İstenmeyen Tüyler ve Çözümü

İnsanın sevmediği ot burnunun dibinde bitermiş. Kovuyoruz geliyorlar. Kurtulmak için denemediğimiz yol kalmadı. Ne plajın tadını çıkarabiliyoruz ne mini eteğimizin. Kim bunlar?

Tabii ki istenmeyen tüyler. Her yerdeler. Dudağımızın üstünde, kaşımızda, bacağımızda, koltuk altımızda… İstenmeyen tüyler hepimizin ortak sorunu. Biz de bundan yola çıktık ve acaba onlardan kurtulmak için kadınlar kaç yöntem geliştirmiş, hangisi en etkili, hangisi en az vaktimizi alır, tüylere kökten çözüm var mı diye araştırdık. 

İstenmeyen tüylere yönelik onlarca çözüm var. Ama kötü haber: hiç biri tüylerin bir daha asla çıkmayacağı garantisini vermiyor. Gelin bu yöntemlere birlikte bakalım: 

Ağda: Artık ağdanın da bin türü var. Ama klasik olan yüzyıllardır değişmiyor. Ağda tahtını kimselere kaptırmıyor. Kadınların bugün bile istenmeyen tüylere çözüm olarak en sık kullandığı ürün ağda. Peki ama biz kadınlar ağdadan memnun muyuz? Hayır, pek değiliz. Öyle olsak başka yollar aramazdık.

Yapış yapış ağdayı kullanmak kolay değil. Üstelik kısa tüyleri almıyor. Daha kötüsü en acı verici yöntem olması. Klasik ağda özellikle bikini bölgesi için en tutulan yöntem. 

Tüy dökücü kremler: Bunlar reçetesiz satılıyor. Herhangi bir markette ya da eczanede kolaylıkla bulabilirsiniz. Ama dikkatli olun. Her krem aynı değil. Uyarıları mutlaka okumalısınız. Bunlar kıl kökünü eriten kimyasallar içeriyor. Cildinizde önerilenden fazla süre tutarsanız cildinizi yakabilir. Alerjik reaksiyon geçmişiniz varsa çok daha dikkatli olmalısınız. Böyle kremleri kullanmadan önce çok küçük bir bölgede deneyip alerjiye neden oluyorsa uzak durmak  gerekiyor. 

Lazer epilasyon: İstenmeyen tüylere çözüm konusunda lazer epilasyon neredeyse rakipsiz. Tüylerden uzun süreli kurtulmanın yolu ondan geçiyor. Tüy kökleri lazer ışınlarıyla yok ediliyor. Uzunca bir süre de çıkmıyor. Ama bir daha asla çıkmayacağının garantisi yok.

İp: Tüy sadece bacakta, kolda olsa neyse. Yüzde çıkanları ne yapacağız? Bu noktada ip devreye giriyor. İple çalışmak epey marifet istiyor. 

İğneli epilasyon: Küçük, yumuşak bir iğneyle kıl köklerine elektrik uygulanıyor. Sonra kıllar tek tek alınıyor. Küçük bölgelerde tercih ediliyor. Uygulaması pek kolay değil ama istenmeyen tüylere uzun süreli çözüm sağlıyor. 

Karınca yumurtası yağı: Kadınların istenmeyen tüylere çözüm çabalarında sınır yok. Karınca yumurtası yağı buna örnek. Yöntem doğal, geçmişi eski, işe de yarıyor. İstenmeyen tüylerden karınca yumurtası yağı ile kurtulmayı planlıyorsanız orijinalliğinden emin olduğunuz ürünü almalısınız. Çünkü piyasada çok fazla sahte ürün var. 

Hamamotu yağı: Bu sıralar istenmeyen tüylere çözüm yöntemlerinden en tutulanı. Osmanlı döneminden beri kullanılıyor. Hamam otu bitkisinden elde ediliyor. Yan etkisi ve zararı yok. Tüyleri azaltıyor azaltmasına ama her zaman dediğimiz gibi: bir daha çıkmayacağını garanti etmiyor. Çünkü kıl kökleri tamamen yok edilebilen şeyler değil. Bir de hatırlatma: orijinallik meselesi hamamotu yağı için de geçerli. Sahte ürünlerden kaçınmalısınız.