Isırgan Otu Faydalı Mıdır ?

İnsanoğlu ısırganın faydalı bir bitki olduğunu bilir. Özellikle fırsatınız olduysa ve ısırganla çocukluk yıllarınızda bacaklarınızı ısırdığında tanıştıysanız, ısırganın ne kadar ilginç bir bitki olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak ısırganın tam anlamıyla ne kadar faydalı bir bitki olduğunu bilseniz bahçelerinizde çimen yerine ısırgan yetiştirmeye başlayabilirsiniz ya da evinizin bir odasını ısırgan depolamak için kullanırsınız. Isırgan yıllardır yanlış anlaşılan bir bitki. Yanlış anlaşıldığından dolayı da insanlar hayatlarından olabildiğince uzağa götürmüş. Böylece hayvanlara ya da bazı böceklere yem olmuş. Isırgan diye bahsettiğimiz bitki yapraklardan, kökten ve çiçekten oluşuyor. Ne yazık ki ısırgana önyargılı bakışın altında yatan neden kaşındırıcı özelliği. Deri teması yoluyla alerjik reaksiyona neden olması an meselesi. 

Antik yunan çağında ısırgan idrar söktürücü olma özelliğiyle kullanılıyordu. Ancak günümüzde birçok tedavinin içinde var. Diyabet ya da kanser de bu tedavilerin içinde. Günde bir bardak ısırgan otu çayı içerek Baş ağrısından ve egzamadan kurtulma şansınız var. Kurtulan canlı örnekler de var. Isırgan kanı temizleme özelliğine sahip böylece egzamayı da silip atabiliyor. Isırgan otunun pankreasa da etkisi bulunuyor. Böylece kan şekerinin düşmesine de yardımcı oluyor. 

Söz konusu ısırgan otu olunca iddialı konuşmamak mümkün değil. Bu yüzden evet, iddialı konuşuyoruz.

Isırgan otunun idrar yolu rahatsızlıklarını çözdüğü de biliniyor. Bunun nedeni iltihaplanmayı önleyici etkide olması. Isırgan otunun en etkili alınma şekli kahvaltıdan önce. Bir sene içerisinde bir ay boyunca her sabah ısırgan otu çayı içmeyi alışkanlık haline getirmeniz yılda bir kez kanınızı temizlemeye yardımcı olacak. Tonlarca enerjiyle yüklüymüş gibi hissedecek daha önce hiç olmadığı kadar verimli çalıştığınızı göreceksiniz.

Isırgan otu yararlı mı?

Isırgan otunun yararları sayılamayacak kadar fazla. İdrar söktürücü özelliği var, kansızlık ve Romatizma tedavisinde kullanılan etken silahlardan. Isırgan otu boşaltım ve solunum sistemi sorunlarını çözmede de etkili. Egzama, astım, sinüzit ve rinit tedavisinde ve cilt hastalıklarında, iyi huylu prostat tümörlerinin tedavisinde kullanılıyor. Soğuğa karşı direnci arttırıyor. Bütün bunların yanında bahçedeki haşereleri de uzaklaştırmada etkili.

Isırgan otu saç dökülmesine, böbrek taşlarına, alerjilere, yüksek ateşe, romatizmaya, iç kanamaya, burun kanamasına iyi gelmesiyle ünlü. Bunların yanında diyabet riskini, mide asidini, ishali, dizanteriyi, kanseri ve yaşlanmayı önlediği de biliniyor. Kanı temizleyici etkisi sayesinde iyileşmeyi hızlandırıyor. Ayrıca kas ve eklem ağrılarına da iyi geliyor.

Isırgan otu kökü ne işe yarıyor?

Prostattan kaynaklanan idrar yolu problemleri, idrar yolu enfeksiyonu ısırgan otu kökünün halledebildiği problemler arasında. Ayrıca eklem problemleri de listede olanlar arasında. Bunların yanında idrar söktürücü etkisi de mevcut.

Isırgan otu çayı nasıl yapılır?

Yarım litre suyu kaynatın. Bir yemek kaşığı ısırgan otunu suya ekleyip yarım saat bekleyin. İsterseniz daha fazla bitki de ekleyebilirsiniz ancak ısırgan otunun tek başına faydası da büyük. Unutmadan hatırlatalım ısırgan otundan yapacağınız çayı şeker katmadan içmelisiniz.

Isırgan yabani bir ot ve kendiliğinden yetişebiliyor. Derinize değdiğinde kızarıklıklara ve kaşıntıya neden olabiliyor. Yapraklarıyla direkt temasa girdiğinizde alerjik reaksiyon göstermenize neden olabilir. Şaşırtıcıdır ki döküntüye ve alerjiye neden olan ısırgan otu alerji ve döküntü tedavisinde de kullanılabiliyor. Kulağa mantıksız gelebilir ancak ısırgan otu ağızdan alındığında zarar veremeyecek kadar az histamin içeriyor ve ağızdan alındığında döküntüleri iyileştirme etkisi olduğu biliniyor.

Asıl şaşırtıcı olan bitkiye dokunmakla sindirmek arasında dağlar kadar fark olduğu. Isırgan otunun kökü yaprağından daha etkili. Taze ısırgan otu bulabildiyseniz dokunurken dikkatli olun. Kökleriyle birlikte kurutun daha sonra kuruttuğunuz kökleri çay yapıp için.

Isırgan otu etkileri hakkında daha detaylı bilgi için yorum yazın.