İşyerinde Romatizmayla Başa Çıkmak

Romatizması olan kişiler birçok farklı işlerde çalışabilirler. Bu yazıda size işyerinde romatizmayla başa çıkmak için ipuçları vereceğiz. Romatizma kişilerin hayatlarını her noktada etkileyen bir hastalıktır. Çalışanlar için ise işyerinde romatizmayla başa çıkmak çok önemlidir. Doktorlar ilaç tedavisi gören romatizma hastaların her türlü işte zorluk çekmeden çalışabileceğini belirtiyor. Birçok romatizma hastası yüksek seviyede fiziksel hareket ve dikkat gerekteren gerektiren pilotluk, inşaat ustalığı ya da şoförlük gibi meslekleri rahatlıkla yapabiliyorlar.

İşyerinde Romatizmayla Baş Etmenin 8 Yolu

Romatizmaya sahip kişilerin günlük iş görevlerini yerine getirebilmesi için geliştirilmiş stratejiler var. İşte bu stratejilerden bazıları:

Profesyonel bir değerlendirme yapın

Mesleki terapistle yapılan bir değerlendirme yapılan fiziksel aktivitelerin eklemlerdeki ağrı ve ağırlığı azaltmada büyük yararı olabilir. Bu değerlendirmeye göre işyerindeki aktivitelerinizin bazılarını kısıtlayıp olası ağrıları azaltabilirsiniz.

Ergonomik olun

Ergonomik ürünler çalışırken vücudunuzun duruşunuzun eklemlerdeki baskıyı azaltarak doğru olmasını sağlar. Doktorlar ergonomik çalışma yerlerinin özellikle romatizması olan kişiler için çok öenmli olduğunu vurguluyor. Klavyeniz doğru yükseklikte olmalı ve sandalyeni de masanıza göre ayarlanabilir olmalıdır. Ergonomik bir klavye bileğinizi bükmenizi azaltır, yüksekliği değiştirilebilinen sandalyeler de sırtınızın sağlığını korur.

Hareket edin ve esneyin

Doktorlar her saat bıraz vaktinizi ayırarak ayağa kalkıp yürümenizi ve esnemenizi tavsiye ediyor. Uzun zaman boyunca sandalyesinde oturup çalışanlar iş saatlerinin sonuna doğru sık olarak sırt ağrısı ve eklem ağrısı çekerler.

Daha esnek saatlerle çalışın

Her iş için geçerli olmasa da bazı işlerde çalışma günleri ve saatleri esnek olabilir. Böyle bir şansınız varsa romatizmal ağrılarınızın çok şiddetli olduğu zamanlarda çalışmamaya gayret edin. Ağrılarını şiddetli olduğu zamanlarda çalışmak hem size daha fazla acı verir hem de verimliliğinizi önemli ölçüde azaltır.

Egzersiz yapın

Doktorlar egzersiz yapmanın romatizmayı azaltan çok önemli bir etken olduğunu söylüyor. Egzersiz yapmanın eklem hasarlarını koruyucu bir etkisi vardır. Boş vakitlerinizde kendinize bakmanız sadece daha sağlıklı bir hayat vermez, ayrıca gününüzün daha rahat, enerjik ve verimli geçmesini sağlar.

Kötü günlere hazırlıklı olun

Bazı durumlarda işvereniniz romatizma ağrılarınızın olduğu zamanlarda yapacağınız ağır işleri azaltabilir. Şiddetli ağrılı günlerde yapabileceğiniz daha hafif işleri belirleyerek yapacağınız ağır fiziksel aktiviteleri azaltamaya çalışın. Eğer düzenli bir plan tutabilirseniz sağlıklı günlerinizde fiziksel aktivite gerektiren işleri yaparken ağrılarınızın olduğu zamanlarda geriye kalan görevlerinizi yerine getirebilirsiniz.

Destek arayın

İşyerinizde sizden romatizmaya sahip başka çalışanlarla konuşun. Onların ne gibi şikayetleri olduğunu ve bu şikayetlerle nasıl başa çıktıklarını öğrenin. Bu çalışanlarla işyerindeki çalışma ortamınızı nasıl daha ergonomik yapabileceğinizi tartışın. Birçok romatizma hastası işyerinde kurdukları grupla büyük destek aldıklarını ve bu sayede işyerindeki gündelik hayatlarının daha kolay hale geldiğini belirtiyor.

Başkalarını da bilgilendirin

Her işyeri romatizmaya sahip çalışanlarına destek olmayabilir. Bunun en büyük nedenlerinden biri işyerindeki diğer çalışanların ve işverenin romatizma ile ilgili bilgilerinin yetersiz olmasıdır. Bu nedenden dolayı işyerinizdeki çalışanları romatizmayla ilgili oldukça bilgilendirmeye çalışın. Çalışanlar ne kadar fazla bilgiye sahip olursa sizı o kadar iyi anlarlar ve işyerini o kadar ergonomik hale getirirler.

Romatizma gündelik yaşamda yaptığınız görevleri normalden zor hale getirebilir, ama her zaman yapacağınız küçük değişiklikler hayatınızı kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır. Daha doğru iş ortamıyla, daha rahat bir çalışma programıyla ve biraz da destekle hem sağlığınızı korursunuz, hem de işinizden en yüksek verimi alırsınız.