İdrar problemlerine bitkisel çözümler

Aşırı aktif mesane tedavisi çok uzun yollardan geçip günümüzdeki şeklini aldı. Artık acil olarak tuvalet bulmaya çalışmak zorunda kalmayacaksınız ya da bir kazaya kurban gitmeyeceksiniz. Hele de durumu kontrol etmek için birçok yol bulunmuşken. Yaşam tarzı değişiklikleri, pelvik egzersizler, ilaçlar tuvalete gitme aciliyetinizi ortadan kaldırmaya yetecek etkili yöntemler.

Bütün bu yöntemlere rağmen başka tedavi yöntemleri konusunda meraklı olduğunuzu biliyoruz. İnsanoğlu bu, her zaman daha fazlasını istiyor. Uzun lafın kısası, aşırı aktif mesaneden şikayetçi kişiler bitkisel tedavi şekillerini denedikten sonra, işe yaramadığını düşündükleri diğer tedavi yöntemlerini es geçip tamamen bitkisel olana yöneliyorlar. 

Bazı bitkiler var ki hem aşırı aktif mesane sorununuza bir çözüm sağlayıp hem de hiçbir yan etki yaşamak zorunda kalmayabilirsiniz. ‘Peki bitkisel tedaviler ne kadar işe yarıyor.’ diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Çünkü haklı olarak her şeyin reklam hilesi olmasından şüpheleniyor olabilirsiniz.

Aşırı aktif mesane tedavisinde kullanılabilecek bitkisel yöntemler için doktorunuza danışabilirsiniz. Ancak doktorunuzun da size çok kesin cevaplar sağlayabileceğini düşünmeyin. Bitkisel tedavi yöntemlerinin çoğu henüz bilimsel olarak test edilmiş değil. Bu yüzden riskler ve tehlikeler konusunda tam olarak objektif bilgiye bizler de sahip değiliz.

Aşırı aktif mesane tedavisine bitkisel öneriler konusunda yeterli araştırmanın yapılmadığına uzmanlar da hemfikir. Bu tedavide kullanılan bitkiler geleneksel olarak yıllardır kullanılan bitkiler, işe yarayıp yaramadığı konusunda bilim dünyası hala sessiz.

Yeterince araştırma yapmadan idrar yolu sorunlarının çözümünde bitkilerin rolünü kendi olarak belirleyebilmemiz çok mümkün değil. Bitkisel tedaviler hakkında kesin bilgiler olmasa da birkaç bitkinin bir araya gelip aşırı aktif mesane tedavisinde harikalar yarattığını biliyoruz.

Bakalım yaygın olarak aşırı aktif mesane sorunlarında kullanılan bitkiler hangileriymiş:

Gosha-jinki-gan: İdrar problemlerini çözmede epey etkili bir karışım. Gece idrar kaçırma, sık sık tuvalete gitme ve idrar kaçırma problemlerini ortadan kaldırıp insanlara daha kaliteli bir hayat sunduğu biliniyor. Japonya’da yapılan bir araştırmayla da kanıtlanmış. Üstelik cinsiyet ayırt etmiyor hem kadınlarda hem de erkeklerde işe yarıyor. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylere göre bu bitki karışımı idrar torbasının kapasitesini arttırıyor ve sinir sistemini etkileyen idrar sorunlarını çözüyor.

Buchu: Güney Afrikalılar uzun yıllar boyunca birçok hastalığın tedavisinde buchuyu kullanmış. Bu hastalıkların içinde böbrek ve idrar sorunları başta geliyor. Bu bitkinin altında yatan sır iltihaplanmaya karşı olması ve antibakteriyel özelliği. Boşaltım sistemi sorunlarından canınız sıkılmasın yeni yöntemler öğrenin. 

Yoğurtotu: Bu bitkinin üzerinde küçük saça benzer tüyler bulunuyor. İdrar problemlerinin çözümünde etkin rol oynayan bir bitki olarak sayılabilir. İdrar söktürücü etkisi azımsanacak gibi değil. İdrar torbasının duvarlarını pürüzsüzleştirmede ve iltihaplanmaya karşı korumada da etkili.

Mısır püskülü: Mısır kabuğunun ucundan sarkan püskülden bahsediyoruz, doğru gördünüz. Mısır püskülü idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde epey işe yarıyor. Uzun zamandır bilinen bu bitkisel tedavi formülü idrar yollarının temizlenmesinde de etkili.

Atkuyruğu: Günümüzden milyon yıllar öncesinden beri bilinen bu tedavi yöntemi idrar söktürücü, iltihaplanma karşıtı ve antioksidan özelliğiyle idrar yolu enfeksiyonlarını ve boşaltım sistemi sorunlarını çözmede etkili. İdrar tutamama gibi sorunlara da iyi geldiği biliniyor. Ancak henüz insanlar üzerindeki etkileri tam olarak kanıtlanmış değil.

Cüce palmiye: Cüce palmiyenin idrar problemlerinde işe yaradığı birkaç araştırma yardımıyla kanıtlanmış durumda. Özellikle Prostat Büyümesi olan erkeklerde belirtileri hafiflettiği biliniyor. Cüce palmiyenin nasıl işe yaradığı konusunda doktorlar hala kesin bilgilere sahip değil. Ancak cüce palmiyenin yetenekleri göz ardı edilecek gibi de değil. İltihaplanmayla savaşıyor, testosteron seviyesini düzenliyor. Böylece prostat büyümesinin önüne geçebiliyor.

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için uzmanlarımıza danışabilir, durumunuza özel tavsiyeler edinebilirsiniz.