İnsan Büyüme Hormonu ve Beslenme

Hormonlar vücudun genelinde, hücresel süreçlere,  doku ve organlara gitmek için kan yoluyla vücutta dolaşan, vücudun kimyasal habercileridir. Beyindeki hipofiz bezi HGH, yani Insan büyüme hormonu üretmektedir. Bu hormon çocukluk döneminde büyümeyi sağlamaktadır ve yaşam boyunca doku ve organların korunmasına yardımcı olur. Yiyeceklerle alınan besinler de çocukluk döneminde büyümeyi ve yaşam boyu doku ve organların korunmasını desteklemektedir.

İnsan Büyüme Hormonu ve Metabolizma

HGH, yani insan büyüme hormonu metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olur. Metabolizma, beslenme yoluyla alınan besin maddelerini enerjiye dönüştüren veya kullanan tüm fiziksel ve kimyasal süreçleri içermektedir. Bu süreçler nefes alıp vermeyi, kasların kısalıp uzamasını, besinlerin sindirilmesi ve atıkların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Metabolizma aynı zamanda kan dolaşımını, vücut sıcaklığını, beyin ve sinir sistemini kontrol etmektedir.

Doku Gelişimi

HGH ve besinler vücudun büyüyen dokularını teşvik etmeye, desteklemeye yardımcı olmaktadırlar. Halterdeki gibi direnç egzersizleri sırasında kas dokusunda hasar meydana gelebilir. Egzersiz sonrasında, yeterli beslenme egzersiz sonrası doku büyümesini ve onarımını teşvik etmek için karbonhidrat gibi besinler sağlar. Bir internet sitesine göre, HGH aynı zamanda doku büyümesi ve onarılmasını destekleyen metabolik süreçlerin yürütülmesine yardımcı olur.

Hasta Kurtarma

Hormon Vakfı, insan büyüme hormonu ve uygun günlük beslenme kombinasyonunun, ciddi yaralanma sonrasında hastanın kurtarılma şansını artırabileceğini belirtmiştir. HGH ve yeterli beslenme, metabolizmayı güçlendirebilir ve böylece besinleri enerjiye çevirme kabiliyetini artırır. HGH ve sağlıklı beslenmenin birleştirilmesi, ciddi yaralanmaları olan hastalarda olası enfeksiyonları sınırlayabilir ve bu da hastaların hastanede daha az zaman geçirmelerini sağlayabilir.

Aşırı Egzersiz

Egzersizler, vücutta HGH salınımını artırabilir. Yetersiz beslenme veya dayanıklılık eğitimi gibi aşırı egzersizler vücuttaki enerjiyi ve besinleri tüketebilir. Egzersiz sırasında insan büyüme hormon salınımının şiddeti, süresi ve sıklığı gerçekleştirilen egzersiz tipine bağlıdır. Dayanıklılık antrenmanı sırasında oluşabilecek aşırı yorucu aktiviteler HGH salınımını azaltabilir. Bir internet sitesi, uzun veya daha yorucu egzersiz seansları ile meydana gelebilen HGH salınımındaki azalmayı en aza indirmek için beslenme adımları atılasını önermektedir. Bu beslenme adımları, egzersiz öncesinde ve sonrasında yenilen protein ve karbonhidrat yönünden zengin, yeterli öğünlerdir.

HGH ve IUGR

İnsan büyüme hormonu yani HGH, beslenme eksiklikleri veya komplikasyonların bir sonucu olarak gebelik sırasında normal büyüyemeyen çocuklara yardımcı olabilir. Bir bebek, rahim içi gelişme geriliği veya IUGR olarak bilinen bir durum nedeniyle, anne karnında geçirdiği zaman miktarına göre küçük doğmuş olabilir. Annenin yetersiz beslenmesi veya gebelik sırasında çok fazla alkol kullanması, rahim içi gelişme geriliğine yani IUGG’ye neden olabilir. Bulaşıcı hastalıklar ve diğer çevresel faktörler de büyüyen cenine besin iletilmesini etkileyebilmektedir. Hormon Vakfı’na göre, insan büyüme hormonu tedavileri, 2 yaşına kadar normal büyümenin yakalanamadığı rahim içi gelişme geriliğine yardım edebilir