İlaç mı doğal ağrı kesici mi?

Başınız ağrıyorsa yapılacak şey belli.  Hemen bir ağrı kesici alın. Üstüne biraz su için ve bekleyin. Geçmedi mi? Bir kez daha deneyin.

Bir yerimiz ağrıyınca hap içmek kolay yol. Hatta haftada bir iki tane almayınca rahat edemeyenlerimiz var. Ama hapların zararları saymakla bitmiyor.  Ağrıları dindirmenin başka yolu yok mu dersiniz? 

Hollanda’da bu sorudan yola çıkan bir araştırmada ilaç alanlarla plasebo tedavisi uygulananlar karşılaştırılmış. Sağlık sorunu olan kişiye ilaç niyetine etkisiz madde verilmesine plasebo deniyor. Tabii hastanın bundan haberi olmuyor. 

Araştırmada başı ağrıyan bir grup insana ilaç etkisi olmayan maddeler ve su verilmiş. Sonuçta ağrıların dindiği gözlemlenmiş. Çünkü asıl işi yapan su. Nasıl mı? Susuz kaldığımızda histamin adlı madde ağrı bölgelerine etki ediyor. Vücut tekrar su alınca ağrı azalıyor. Antihistaminler medikal ilaçların büyük sırlarından. Bunlar ağrıyı kaynağında yok etmiyor; soruna kesin çözüm getirmiyor. 

En bilindik ağrı kesici olan Aspirin örneğini düşünelim. Birçok kişiye Kalp krizi riskini önlemek için aspirin öneriliyor. Oysa aspirinin kalp krizini önlediğine dair geçerli kanıt yok. Üstüne mideyi mahvetmesi, ülsere neden olması, gastrointestinal kanamalara yol açması, hatta kanser riski yaratması da cabası. 

Hapın zararları saymakla bitmiyor. Araştırmalardan birine göre 20 yılı aşkın süredir haftada 2 aspirin alan kadınların pankreas kanserine yakalanma riski %58 artmış. Aspirin miktarı arttıkça risk daha da yükselmiş. 

Doğal ağrı kesiciler

Ağrı gidermenin en doğal yolu su. Evet, yanlış duymadınız. Yaklaşık yarım litre su içmek Karın ağrısını, mide ekşimesini, sırt ağrısını, kireçlenme ağrısını, kalınbağırsak iltihabını, hatta migreni bile yok ediyor. Dahası var: su içmek erken yaşlanmayı önlüyor, astımı birkaç günde tedavi ediyor, hipertansiyonu hiçbir ilaç olmadan iyileştiriyor. Hatta zorlu bir diyete girmemize gerek kalmadan kilo vermeye yardım ediyor. Üstelik en ucuz yoldan. 

Doğanın tek nimeti su değil. Balık yağı da iltihap ağrılarını yok ediyor. 2006’da bununla ilgili bir araştırma yapılmış. Günlük olarak balık yağı ya da balık hapı tüketenlerin %60’ının ağrılardan kurtulduğu görülmüş. Başka bir araştırmaya göre de hastaların %80’i bir ay balık yağı içerek eklem ağrılarına veda etmiş. En harika yanı: sıfır yan etki.

Doğanın bir diğer mucizesi D vitamini. Ama sadece güneşten gelen, en doğal olan D vitamini. Onlarca sağlık sorunda D vitamini eksikliği ortak nokta:

Romatizma hastalarının %69’unda

Yumuşak doku romatizması hastalarının % 77’sinde

Osteoartit sorunu yaşayanların % 62’sinde

Sırt ağrısı çekenlerin % 75’inde

Osteoporozdan yakınanların % 72’sinde D vitamini eksikliğine rastlanmış. 

Doğanın şifaları saymakla bitmiyor. Doğal ağrı kesicilere birkaç basit örnek daha verelim. Ergeç sakalı isimli bitki eklem ağrılarına çözüm oluyor. Ananastan elde edilen bromelayin ağrı ve şişliklere iyi geliyor, eklemleri rahatlatıyor. Kişniş ağrıya yol açan ağır metalleri vücut dokularından atmaya yardım ediyor. Akupunktur adenozini serbest bırakarak ağrıları dindiriyor. 

Ne yapmak gerek?

Evde böcek çıkarsa ne yaparsınız? Böceği mi kovalarsınız yoksa oyukları mı kapatırsınız? Böceği öldürmek soruna anlık çözüm. Önemli olan sorunun kaynağını yok etmek. 

Ağrı kesici ilaçlar sadece o andaki sorununuzu gideriyor. Hap içmenin geçici çözüm olduğunu, sağlıklı yaşam için doğal ve düzenli beslenmenin önemini tekrar hatırlatalım.