İnsan Büyüme Hormonunu Salgılanmasını Teşvik Eden Bitkiler

Çocukluk döneminde, vücut kas-iskelet gelişimini teşvik etmek için, HGH ya da Insan büyüme hormonu üretir. Büyüme hormonu, çocukluktan itibaren, ergenlikte büyüme atağı yaşandığı doruk noktasına kadar giderek daha fazla üretilir. Ergenlik sonrasında, HGH organ ve doku sağlığının korunmasında yardımcı olma konusunda daha az bir biyokimyasal rol benimser,  büyüme hormonu düzeyleri ve üretimi giderek azalır. Daha sonraki yıllarda, HGH üretimi önemli ölçüde azalır. Bu durum, kemik yoğunluğu ve kas kütlesi yoğunluğunun azalmasına ve yaşlanma ile ilişkili olarak vücut yağlarının artmasına ve diğer vücut değişikliklerine katkıda bulunabilir. Doğrudan HGH takviyesinin yaşlanma belirtileri ile ilgili herhangi ölçülebilir bir etkiye sahip olup olmadığı bilim adamları tarafından tartışılırken, birçok bitki uzmanı ve sportif beslenme uzmanları, vücudun, yaşlanma belirtileri ile mücadele eden ve vücut kütlesini, güç ve performansını artıran HGH üretimini uyaran bitkilerin kullanımı desteklemektedirler. Bu bitkisel tedavilerin herhangi birini denemeden önce, sizin için güvenli olduğundan emin olmak için doktorunuz ile kullanım amaçlarınızı tartışınız.

Mucuna

HGH beyinde bulunan hipofiz bezi tarafından üretilir. Ayrıca beyindeki hipotalamus bezi tarafından üretilen dopamin ve norepinefrin gibi bazı nörotransmitterler, hipofiz bezinin HGH üretmesini ve serbest bırakmasını teşvik ederler. “Yaşlanmada Klinik Müdahaleler” araştırmalarının 2007 yılındaki incelemesinde açıklandığı gibi, bu nörotransmitterlerin üretiminde de yaşla ilgili olarak, HGH üretimine benzer şekilde düşüş olabilir. Bitkisel tedaviler gazetesinin yazarı Richard F. Walker,  yaşla ilişkili hormon yetmezliğine karşı latince ismi Mucuna prurien olan kadife fasulyeyi önermektedir. Bu vücut içinde dopamin ve norepinefrinin öncüsü olarak hareket edip, üretimlerinin artmasını teşvik eder.

Gingko Biloba

“Yaşlanmada Klinik Müdahaleler” ’de bulunan aynı araştırmanın incelenmesinde, monoamin oksidaz (MAO) inhibitörlerinin, dopamin ve norepinefrin nörotransmitterlerinin hareketlerini azalttığından bahsedilmiştir. Böylelikle azaltarak veya geciktirerek, hipofiz bezindeki yaşa bağlı HGH üretimi düşüşlerini önler. Walker bitkisel tedavi olarak, MAO inhibitörleri bakımından zengin olan Gingko biloba’yı saymıştır. Doktorlar, reçeteli MAO inhibitörü anti-depresan ilaçlar kullanılıyorsa, herhangi bir MAO inhibitörü alırken çok dikkatli olunmasını tavsiye ederler.

Epimedium

Daha yaygın olarak azgın keçi ot olarak bilinen Herba epimedium’un da, MAO inhibe etkileri vardır. Epimedium ve Yang’ı güçlendiren bitkiler olarak adlandırılan ve MAO inhibe edici özellikleri olan diğer dört Çin Şifalı Bitkilerle, sıçan hipotalamusu bezlerinde bazı nörotransmitterlerin üretimi üzerinde yapılan bir çalışmada bu beş bitkinin de, dopamin, norepinefrin ve diğer hipofiz-uyarıcı nörotransmiter düzeylerinde artışa sebep oldukları bulunmuştur. Üzerinde çalışma yapılan diğer MAO inhibe edici özellikleri olan, Yang’ı güçlendiren bitkiler Cinamomi, Korteks, Herba cistanchis ve Radix aconiti praeparata’dır. 

Diğer Önemli Noktalar

Ginseng,  HGH dâhil olmak üzere, erkeklerde hormon üretimini artırma yeteneğinden dolayı desteklenen popüler bir Çin bitkisidir. Ancak, “Kuvvet ve Kondisyon Araştırma Dergisi “’nde 2002 yılında yapılan bir çalışmada, ginseng tüketiminin anabolik hormon üretiminde herhangi ölçülebilir bir değişiklik yapmadığı bulunmuştur. İddialar üzerine çalışmaların bugüne kadar kesin sonuçlar vermemelerine rağmen, Tribulus terrestris veya ponksiyon asma denilen bitki de, anabolik hormon üretimini teşvik edici özelliklerinden dolayı pazarlanmaktadır. Bu etkiyi doğrulamak için hiçbir çalışma yapılmamış olmasına rağmen, kadınlarda PMS belirtilerini hafifletmek için önerilen iffetli ağaç meyvesi de, aynı zamanda hipofizin fonksiyonunu normalize ederek, HGH eksikliğini tedavi etmek için kullanılmaktadır.