İyi Bir Cilde Sahip Olmak için Güzellik Önerileri

İyi bir cilde sahip olma önerilerini evinizin rahat ortamında uygulanabilirsiniz. Cilt sağlığınızı kontrol altında tutmak zor değildir. Bu öneriler cilt sağlığınızı sadece iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda daha sağlıklı bir hayat tarzınızın olmasına yardımcı olur. Bu önerileri günlük olarak uygulamak en iyi sonuçları almanızı sağlayacaktır. 

Uygun Cilt Bakımı Tekniklerini Kullanın

Mayo Clinic’e göre Cildinize nazik davranmanız, daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Cildinizi Doğal Yağlarıyla beraber soyan sert kimyasallar kullanmaktan kaçının. Bunun yerine cildinizi korumak için yumuşak temizleyicilerle cildinizi temizleyin. Duş alırken sıcak su değil ılık su kullanın. Cildinizi her gün nemlendirin. Havluyu cildinize sertçe sürtmek yerine cildinizi yumuşakça kurulayın. 

Stres Düzeyinizi Azaltın

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre stres, cildin sağlıksız olmasını pek çok bakımdan etkiler. Stres cildinizin daha hassas ve duyarlı bir hale gelmesine neden olur. Stres cildinizdeki su miktarının azalmasına ve susuzluğa neden olur. Cildinizin dış etkenlere karşı koruyuculuk fonksiyonu stres nedeniyle zarar görür. Bu durum meydana geldiğinde alerjenler, bulaşıcı hastalık yapan, cildin tahriş olmasına neden olan ajanlar gibi daha zararlı ajanlar cildin içine girmeye başlar. Stres hormon düzeyinizin azalması cilt iltihaplarınızı azaltır. Hobilerinizle uğraşmak, Aromaterapi, müzik terapisi, derin nefes alma egzersizleri, Meditasyon ve zamanı doğru kullanma becerilerini geliştirmek stresinizi azaltır.

Daha Az Güneşlenin

Cildinizi güneşten koruyun. Mayo Clinic’e göre güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalmak erken yaşlanmaya, yaşlılık lekelerine, kırışıklıklara, kuru cilde, cilt kanserine neden olabilir. Ultraviyole ışınları ayrıca akneleri ve diğer cilt sorunlarını da kötüleştirebilir.  Cildinizi korumaya güneşe çıkmadan önce güneş kremi kullanmakla başlayın. Cildinize yalnızca güneş kremi uygulayabilirsiniz ya da güneş kreminizi makyajın altına da uygulayabilirsiniz. Güneşten koruyan diğer ürünleri dudak koruyucuları, fondötenler, saç bakım ürünleri, losyonlar, kremler ve benzeri ürünleri de kullanabilirsiniz. Mayo Clinic kenarları geniş olan şapkaları, uzun pantalonları, sık dokunmuş uzun kollu bluzları tercih etmenizi önermektedir. 

Sigarayı Bırakın

Sigara içmeyin. Mayo Clinic’e göre sigara içmek damarları daraltarak kan akışını azaltır. Azalan kan akışı cildin ihtiyacı olan miktarda oksijeni alamaması, sağlıklı olmak için gereken besinleri vücudun alamamasına neden olur. Bu durum kırışık oluşumuna katkıda bulunur. Sigara içmek cildinizin elastinine ve kolajenine zarar vererek, cildinizin esnekliğini, dayanıklılığını azaltır. 

Sağlıklı Beslenenin

Amerikan Kalp Cemiyeti’ne göre dengeli beslenerek cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Tüm tahıl çeşitlerini, meyve, sebze ve protein tüketin. Protein baklagillerden, az yağlı süt ürünlerinden, balık, kümes hayvanları, az yağlı kırmızı etlerden, dana ve kuzudan alınabilir.