Jet lag’e dayanmak neden bu kadar zor?

Jet lag’e dayanmak neden bu kadar zor? Çünkü yeni yerler keşfetme hevesimizi ve uyku düzenimizi altüst ediyor.

Zaman siz uçakta çok uzun mesafelere uçarken daha hızlı akıp gidiyor. Vücudunuz bu hıza hemen uyum sağlayamıyor ve değişime söyleyecek bazı sözleri oluyor, bu da size jet lag olarak yansıyor. Birkaç zaman dilimini arkanızda bırakacak kadar uçtuysanız neyden bahsettiğimi daha iyi anlarsınız. Yeni zaman dilimine uyum sağlayamayıp uykusuz kaldığınız olmuştur. 

Bizler alışkanlıklarına göre yaşayan varlıklarız. Vücudumuz her gün belli saatte uyuyup belli saatte uyanmayı ister. Biyolojik saatimiz beyin tarafından salgılanan hormonlarla düzenli bir program sağlamaya çalışır. 24 saatlik bir döngüden bahsediyorm. Uykumuz da bu döngünün içinde.

Bu döngünün düzeni bozulduğunda, vücudumuz kızgınlığını uyuşuk olma, uyunacak zamanda gözlerin fal taşı gibi açılması gibi etkilerle yansıtır. Vücudumuzun kızdığında yapacakları bunlarla sınırlı değil, bazen düşünmede güçlük, karın ağrısı, baş ağrısı ya da hafif ruhsal değişikliklerden de nasibinizi alırsınız. Geziniz sırasında uyku problemleri yaşamanız tamamen normal. Nasıl ki yatma saatinizden 3 saat önce yatağa girerseniz uyumada güçlük çekersiniz işte aynı durum zaman dilimi değiştirdiğinizde de başınıza geliyor ve sizi uyutmuyor.

Seyahat sırasında 24 saatlik döngüyü nasıl koruruz?

Aynı yatma ve uyanma saatinizi koruyabilmenin tek bir yolu var. Evinizdeymiş, kendi zaman diliminizdeymiş gibi aynı saatte uyumak ve uyanmak. Bunun gezinizi sıkıcı hale getirebileceğinin farkındayım, özellikle çok zaman dilimi geçtiyseniz. Başka bir seçenek yeni zaman diliminize yavaş yavaş uyum sağlamak olabilir.

Jet lag’in üstesinden nasıl gelinir?

Jet lag’in üstesinden gelebilirsiniz. Gittiğiniz yere göre uykunuzu haftada birer saat kaydırarak ayarlayabilirsiniz. Örneğin, batıya doğru iki zaman dilimi gittiyseniz bir hafta boyunca normalde olduğundan 1 saat sonra uyumalı ve uyanmalısınız. İkinci hafta sırasında alıştığınız yeni yatma ve kalkma saatinize 1 saat daha eklemelisiniz. Artık ait olduğunuz zaman dilimindesiniz. Aynı şekilde doğuya gittiyseniz de, her hafta birer saat erken yatıp kalkmalısınız. Değişime yavaş yavaş ayak uydurmak ona katlanmayı kolaylaştıracak. Geziniz çok uzun sürdüyse maalesef eve döndüğünüzde de aynı yolu tersine izlemelisiniz.

Jet lag’in üstesinden gelmenin başka bir yolu da melatonin. Melatonin vücudumuzda her gün salgılanan bir hormon. En çok gece salgılandığından uyku hormonu olarak da bilinir. Yatma vaktinden birkaç saat önce melatonin hapı almak uyumanızı kolaylaştıracak. Çok erken uyanacak olursanız, uyumak için tekrar hap alabilirsiniz.

Işık kabini seyahat edilen yerin zaman dilimine uyum sağlamak için kullanılacak başka bir çözüm. Vakitsiz gelen uyku isteğinizi ortadan kaldırır. Yatma vaktini geciktirir. Sabah çok geç kalkıyorsanız, daha erken uyanmak için de kullanılabilir.