İlişkide Kıskançlık Nedenleri Nelerdir?

Sevgiliniz size başka birinin adıyla seslenebilir. Gözleri en yakın arkadaşınızın üzerinde çok fazla yoğunlaşabilir ya da iş yerindeki bir kızdan heyecanla bahsedebilir. Bütün bunlardan sonra kıskançlık hissi tüm bedeninizi kaplar. Sonrasında ise bitmek bilmeyen tartışmalarla ilişkiniz sarsılır ve erkek arkadaşınızı kaybetme noktasına gelirsiniz. 

Shakespeare’in “yeşil gözlü canavar” olarak adlandırdığı kıskançlık ilişkiniz sırasında herhangi bir dönemde patlak verebilir. Erkek arkadaşınıza çok fazla âşık olmasanız bile zaman zaman kıskanç olabilirsiniz. Aslında erkekler de kadınlar kadar kıskanç olabilir. Herkes sevdiğini kıskanır ancak kadınlarla erkeklerin kıskançlıklarını gösterme şekli farklıdır.

Kıskançlık beraberinde birçok sorun getirir. Kıskanan kişi normalde yapmayacağı şeyler yapar. Durumu bazen aşırı abartanlar olur. Sevgilisinin ilgisini başkaları çekmeye başladığında bir kadın bunu kaldıramaz ve kıskançlık hissi öfkeyle birlikte birleşerek ortaya baş edilmeyecek sorunlar çıkar. Kıskançlık hayvanlar arasında da yaygındır. Örneğin, mavi kuşların kıskanç oldukları bilinmektedir. Yapılan bir deneyde, aynı kafeste kalan iki kuşlardan erkek olanını kafesten alıp dişi kuşun yanına başka bir erkek kuş koydular. Erkek kuş geri geldiğinde bağırmaya ve değişik hareketler sergilemeye başladı. Daha sonra erkek kuşa saldırdı. Bu durumdan kuşlar arasında da kıskançlık olduğunu anlamak mümkündür.

Kıskançlık

Neden kıskanırız? Terapistler bu durumu çocuklukta geçirilen bir travmanın kalıntısı ya da psikolojik bir sorunun belirtisi olarak değerlendirmektedir. Kendini yetersiz, güvensiz ya da bir kişiye fazla bağlı hisseden kişilerin diğerlerine göre daha kıskanç oldukları bilinen bir gerçektir. Ancak kıskançlığın olumlu sonuçları da vardır. Kıskançlık sevgiyi olumlu yönde etkileyebilir. Kıskanılan kişi kendini daha mutlu hissedebilir. Sevdiğinizi bir başkasıyla flört ederken görmek onu kaybetmek istemediğinizi size gösterip ona daha çok bağlanmanızı sağlayabilir.

Kıskançlık bazen ciddi sonuçlar doğurabilir. Aşırı kıskanç kişiler sevdiklerine zarar verebilir. Kıskançlık yüzünden kişiler sizden uzaklaşabilir. Bazı durumlarda kıskançlık kişinin ruhsal çöküntüler yaşamasına sebep olabilir.

Kıskançlık sizi de etkisi altına aldıysa bu durumdan nasıl kurtulabilirsiniz? Kıskançlık konusunda haklıysanız yani sevgiliniz sizi gerçekten aldatıyorsa ilişkinizi bitirme zamanınız gelmiş demektir. Ancak ortada şüphelenecek bir şey yoksa ve siz durmadan sevgilinizin ceplerini karıştırıyorsanız gizlice telefonuna gelen mesajlara bakıyorsanız durumunuz ciddi olabilir. Bir an önce bu duruma son verin ve şüphelerinizin sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Kendinizi kontrol etmeyi öğrenin. Kendinizi durduramıyorsanız akıl sağlığı uzmanına görünmeniz faydalı olabilir. Unutmayın aşırı kıskançlık size ve etrafınızdakilere zarar verir.