Jack Ma

Jack Ma
Jack Ma
HakkındaJack Ma
(10-09-1964)10-09-1964 (yaşı 54)
Hangzhou, Çin
İkametHangzhou, Çin
Meslekİş Adamı
Aktif Yıllar1995-
BurcuTerazi
EşiCathy Zhang
Boyu165 cm
Kilosu55 kg

Jack Ma 10 Eylül 1964’te Çin – Hangzhou’da doğmuştur. Gençliğinde İngilizce hakkında bilgi toplamaya çok hevesli olan ünlü iş adamı daha iyi iletişim kurmak için elinden gelen çabayı gösterdi.

İngilizce Lisans derecesi almak için Hangzhou Öğretmen Eğitim Enstitüsüne katılan Jack Ma, 1988 yılında kurumdan mezun oldu.

1990’ların ortalarında Jack Ma, internetin varlığı hakkında bilgi sahibi olmak istemiş ve teknolojideki yeni eğilimi büyük bir iş fırsatı olarak görmeye başlamıştır. İnternet hakkında daha fazla bilgi edinmek için 1995 yılında Amerika’yı sık sık ziyaret eden ünlü iş adamı, aynı yıl sadece internete odaklanmak amacıyla kendi firmasını kurmak için 20000 dolarlık bir fon sağladı. Şirketin amacı müşteriler için web siteleri oluşturmaktı. Bu tür bir iş nispeten yeni olmasına rağmen, Jack Ma sadece 3 yıl içerisinde yaklaşık 800.000 $ kazanmayı başardı.

İnternet alanındaki başarısı, ünlü iş adamının 1998’de ajansının China International Electronic Commerce Center tarafından yönetilen bir firmanın bünyesine girmesine yol açtı. Bir yıl boyunca BT tabanlı bir firmada çalışmaya devam eden Jack Ma, 1999’da istifa ettikten sonra arkadaşlarıyla birlikte Alibaba adlı bir şirket kurdu. Niyeti iş dünyasından ticari işlemlere kadar onlarca mağazanın bulunduğu bir web sitesi oluşturmaktı.

1999-2000 yılları arasında şirket, şirketin büyümesinde önemli ölçüde yardımcı olan 25 milyon dolarlık bir mali destek aldı. Jack Ma daha sonra e-ticarete girişimde bulunmaya çalıştı ve Taobao, Lynx ve Ali Mama gibi birçok firma kurdu.

Taobao internet üzerinden bir üst e-ticaret sitesi olarak yükselmeye başladı ve firmanın edinimi için istekli olan E-Bay’in dikkatini çekti. Bununla birlikte, Jack Ma, firma ile her türlü satın alım işlemine girmekten ilgisizdi. 2007 yılından beri eleştiri konusu haline gelen iş adamı, protestoların da ilgi odağı oldu.

Jack Ma Sözleri

Eğer pes etmezsen hala şansın var demektir. Ve eğer küçüksen, gücünden ziyade beynine güvenmelisin ve konsantre olmalısın.

Alibaba basit bir iş değildir. Bir rüyadır. Bir amaçtır. Eğer istiyorlarsa Wall Street yatırımcıları bizden nefret etmekte özgürler.

Zeki insanlar kendilerini yönetecek bir aptala ihtiyaç duyarlar. Tüm takım bilim adamından oluşuyorsa, en iyisi onları bir köylünün yönetmesidir. Çünkü onun düşünce tarzı değişiktir. Kazanmak, elinde olayları farklı açılardan görebilen insanlar varsa daha kolaydır.

Rakibinden öğrenmeli, ancak asla ondan kopyalamamalısın. Kopyaladığın an yok olursun.

Jack Ma Serveti

Forbes tarafından açıklanan 2018 verilerine göre 39,8 milyar USD değerinde bir servete sahiptir.

Jack Ma Kitapları

2016’da Alibaba: The House That Jack Ma Built isimli bir kitap çıkarmıştır. İş adamının başka kitabı yoktur.

Jack Ma’nın Aldığı Ödüller ve Başarıları

Çin Merkez Televizyonu tarafından Yılın En İyi 10 İş Dünyası Lideri listesine girmiştir. 2005 yılında Asya’daki En Güçlü 25 İş adamı listesinde yer aldı.

2009’da Time dergisinin Dünyanın En Etkili 100 İnsanı listesinde yer alan ünlü iş adamı, 2009 CCTV Yılın Ekonomik Kişisi: On Yılın Ticari Lideri ödülüne layık görüldü.

2015 yılında düzenlenen Asya Ödülleri töreninde Yılın Girişimcisi ödülüne sahip olmuştur.

Jack Ma’nın Kişisel Hayatı

Hangzhou Öğretmen Enstitüsünde okuduğu sırada karşılaştığı Cathy Zhang ile evlenmiş, çiftin 2 çocuğu olmuştur.