Jeff Bezos

Jeffrey Preston Bezos
Jeffrey Preston Bezos
HakkındaJeffrey Preston Bezos
(12-01-1964)12-01-1964 (yaşı 56)
Albuquerque, New Mexico, ABD
İkametMedina, Seattle, ABD
MeslekGirişimci
Aktif Yıllar1980-
BurcuKova

Jeff Bezos, gerçek adıyla Jeffrey Preston Bezos, 12 Ocak 1964 yılında Albuquerque New Mexico’da dünyaya gelmiştir. Amerikan girişimci, e-ticaret sitesi Amazon.com’un kurucusu ve CEO’su olan Jeff Bezos, aynı zamanda Washington Post’un da sahibidir. Başarılı girişimleriyle dünyanın en zenginlerinden biri olan Bezos, şirketi Bezos Expeditions ile Airbnb, Twitter ve Uber gibi işletmelere kısmi fon kaynağı sağlamaktadır.
Jeff Bezos, Miami Palmetto Lisesi’nde okumuş, ardından bilgisayar aşkı nedeniyle Princeton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği bölümünü tercih ederek, buradan mezun olmuştur. Mezuniyetinin hemen ardından Wall Street’te çalışan ünlü girişimci, 1990’da yatırım şirketi DE Shaw’un kıdemli başkan yardımcılığı görevini üstlendi. 1994’te işinden ayrılan ünlü girişimci, Seattle’a taşındı ve İnternet pazarının henüz keşfedilmemiş potansiyelini hedefledi.
Jeff Bezos’un çocukluktaki uzay yolculuğu hayali, müşterine uzay yolculuğu sunmak için teknolojiler geliştiren bir havacılık şirketi Blue Origin’i kurması için teşvik etti.

Jeff Bezos’un Kişisel Yaşamı

Jeff Bezos 1993’te MacKenzie Tuttle ile evlendi ve 4 çocukları oldu. Ailesiyle Seattle’da yaşayan Jeff Bezos, ailesiyle beraber hayır faaliyetlerine katılıyor.

Jeff Bezos ve Amazon Çağı

Amazon.com’u henüz açmadan önce siteyle alakalı tüm hazırlıkları evinin garajında yapan Jeff Bezos, sitenin hazırlıklarının tamamlanmasının ardından 300 arkadaşını sitenin beta aşamasını test etmeleri için davet etti ve testlerin ardından 16 Temmuz 1995’te Güney Amerika Nehri’nin adını taşıyan Amazon.com’u açtı.
Ardından adını dünyaya duyurmasını sağlayan Amazon.com’u açan Bezos, başlarda sitede kitap sattı ve sitenin açılmasının hemen ardından tanıtımı bile yapılmamasına rağmen satışlar patladı. Amazon.com 30 günde Amerika Birleşik Devletleri ve 45 yabancı ülkede kitap sattı. İlk aylarda satışlar Jeff Bezos’un hiç de beklemediği bir şekilde haftada 20.000 doları buldu.
1998 yılı itibari ile ünlü girişimci, sitede kitap haricinde CD ve videoların da satılmasına karar verdi. Bu kararını daha sonra kıyafet, elektronik ürünler, oyuncaklar ve diğer ürünler izledi. 2006 yılında ise büyük talep üzerine Amazon.com video hizmeti başlatarak yeni bir sayfa açmış oldu. 2011 yılında Amazon büyümeye devam ediyor ve yıllık 17 milyar doları aşan satışlarıyla manşetlere konu oluyordu.
Jeff Bezos’un Washington Post’u Satın Alma Süreci
5 Ağustos 2013’te Washington Post ve Washington Post Co’ya bağlı diğer yayınları 250 milyon dolar nakit para karşılığında satın alan ünlü girişimci, bu hareketi ile manşetlere konu olmuştur. Jeff Bezos’un Washington Post’u satın almasıyla beraber şirketin başkanı ve CEO’su Donald E. Graham ile yeğeni Katharine Weymouth’un da bulunduğu Graham ailesinin Post Co’daki dört nesil hükümdarlığı sona ermiş oldu.

Jeff Bezos’un Ödülleri

Jeff Bezos, 2008 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Bilim ve Teknoloji fahri doktorasını aldı. Ayrıca US News & World Report tarafından Amerika’nın en iyi liderlerinden biri olarak seçildi.
The Economist, 2011 yılında Jeff Bezos ve Gregg Zehr’e Amazon Kindle için bir Yenilik Ödülü verdi. Ertesi yıl Fortune tarafından The Businessperson of the Year seçildi.
Aralık 2012’de, Ulusal Perakende Federasyonu, Amazon’u yılın en iyi perakendecisi olarak seçti ve kendisine endüstride ayrımcılık yapan bir kişiye verilen Altın Madalya Ödülünü verdi.

Jeff Bezos’un Serveti

2017 verilerine göre Forbes tarafından yapılan açıklamada Bezos’un 70.7 milyar dolarlık kişisel serveti olduğu ortaya çıkmıştır.