İnsülin Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diyabet hastası olduğunuzu mu öğrendiniz. O zaman bundan sonraki hayatınızda günlük aktivitelerinizden biri kendinize insülin iğnesi yapmak olacak. İnsülin iğnesi deri altındaki dokuya yapılır. Yani deriyle kasların arasındaki kısma. Deri altı dokusu vücudunuzun her yerinde bulunan bir yapı. Kokmayın kendi kendinize insülin iğnesi yapmak zor değil. Can yakıcı hiç değil. Dünyada bunu yapan binlerce insan var.

İnsülin tedavisi diyabet hastalığının tedavisindeki en önemli aşamalardan. İnsülinin temel amacı kan şekerinizin düzeyini kontrol altında tutmak. Diyabette karşılaşılabilecek zorluklar var. Bunun için birkaç püf noktasını öğrenmeniz gerekiyor.

İnsülinin Vücuttaki Görevi Ne ?

İnsülin normal şartlar altında vücudun salgıladığı bir hormon. İnsülinin vücuttaki görevini ve nasıl işlediğini öğrenirseniz insülin iğnesinin önemini ve amacını da daha iyi anlarsınız.

Kan akışındaki şeker miktarını düzenler: İnsülin hormonunun temel görevi bu. Kanımızda bulunan şeker miktarını sürekli dengede tutuyor. Biz yemek yedikten sonra insülin hemen çalışmaya başlıyor. Çünkü yediklerimizin içindeki karbonhidratlar vücutta şekere dönüşüyor ve kana karışmaya başlıyor. Kana karıştığı sıradaysa onlar artık birer glikoz taneciği. Şeker, yani glikoz enerjimizin temel kaynağı. Glikoz kanın içine karışmasıysa pankreasta bulunan insülin hormonu sayesinde oluyor.

Enerjik olabilmemiz için glikoz depolar: İnsülinin ikinci görevi de bu. Biz yemek yedikten hemen sonra karaciğerde bolca şeker depolanır. Bu şeker glikojen şeklindedir. Şekerin karaciğerde depolanmasının nedeni sürekli yemek yemiyor olmamız. Öğün aralarında insülin seviyemiz düştüğü zaman karaciğer hemen harekete geçer. Glikojen şeklinde biriktirdiği maddeyi tekrar şekere dönüştürüp kanımızın içine salar. Böylece biz de enerjimizi geri kazanırız. Yani tüm bu döngü sayesinde kan şekeri hep dengede kalır.

Peki diyabet durumunda ne olur ? Pankreas ya yeterli insülin salgılayamaz ya da hiç insülin salgılamaz. Ya da tam tersine vücut kendi salgıladığı insüline karşı direnç kazanır. Bu yüzden siz yemek yediğinizde vücudunuz fazla şeker alır. Çünkü ne şeker miktarını duruma göre dengeleyen insülin vardır ne de fazla şekerler karaciğerde birikebilir. Kan şekerinin yükselmesi ciddi bir sorun. Çünkü tedavi edilmezse körlüğe, böbrek sorunlarına, sinirlerde yıpranmalara kadar büyük problemlere yol açabilir.

İnsülin Tedavisinin Amacı Nedir ?

Eğer sizdeki Tip 1 diyabetse insülin tedavisi sizin üretemediğiniz insülinin yerini doldurmak için yapılır. Yani tip 1 diyabet için insülin tedavisi mutlaka gereklidir. Ama bazı durumlarda Tip 2 diyabet ve gebelik şekeri için de insülin tedavisi gerekebilir. Çünkü vücudunuz kandaki şeker miktarını dengede tutamıyorsa insülin tedavisi bunun yerini alır.

İnsülin Tedavisi Nasıl Olur ?

İnsülin tedavisi planınızı doktorunuz sizin en az rahatsız olacağınız ve en iyi sonuçları alacağınız şekilde belirler. Tabii insülin tedavisi planını yaparken bazı değişkenler de göz önünde tutulur.

İnsülinin türü ve miktarı: İnsülin tedavisinin de bir sürü türü var. Ne kadar hızlı etki ettiğine göre değişiyor. Bazen doktorunuz birden fazla insülin tedavisini aynı anda kullanmanızı isteyebilir. İnsülin miktarı ya da ne kadar sıklıkla kullanacağınız birçok faktöre göre değişir. Örneğin diyabetinizin türü, kandaki glikoz miktarınız, gün içinde şeker seviyenizin ne gibi dalgalanmalar yaşadığı, günlük hayatınızı ne kadar etkilediği gibi.

İnsülin iğnesi

İnsülin iğnesi

İnsülin dağılımı seçenekleri: İnsülin deri altı dokusuna günde birkaç kez yapılır. Kendinize insülin iğnesi yaparken şırınga, insülin kalemi, insülin pompası gibi seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Bunlar bildiğimiz şırıngalara benzemiyor. Ucunda bir santimetreden küçük bir iğne olan ve kullanımı pratik olan ürünlerdir. Bu yüzden insülin tedavisi sizi günlük hayatınızda zor duruma sokmaz.