İleri Yaşlarda Doğum Yapmanın Artı ve Eksileri

İleri yaşlarda hamile kalmak son zamanlarda sıklıkla rastlanan olaylardan bir tanesi oldu. Bu anlamda pek çok ünlük kadın başta olmak üzere yaşı ilerlemiş pek çok kadın hamile kalmak için 40’lı yaşlarını bekler hale geldi. Bu da doğal olarak ileri yaşlarda hamile kalmak iyi mi yoksa kötü mü insanların merak ettiği bir konu haline geldi. Öncelikle bilinmesi gereken bir konu var ki kadının olgunluk yaşı çocuğun bakım ve sorumluluğunu üstlenebilmesi adına gereklidir. Bu nedenle genç yaşta doğum yapan anneler çocuğa daha az vakit ayırabilmekte ya da çocuk bakımı çok zor bir olay olarak görülebilmektedir. Bu nedenle olgunluk yaşını bekleyen bayanlar da hamile kalmak için ileri yaşları bekleyebiliyor. Bunun dışında vücuttaki pek çok madde ve hormon doğum sırasında yeniden şekillenir. Bunun anlamı da şudur: ileri yaşlara gelen kadınlar ölü hücrelerden, koyu cilt renginden ya da çökmüş ruh halinden doğum yaparak kurtulmaya çalışıyor. Sonrasındaki bebek bakımı da daha eğlenceli bir iş haline getirildiği için kolaylıkla yapılabiliyor. İleri yaşlarda hamile kalan kadınların sayısında gün geçtikçe artış var. Bu da pek çok insan için bu durumu daha cazip hale getiren etmenlerden bir tanesi. Doğum sonrasında bebekle beraber kendinin de yenilendiğini düşünen anneler ileri yaşlarda doğum yapmanın daha sağlıklı ve güzel olduğu kanaatindeler. 

Kadınlara ileri yaşlardaki hamileliğin cazip gelmesinin nedenlerinden bir tanesi de yaşlanma korkusudur. İleri yaşlarda daha hareketsiz ve rutin yaşam kadınların daha durgun bir hale girmesine neden olur. Ancak ileri yaşlarda çocuk sahibi olan kadınlar eskisi kadar aktif ve canlı bir hayat sürmenin de yolunu bulmuş oluyor. Hayat düzeninin oturması nedeni ile çocuğa daha fazla zaman ayırabiliyor, daha sağlıklı bir bebek yetiştirildiğine inanılıyor. 

Hamile Kalmanın Olumsuz Yanları

Elbette ileri yaşlarda hamile kalmanın olumlu yanları olduğu kadar olumsuz yanları ya da riskleri de bulunuyor. Öncelikle ilerleyen yaşlarda yumurta kalitesi giderek düşmeye başlıyor. Bu da ileri yaşta hamile kalan kadınların hamilelik sürecinde daha zorlu ya da bebeğin sağlık sorunlarının daha fazla olabilme ihtimalini akla getiriyor. Yapılan araştırmalara göre ileri yaşlarda hamile kalan kadınların çocuklarında Down Sendromu daha sık görülebiliyor. Bunun yanı sıra 40 yaşından sonra hamile kalabilme oranında da düşüklük görülmesi bu yaşa gelen kadınlar için daha fazla risk alınması anlamına geliyor. İleri yaşlarda hamile kalında düşük olasılığın arttırıyor. Bunun yanı sıra gebelik şekeri, tansiyon, normal doğum yapma olasılığının düşmesi gibi riskler de taşıyor. Doğum sonrasındaki kanama artışının da ileri yaşlarda daha fazla olduğu bilinmektedir. Olumsuz etkiler diyebileceğimiz bu nedenler ileri yaşlarda kadınların hamile kalmasını engellemek için yeterli değildir.

Hem kendini yenilemek hem de dünyaya yeni bir canlı getirmek arzusu kadınların risk olsa da yine de ileri yaşlarda hamile kalmasını sağlayabiliyor. Bunun yanı sıra genetik hastalıkları miras alan kadınlarda ileri yaş hamileliği daha riskli görülürken bu grup kadınlarının daha fazla hamile kaldığı da biliniyor. Eğer normal doğum yapma şansı varsa ileri yaşlara gelmiş kadınların hamile kalmasına da olumlu açıdan bakılabiliyor. Bu nedenle de ileti yaşlarda hamile kalma oranında artış gözleniyor. 40 yaşın üzerine hamile kalma ihtimali düşmesinin yanı sıra düşük tehlikesinde artış vardır. Ancak kendine güvenen pek çok kadın bu yaşlarda doğum yapmaktan da çekinmiyor. İleri yaşlarında doğum yapan pek çok kadın diğerlerine örnek teşkil edebiliyor. Bu nedenle de genç yaşlardaki doğum oranlarından daha çok ileri yaşlardaki doğum oranlarına dikkat çekilebiliyor.