İnsan Büyüme Hormonunun Vücut Geliştirme için Kullanımı Yasal Mıdır?

İnsan büyüme hormonu, kısaca HGH, doğal olarak beyinde hipofiz bezi tarafından üretilir. Bu hormon, kas geliştirme süreci de dâhil olmak organların büyümesinde rol almaktadır. Doğal olarak yaşla birlikte azaldığından ve bazı sağlık sorunları için gerekli olabileceğinden, Insan büyüme hormonu enjeksiyonları kullanma nedenleri bireyler arasında farklılık gösterir, fakat vücut geliştiriciler bu hormonun aynı zamanda kas geliştirme özelliklerinden dolayı tercih ederler. 

İnsan Büyüme Hormonu

Bir internet sitesine göre, insan büyüme hormonu enjeksiyonları sonucunda, kaslarda artış, vücut yağında ise azalma meydana gelmektedir. Kas geliştirme ağırlık eğitim programına başlandığında, daha sonra diğer büyüme faktörlerinin de serbest bırakılmasını sağlayan insan büyüme hormonu salınımı tetiklenir. Bu nedenle bireyin sahip olduğu insan büyüme hormonu, önemli ölçüde kas geliştirme yeteneklerini etkilemektedir.

Yasallık

ABD Adalet Bakanlığı, ABD Federal Gıda Bölümü, İlaç ve Kozmetik 30F kanununa göre, 1938 yılından bu yana yasadışı HGH dağıtım yapmıştır. Çünkü 1980’lerin sonlarında patlak veren yasadışı steroid ve insan büyüme hormonu ticareti yapılmasıyla ilgili yasadışı faaliyetlerle alakalı yapılan iki düzeltmenin biri kongrede 1990’da diğeri 1988’de kabul edilmiştir.

Tıbbi Kullanım

İnsan büyüme hormonu hukuken sadece reçete ile bir tıp uzmanı tarafından dağıtılabilir. İnsan büyüme hormonu, bu hormonun eksikliği olan bireylerin tedavisinde, Turner sendromu, Kronik Böbrek Yetmezliği, Prader-Willi sendromu, kaşeksi gibi rahatsızlığı olanların tedavisinde veya boy kısalığı olan gençlerde kullanılabilmektedir. 

Değerlendirmeler

Piyasada insan büyüme hormonu olduğu veya bu hormonun üretimini uyarmaya yardımcı olduğu iddia edilen, fakat hiçbiri bilimsel olarak kanıtlanmış olmayan haplar ve takviyeler bulunmaktadır. Yasal veya yasadışı yollarla, insan büyüme hormonu enjeksiyonları kullananlarda, eklem ve kas ağrısı, kol ve bacaklarda şişme, Karpal Tünel Sendromu ve erkeklerde olası meme dokusu artışı gibi yan etki riskleri bulunmaktadır.