İşe Yarayan Bir Detoks Diyeti Var Mı ?

Detoks diyetlerinin destekçileri, bu diyetlerin sağlık açısından büyük faydalar sağladıklarını ve hatta kronik sağlık sorunlarını giderdiklerini iddia ederler. Fakat detoks diyetleri halen tartışmalıdır. Kısa sürede, uzun süre boyunca aç kalınması veya tek tür gıda tüketilmesi yoluyla kilo verdirmeyi vaat eden bütün Diyetler konusunda dikkatli olun. Şok detoks diyetleri, yetersiz beslenmeye ve sağlık açısından başka tehlikelere yol açabilir. Eğer detoks diyeti uygulamak istiyorsanız, sağlığınıza tam destek veren ve beslenmeyi esas alan detoks diyetlerinden birini seçin.

Detoks Diyetlerinin Amacı

Vücudumuz, böbrekler, karaciğer ve hatta cildi içeren doğal detoksifikasyon sistemi ile oluşturulmuştur. Ancak birçok bütünleyici tıp doktorları ve diğer bütünleyici sağlık uzmanları, gıdalardan alınan ve çevresel toksin yükünün, kendi vücudumuzun doğal sistemi için çok fazla olduğuna inanırlar. Homeopatik tıp doktoru ve klinik beslenme uzmanı Patricia Fitzgerald’e göre,  teneffüs ettiğimiz havadaki toksinler ve gıdalardan alınan toksinler, zararlı seviyelerde, vücuttaki hücrelerde depo edilir. Bu durumda, kanser dahil, çok sayıda sağlık sorunları, ortaya çıkabilir.

Fitzgerald, geçici detoks programlarının sınırlı etkilere sahip olduğu konusunda uyarmış olsa da, diğer bazı hekimler kısa vadeli detoks diyetler yoluyla çarpıcı sonuçlar ortaya çıktığını görmüşlerdir. Dr. Alejandro Junger kendi detoks diyetini 3 hafta uyguladıktan sonra, alerji, sindirim bozuklukları, Depresyon, genel şişlik ve uyuşukluk dahil olmak üzere kronik rahatsızlıkların üstesinden gelen hastaları listelemiştir.

Detoks Diyetlerinin Süresi

Detoks programının süresinin uzunluğu kişisel ihtiyaçlara ve önerilen diyeti sürdürebilme yeteneğine bağlıdır. Dr. Junger, onun bir çok hastasının bir haftalık detoks programı ile başladıklarını ve sonraki girişimlerde kademeli olarak, yavaş yavaş tamamlayarak, 3 haftalık detoks programı uyguladıklarını belirtmektedir. Wisconsin Üniversitesi Bütünleyici Tıp Aile Hekimliği Anabilim Dalı, Meditasyon veya nefes egzersizleri gibi günlük egzersiz ve gevşeme tekniklerini de içeren bir haftalık detoks programlarını önerir.

Diyet Planı

Dr. Junger ‘in diyet planı, buğday, süt, şeker, yumurta, mısır, soya, kırmızı et, soğuk et, konserve et, yer fıstığı, fıstık ezmesi, alkol ve kafein içeren gıdaları kapsayan işlenmiş gıdalar ve potansiyel irritanları beslenmede elimine etmeyi amaçlar. Onun diyet planı, büyük miktarda taze meyve-sebze, tercihen organik meyve ve sebze tüketilmesine dayanmaktadır. Bunlar çiğ ya da pişmiş tüketilebilir, ya da çorba e meyve pürelerine dahil edilebilir. Dr. Junger, sindirim sistemi dinlenmesi için daha fazla zaman vermek amacıyla, günlük olarak, tercihen kahvaltı ve akşam yemeği için, iki sıvı öğün önermektedir. Alternatif olarak, shakes tozları ve önerilen besinleri içeren diğer tozları seçebilirsiniz.

Değerlendirmeler

Detoks diyeti uygulamaya başladığınızda, başlangıçta bazı olumsuz etkilerle karşılaşabilirsiniz. Michigan Üniversitesine göre, bu durum, hücrelerde depolanan toksinlerin mobilizasyonu karşısında vücudun verdiği tepkidir. Bu olumsuz etkiler, baş ağrısı, ishal, kramp, vücut ağrıları, sersemlik, yorgunluk, şişkinlik ve halsizlik olabilir. Eğer şiddetli semptomlar yaşıyorsanız detoks diyetine son verebilir veya değiştirebilirsiniz, ancak bol miktarda sıvı alarak detoks diyetine devam etmeniz önerilir. Bir detoks diyeti ile ciddi bir hastalığı kendi kendinize tedavi etmeye kalkışmayın. Özellikle, herhangi bir sağlık durumu için ilaç alıyorsanız, diyetinizde köklü değişiklikler yapmadan doktorunuza danışın.