İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir ? Neden Olur ?

Sıvıları evirip çevirip idrarla atıyoruz. Vücuda zarar verebilecek atıklardan böyle kurtuluyoruz. Atık demişken, idrar kirlidir diye düşünülebilir ama esasen tam olarak steril özelliktedir. Kesinlikle Mikrop içermez. Öte yandan, asla mikrop içermez de diyemeyiz. Çünkü mikroplar üretraya girebilir. Burayı mekan olarak benimseyebilir. Üreyebilir. Çoğalabilir.

İdrar yoluna (üretraya) giren mikroplar buradan mesaneye, sonra da bağlı borular vasıtasıyla böbreklere kadar ulaşabilir. İdrar yolu enfeksiyonu özellikle yaz mevsiminde büyük artış gösterir. Havuz ve deniz başta gelen nedenlerden.

Belirtiler

İdrarda yanma, sızlama, ağrı ve olağandışı sıklık yaygındır. Kokuda ve renkte değişimler görülebilir. Kusma, halsizlik ve bulantı da eşlik edebilir.

Kadınlarda görülen idrar yolu enfeksiyonu (Sistit) sık yineler. Her 5 kadından biri en az bir kez sistite yakalanır. Nedenlere bakalım:

Kadınlarda anatomik olarak idrar yolu çok daha kısa. Mikropların yolu azalınca enfeksiyon riski de artar. Dış vajinada bulunan mikroorganizmalar cinsel ilişkiyle mesaneye taşınması bir başka neden.

Yoğun cinsel ilişkiye bağlı doku hassasiyeti peşinden enfeksiyon gelişebilir. Özellikle yeni evli çiftlerde gözlemlenen balayı sistiti buna örnek.

Çok doğum yapmakla ilişkili sorunlardan mesane sarkması idrar yolu enfeksiyonlarını hızlandırabilir.

Menopozda kuruluk ve mesane atrofisi enfeksiyon riskini arttırır. Hamilelikte hormonsal dalgalanmalar da benzer etkidedir.

Önlemler

Bolca sıvı tüketmek önemli. Tatlı, şekerli yiyeceklerden de uzak durulmalı. C vitamini iyileşmeyi hızlandırabilir. İdrarda ağrı, sızı ve yanma sürüyorsa, özellikle yüksek ateşle kan varsa acilen doktora gitmelisiniz.

İdrar yolu enfeksiyonu sık idrara çıkartır. İdrar yanmalıdır. Belde, sırtta, kasıklarda ve karında ağrı gözlenir. Ateş yüksektir. Titreme, terleme yaygındır. Halsizlik, Bitkinlik, yorgunluk da gözleniyorsa böbrekler de sıkıntıda demektir. Acilen ürolog muayenesi gerekir.

Enfeksiyon sık yineliyorsa alınacak önlemleri sıralayalım:

Sıvı tüketimi kritik önemde. Özellikle bolca su içmenin yararı büyük.

Menopozda vajinal östrojen kremleri kullanmak sistit olumunu önleyebilir.

Yineleyen sistit tedavisinde düşük dozajda antibiyotik tedavisi kullanılabilir.

Dış vajinayı, idrar yolu ağzını cinsel ilişki ardından temizlemek işe yarayabilir.

Cinsel ilişkiden 15 dakika sonra idrara çıkmak idrar yoluna bağlanmaya çalışan mikroorganizmaların atılmasını sağlar.

Tuvalet sonrası temizliğinde doğru güzergah önden arkaya olmalı. Tersi yapılırsa dış vajinaya anüste konaklayan mikroplar, bakteriler bulaşabilir.

Kirli suya, yeterince temiz olmayan havuza girmemek de önemli.