İlişkinizin Kötüye Gittiğini Gösteren 7 Neden

İlişkiler her insan için karmaşık kavramlar. Aileyle, arkadaşlarla ya da karşılaştığınız her insanla kurulacak ilişkide zorluklarla karşılaşabiliyorsunuz. Bir de devreye aşk denen  duygu girdiğinde, her şey daha da karmaşık olabiliyor. Birçok konuda çözüm üretebilen bir insan olmanıza rağmen söz konusu ilişkiniz olduğunda çaresiz kaldığınız anlar olabilir. Özellikle uzun süreli ilişkiler yaşayan insanlar için çözüm üretmek zor olabilir. Peki, son günlerde ilişkinizde değişimler yaşandığını mı hissediyorsunuz? İlişkinizin çatırdayıp çatırmadığını kestirmekte zorlanıyor musunuz? Belki bu yazıdaki cümleler sorularınıza yanıt olabilir.

İlişkilerinde sorun yaşayan kişiler uzmanlara başvurdukları zaman çoğunlukla kendilerini fedakar ve suistimal edilmiş olarak hissettiklerinden yakınırlar. Özellikle suistimal edilme söz konusuysa ilişkinizde tehlike çanları çalmaya başlamış demektir. Böyle bir durumda ya acilen yardım almanız  ya da ilişkinizi bitirmeyi düşünmeniz gerekli olabilir.

İşte uzmanların hem fikir oldukları ilişkinin 7 tehlike işareti:

1. Partnerinizle gitgide çok daha fazla ayrı zaman geçiriyorsanız

İlişkide ayrı ilgilere sahip olmak iyi bir şeydir. Bireylerin birbirlerine bağımlı olmamaları ve monotonluğu kırmak adına fayda sağlar. Ancak farklı ilgileri sadece partnerinizden ayrı zaman geçirmek için kullanıyorsanız , bu kötüye işarettir. Bu durumun yaşandığı bir ilişkiniz varsa, eve  gitmek istemezsiniz ve bahaneler üretip durursunuz. Bu birlikte yaşamanızın artık sağlıklı olmadığı anlamına gelir.

2. İçsel inançlarınız çok değiştiyse

İnsanlar değişirler. Bu çoğu zaman gerekli ve  sağlıklı bir durumdur. Ancak, karşınızdaki kişiyle taban tabana zıt bir değişim yaşıyorsanız bu çekilmez bir hal almaya başlar. Hoşlandığınız filmler ya da hobileriniz belki çok büyük bir problem yaratmayabilir ancak inanç ve ideal sisteminizdeki farklılıklar sizi birbirinizden tamamen ayıran noktalara dönüşebilir. İlişkinizin başlangıcındaki inançlarınızla sonrakiler arasında çok farklılık varsa bu durum sorun yaratabilir.

3. Partneriniz yanınızda olmadığında kendinizi, kendiniz gibi hissediyorsanız

Bazı çiftler birbirinden ayrı olduklarında bukalemun gibi olurlar. Farklı bir kişiliğe sahip olduklarını düşünebilirsiniz. Ancak ayrı olduğunuzda kendinizi daha rahat, mutlu ve özgüvenli hissediyorsanız, ilişkinizde sizi ketleyen çok şeyin oluğunu söyleyebiliriz. Bu fikri unutmayın ve bir şeylerin artık ters gittiğini kabullenin.

4. Partnerinizle günlük olaylar dışında bir diyaloğunuz yoksa

Bazen eşinize söylediğiniz tek şeyin “Yemek yer misin?  Şu kitabı uzatır mısın?” gibi günlük cümlelerden oluştuğunu fark ediyor musunuz?Eğer duygularınızdan, düşüncelerinizden, ideallerinizden bahsetmiyorsanız, ideallerinizden söz ettiğinizde dinlenmiyorsanız size değer verildiğini hissedemezsiniz. İletişiminizin koptuğu bir ilişkiniz varsa bu sizin için önemli bir işaret.

5. Cinselliği hayatınızdan çıkardıysanız

Fiziksel yakınlık, duygusal yakınlığı da beraberinde getirir. Cinselliği kesintiye uğratan bazı fiziksel nedenler de olabilir. Örneğin kadının doğum yapması ya da erkeğin prostat ameliyatı geçirmesi gibi. Ancak, bunlar gerçekleştiğinde bile birbiriyle bağlarını koparmayan çiftler, birbirlerine dokunmanın yolunu bulabiliyor. Ancak her şey yolundayken cinsellik yaşanmıyorsa bu durum  ilişkiyi olumsuz etkileyecektir. Sadece sex değil her türlü fiziksel temas eksikliği bir ilişki için ciddi bir sorundur.

6. Önceden tartışabiliyordunuz ancak şu an dinlendiğinizi bile hissetmiyorsanız

Tartışmak her ne kadar kötü kabul edilse de bazen birbirinizi anlamanız için fırsatlar sağlar. Ancak eğer hiç dinlenmiyorsanız burada bir sorun vardır. Siz saatlerce bağırsanız bile karşınızda sizi duymayan biri olduğunda hiçbir anlamı olmaz. Siz sorunlarınızdan bahsederken partneriniz kayıtsız kalıyorsa ve her şeyi siz düşünmek zorunda kalıyorsanız bu gerçekten yorucu bir durum. Yaşamınızdaki borçlarınız, sorunlarınız, çocuklarınız ya da diğer tüm konularla ilgili sorumluluk sizin üzerinizde olmamalı.

7. Aranızda aşağılama ve saygısızlık çok fazlaysa

Bu duygu bir insanın sinirlenmesinden öte bir şeydir. Aşağılamak nefreti uyandırır. Eşinizle cinselliği düşünmek sizi kötü hissettirir ya da çok basit bir örnek olarak, onun tost yeme şeklini bile sevmezsiniz. Karşılıklı konuşurken vücut diliniz kollarınız kapalı şekildedir ve agresif bakışlar içinde  hareket edersiniz. Bu sinyaller varsa ilişkinizin noktalanma zamanı artık gelmiş olabilir.

Bu işaretler ilişkiniz hakkında sadece birkaç olumsuz durum. Kendinizi ve karşınızdaki insanı en iyi siz tanıyorsunuz, ancak bazı küçük ipuçları size yol gösterebilir. İlişkiniz hakkında iyice düşünün ve bu durumlarla karşılaşıyorsanız bir değişimin zamanı geldiğini aklınızdan çıkarmayın.