IDET nedir? Ne işe yarar?

IDET, diğer adıyla disk içi elektro termal terapi, diskojenik bel ağrısının tedavisinde kullanılan bir yöntem. IDET uygulamasında, hasarlı diskin içindeki dokuları ısıtmak için diskin içine bir sonda yerleştirilir. Diskin iç sıcaklığının artması içerisinde yer alan bez ve dokuların büzülmesini sağlar. Ayrıca, diskin etrafındaki sinir liflerinin de bir kısmını katerize eder, yani yakar. Bu yüzden IDET’nin sonuçları tam olarak kestirilememekte olup, tedavide kullanılması tartışma konusudur. 

IDET Kullanımı Ne Zaman Uygundur?

IDET kullanımı hangi hastalar için uygundur: 

3 aydan uzun süreli sırt ağrısı çeken

En az 3 ay boyunca cerrahi müdahale dışı tedavi görmüş

Ağrıyan bölgede cerrahi operasyon geçirmeyen

MR sonucunda disk şeklinde sıradışı bozulmalar olan

Pozitif (uyumlu) diskogram sonucuna sahip

IDET Nasıl Uygulanır?

IDET, hastanede yatılı kalmayı gerektirmeyen bir uygulamadır. IDET sondası röntgen cihazının yardımıyla atedavi edilecek diske yerleştirilir. Düzgün bir biçimde yerleştirildikten sonra, sonda yavaş bir şekilde 85 dereceye kadar ısıtılır ve beş dakikaya yakın bir süre boyunca bu sıcaklıkta kalır. Prosedür sırasında lokal anestezi ve bazı hafif yatıştırıcılar kullanılır.

IDET bittikten sonra hasta birkaç gün boyunca günde bir veya iki saatliğine gözetimde tutulur. Daha sonra dinlenmesi ve belini zorlayacak hareketler yapmaması tavsiye edilerek evinde istirahate yollanır.

IDET’nin Etkisinin Geçmesi Ne Kadar Sürer?

Hastalar genellikle IDET prosedürü sonrasındaki bir veya iki gün boyunca giderek artan rahatsızlık belirtileri gösterir. Bu rahatsızlıklar iltihap giderici hafif ilaçlarla kolaylıkla kontrol altına alınabilir. IDET tedavisinin olumlu etkileri genellikle 6 hafta sonra görülmeye başlar; 8 – 12 haftadan sonra da rehabilitasyon egzersizlerine başlanır.

IDET Ne Kadar Verimlidir?

IDET yeni kullanılmaya başladığında yapılan araştırmalar oldukça olumlu sonuçlar vermiştir. Fakat IDET yöntemi kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey hastanın tedaviye uygun olmasıdır. IDET’yi yukarıda bahsedilen kriterlere uyan hastalarda kullanmak başarı yüzdesini oldukça arttıracaktır. Ayrıca, hastaların IDET  uygulamasına başlamadan önce en az 3 ay boyunca düzenli tedavi ve düzenli ilaç kullanımını denemiş olmaları da önemlidir.

IDET, komplikasyonların çok ender rastlandığı güvenli bir prosedürdür. IDET kullanımını ve faydalarını araştıran pek fazla araştırma yoktur. Fakat bugüne kadar yapılan araştırmalar hastaların %60 – 80’inde IDET kullandıktan birkaç ay sonra iyileşmeler görüldüğünü göstermektedir. Fakat, hastaların durumlarını yıllar boyu inceleyip IDET’nin uzun süreli etkilerini gözlemleyen bir araştırma malesef bugüne dek yapılmamıştır. Bazı ortopedistler bu prosedürü uzun süreli etkileri bilinmediğinden tavsiye etmemektedir. Diskteki doku ve bezlerin ısıtılması bu bölgedeki yapılara zarar verebilir ve bu da uzun vadede vücuda olumsuz etki edebilir; fakat ne yazık ki bu durumla ilgili hiçbir tıbbi veri bulunmamaktadır.