İdrar yoluna kızılcık suyu nasıl etki eder?

Kan kusup kızılcık şerbeti içmek geri döndü. İdrar yolu enfeksiyonlarından yaka silkenlere doktorlar kızılcık şerbeti öneriyor. Araştırmalar şaşırtıcı. Bir o kadar da sevindirici. Kızılcık ve yabanmersini suyu sadece 8 saat içinde bakterilerle savaşıyor. İkisi de birer mucize iksiri.

Kadın hastalıkları başa bela. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları, diğer adıyla Sistit insanı canından bezdiriyor. Acı ve yanma insanı tuvalete çıkamaz duruma getiriyor. İlaçlar alınıyor, doktora gidiliyor, bekleniyor ama nafile. Acı bir türlü geçmiyor. Başka ne yapabilirim diye bakıyorsunuz. Durum böyle olunca başvurulacak yer belli: doğa. Soruna bir de doğal yöntemlerle çare arayalım diyorsunuz. İşte bunlardan biri de kızılcık suyu içmek.

Kızılcık ve yabanmersini aynı aileden geliyor. Hem birbirlerine çok benziyorlar, hem de sistit üzerinde ikisi de etkili. Kızılcık suyu bulmanız daha kolay, ama yabanmersinini de hafife almayın. Bilimcilerin yaptığı araştırmaya göre kızılcık veya yabanmersini suyu içildikten yalnızca 8 saat sonra etki etmeye başlıyor. İdrar yollarınızda oluşabilecek bakterileri engelliyor.

Daha önceki araştırmalar bu ikisinin içinde bulunan aktif bileşenlerin sindirim sistemi tarafından yok edilmediğini, bunun yerine bileşenlerin bakterilerle savaştığını söylüyordu. Bu bakterilerden biri de E. coli. Çok güçlü bir bakteri türü. Amerika’da yapılan son araştırmalar da eski veriyi destekliyor.

Üstelik kızılcık ve yabanmersininin ilaç etkisi olduğunu söylüyor. %100 doğal olan kızılcık suyu idrar yollarına ulaşıyor. Oraya bakterilerin yapışmasını engelliyor. Hem de sadece 8 saat içinde.

Kızılcık ve yabanmersini suyu

Yapılan bir araştırmada sağlıklı insanlara kızılcık suyu içirilmiş. Hem içmeden önce hem de içtikten sonra idrar örnekleri alınarak incelenmiş.

Pek meşhur kızılcık şerbetinin tarifi basit: doğal kızılcık suyu, su ve şeker. Dünyada en yaygın bilinen kızılcık karışımı olduğu için araştırma da bu içecekle yapılmış. Deneklere kızılcık şerbeti içirilmiş.

Araştırmayla gelen keşif şu: petri kabına konarak incelenen kızılcık metabolitleri E. coli bakterisini engelliyor. Üstelik E. colinin diğer bakterilere tutunmasını ve çoğalmasını da.

E. coli’nin çok etkili bir bakteri türü olduğunu söylemiştik. İdrar yollarında bulunan diğer bakterilerle  birleştiği zaman biyofilm denen bir katman oluşturuyor. Bakteriler bu katmanın sağladığı savunma sayesinde çoğalıyor, enfeksiyon oluşturuyor.

Kızılcık ve yabanmersininin marifetleri konusunda pek çok güvenilir araştırma yapılmış. Hepsinin de kanıtları kesin. Sonuç: kızılcık suyu gerçekten idrar yolu enfeksiyonlarının oluşumunu engelliyor. Yabanmersini de öyle.

İdrar yolu sorunlarının kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görüldüğünü biliyoruz. Yaş tek başına kriter değil; soruna çocuk yaşta yakalanmak da mümkün. Örneğin İngiltere’de 24 yaş altı her 3 kadından biri idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanmış. Hatta tüm kadınların yarısı hayatlarının bir döneminde bu enfeksiyonlarla mücadele etmek zorunda kamış.

Bu enfeksiyonlar idrar yollarının herhangi bir kısmında gelişebilir. İdrar yollarınızda yanma, acı, idrar yaparken zorlanma gibi sorunlar hissettiğiniz anda kesinlikle doktora görünmeniz öneriliyor. Çünkü sorun ne kadar küçükse tedavisi de o kadar kolay. Ama ilaçlar hemen etki etmiyor. Acıdan kıvranırken başka yollarla da derdinize çare bulmak istiyorsanız kızılcık suyu hem etkili hem de ucuz bir yol. Özellikle de bu tür enfeksiyonlara sık sık yakalananlar kızılcık suyunu düzenli içerlerse enfeksiyonların oluşması riski de en aza iniyor. Kısaca, sadece enfeksiyona yakalandığınızda değil diğer zamanlarda da içmeniz çok faydalı.

Ayrıca hatırlatalım: bu tür enfeksiyonların en yaygın tedavisi antibiyotik kullanımı. Tedaviyi yarıda bırakmak sorunun tekrarlamasına, üstelik daha da büyümesine yol açıyor.