değildir, vikipedi; sosyal bir yeniliktir.

Jimmy Wales’in Serveti

Jimmy Wales’in 2014 yılı itibari ile 1 milyon dolar serveti bulunduğu bilinmektedir.

Jimmy Wales’in Kişisel Hayatı

1986’da Pamela Green ile evlenen ünlü girişimcinin bu evliliği 1993’te sona ermiştir. Jimmy Wales 1997’de Christine Rohan ile evlenmiş, ancak çift 2010’da boşanmıştır. 2012’de ise şimdiki eşi olan Kate Garvey ile dünya evine girmiştir. Ünlü girişimcinin 3 kızı vardır.
Galler, açık sözlü bir ateist ve Objectivism’in bir üyesidir. Objektivizm, bireycilik, kapitalizm ve akıl ayrıcalıklarına sahiptir.