Bebeklerde İshal Nasıl İyileşir ?

Bebeklerde ishal genelde tuvaletten bulaşan mikroplar yüzünden olur. Bebeklerde ishal ve kusma beraber görülen sık durumlardandır. Peki ishal nasıl iyileşir ?

Bebeklerde İshal Ne Kadar Yaygın ?

İshalin ve kusmanın sevilecek tarafı yok ama sevinilecek tarafı çok. Nedeni açık: çocukların ishal olup kusması nadiren ciddi hastalık belirtisi. İyi madem nesi var derseniz yaramaz büyük olasılıkla akut gastroenterit geçiriyor. Rotavirüs marifetiyle gelişen akut gastroenterit gayet de bulaşıcı. Çocuğun tuvaletten sonra ellerini yıkamasına, sabunlamasına özellikle dikkat edilmeli. Grip ve soğuk algınlığı da ishale, bulantı ve kusmaya neden oluyor.

Bebeklerde ishal, bulantı ve kusma yaygın görülen sağlık sorunlarından. Kundakta, emeklerken veya fevkalade dikkat gerektiren taytay döneminde 2 – 3 ayda bir ishal ve kusma nöbetleri olağan.

Bebeklerde İshal Ne Kadar Sürer ?

Üç ayını doldurmamış bebeklerde ishal ve kusma atakları 12 saatten daha az sürüyorsa endişelendirmemeli. Daha uzun sürerse mutlaka doktora gitmelisiniz. Üç aydan büyük, bir yaşını doldurmamış bebeklerde bu süre 48 saati aşmamalı. Süre aşımında doktora gitmek şart.

Bebeklerde İshal Nasıl Tedavi Edilir ?

Özel prosedür gerekmiyor. Bir yaşın altındaysa ishal kesen ilaç kullanmaya gerek yok. Sorun evde tedavi edilebilir. Kritik nokta kaybedilen sıvıyı, tuz ve şeker noksanını takviye etmek. Bu tür karışımlar evde yapılabileceği gibi, eczanelerden de hazır halde temin edilebilir. İçine su eklenerek tüketilen bu karışımlar da basitçe tuz – şeker harmanından ibaret.

Acil durumlarda (evde hazır karışım yoksa) iki çay kaşığı toz şeker ve yarım çay kaşığı tuz eklediğiniz yarım litre suyu kullanabilirsiniz. Bebeğinizi emziriyorsanız sütten kesmeyin. Ara saatlerde tuzlu şekerli sudan içirin.

Tuzlu şekerli de geçirmedi. Hasteneye mi gitsek?

Bebekte Dehidrasyon (sıvı kaybı) gözlemleniyorsa doktora gitmek gerekiyor. Belirtilere bakalım:

  • 10 saattir bezi ıslanmadıysa, altı kuruysa,
  • Halsizse, takati tükenmişse,
  • Hızlı hızlı veya ağır aksak nefes alıyorsa,
  • Teni dokununca soğuksa,

Huzursuzsa

Bebeğiniz dehidrasyon geçiriyor olabilir. Acilen hastaneye gitmelisiniz. Burun içinden tüple veya serumla soruna müdahale edilebilir.

Ne yapmamak lazım ?

Süt ve süt ürünleri tüketilmemeli. Sütün sindirimi normalde bile zor; şimdi neredeyse olanaksız. Şekerli içecekler de olmaz. Zorla yedirmek de sakıncalı.

Önlenemez mi ?

Çocuğunuza elini sabunlayıp yıkamayı öğretin. Bunu düzenli yapmasını sağlayın. İshal olursa okula göndermeyin. Sorun başka çocuğa bulaşmasın.