James Cameron

James Cameron
James Cameron
HakkındaJames Cameron
(16-08-1954)16-08-1954 (yaşı 64)
Kapuskasing, Kanada
İkametMalibu, Kaliforniya, ABD
MeslekYönetmen
Aktif Yıllar1978-
BurcuBaşak

James Cameron 16 Agustos 1954’te Kanada – Kapuskasing’te dünyaya gelmiş olan Akademi Ödülü sahibi film yönetmenidir. Eğitimini Ontario’daki Stamford Collegiate School ve daha sonra Troy Lisesi’nde tamamlayan James Cameron, daha sonra Fullerton College’a başladı, ancak mezun olmadan önce okuldan ayrıldı.
1978 yılında İngiliz aktör Syd Field’ın Senaryo adlı filminden esinlenerek Xenogenesis adlı bir filmin senaryosunu yazan Cameron, senaryoyu on dakikalık bir bilimkurgu filmi olarak düşünmüştü. Düşük yatırımlı filmler için minyatür modeller yapmak amacıyla Roger Corman Studios ile çalışan James Cameron, daha sonra 1980 yapımı Yıldızların Ötesinde Battle filmi için sanat direktörü olarak mevki atladı. 2 sene boyunca New York’tan Kaçış, Terörün Galaksisi ve Android gibi bilim kurgu filmleri üzerinde çalışan Cameron, bu süre zarfında, bilim kurgu korku filminin bir devamı olan Piranha II: Spawning üzerinde çalışmaya başladı. Filmde öncelikle özel efektler için çalışan James Cameron, daha sonra yönetmenliğini üstlendi. Çekim sırasında aktrist Carole Davis’i yakın plandan çekmediği için görevden alınan James Cameron, 1984’te ilk büyük projesi olan The Terminator ile büyük bir üne kavuştu. Arnold Schwarzenegger’in başrolünde oynadığı film sadece 6.5 milyon dolarlık bir bütçeyle yapılmıştı, ancak 78 milyon dolardan fazla getirisi oldu ve adeta gişe rekorları kırdı.
James Cameron, Rambo: First Blood Part II filminin senaryosunu yazdı. Film gişede başarılı olsa da Terminatör kadar ses getirmedi. 1986’da Sigourney Weaver’ın rol aldığı Ridley Scott’un filminin bir devamı olan Aliens filminin yönetmenliğini yaptı. Film, rekor kırdı ve birkaç Akademi Ödülü adaylığı aldı.
1989 yapımı The Abyss, yetenekli yönetmenin bir sonraki filmiydi ve filmde Ed Harris ve Mary Elizabeth Mastrantonio başrolü üstlendi. Film, gerçek sualtı çekim sahneleri ile 41 milyon dolarlık pahalı bir bütçeyle yapıldı. İki yıl sonra 1991’de Terminator 2: Judgment Day filminin yönetmenliğini yapan Cameron, 1994-95 yıllarında, Arnold Schwarzenegger’in oynadığı True Lies ve Strange Days filmleriyle ön plana çıktı.
1997’de başrollerinde Leonardo Dicaprio ve Kate Winslet’in olduğu Titanic filminin yönetmenliğini yapan James Cameron, kariyerinin zirvesine de ulaşmış oldu. Film kült olarak kabul edildi ve film başlarda gişede başarılı olamasa da daha sonra toplamda 600.8 milyon dolar hasılat elde edildi.
2009’da, Avatar filmiyle yeniden izleyiciyi şaşırtan Cameron, olumlu ve olumsuz eleştiriler alsa da film 1 milyar dolar hasılat elde ederek Titanic’i geçti.

James Cameron Filmleri

James Cameron’un yönetmenliğini yaptığı filmler şunlardır;
Avatar (2009)
Sualtı Yaratıkları (2005)
Ghosts Of The Abyss (2003)
Expedition: Bismarck (2002)
Dark Angel (2000)
Titanik (1997)
Gerçek yalanlar (1994)
Terminator 2: Mahşer Günü (1991)
Abyss (1989)
Yaratığın Dönüşü (1986)
Yokedici (1984)
Piranha Part Two: The Spawning (1981)

James Cameron’un Aldığı Ödüller

1992’de Terminator 2: Judgment Day filmi ile Bradbury Ödülü alan James Cameron, 1997 yapımı Titanic ile En İyi Yönetmen kategorisinde Akademi Ödülü’nün sahibi olmuştur. Aynı zamanda film Altın Küre Ödülleri de dahil olmak üzere pek çok prestijli ödül kazanmıştır.
James Cameron, 2010’da Avatar filmi ile Visual Effects Society Lifetime Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür.

James Cameron’un Kişisel Hayatı

James Cameron 1978-99 yılları arasında dört kez evlilik yapmıştır. Eşleri Sharon Williams, yapımcı Gale Anne Hurd, film yapımcısı Katherine Bigelow ve Linda Hamilton’dır.
2000’de Amerikalı aktris Suzy Amis ile evlenen James Cameron’un bu evlilikten 3 çocuğu vardır.