İçeceklerin metabolizmaya etkisi

Kahve dükkanları, taze meyve suyu satan dükkanlar ve büfelerle çevirili bir ülke olmaya başladığımız şu günlerde, birçoğumuzun içecekler yoluyla ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori aldığından şüphemiz yok. Aslında, boş kalori yığını olan sıvıları tüketmek sağlığınız açısından yapılabilecek en kötü şeydir. Ancak, asıl mesele bu içeceklerin kalorisi değildir. Birçok kalitesiz içecek, açlık ve tokluk hissiyatını etkileyebilir ve daha fazla yemek yemenize sebep olabilir.

Dolayısıyla, beslenme düzeninizi bir pastanede yiyebileceğiniz pastalarla aynı kalori yoğunluğuna sahip içecekler ile sabote etmeden önce hangi içeceği ne zaman içmeniz gerektiğini öğrenmeniz, sağlığınız açısından yararlı olabilir.

Ne Zaman Su İçmelisiniz?

Yorgun hissediyorsanız, başınız ağrıyorsa, ya da hırçınlığınız üzerinizdeyse su içmelisiniz. “Beslenme Dergisi”nde yayınlanan bir çalışmaya göre, vücudundaki suyun %1’inden fazlasını kaybeden bireylerin, ruh hali ve konsantrasyon bozuklukları ve baş ağrıları yaşadığı görülmüştür. Çalışmayı yapan araştırmacılara göre, belirli nöronlar susuzluğu tespit ettikten sonra beynin bilişsel fonksiyonları ve ruh halini düzenleyen bölümlerine sinyaller göndermiş olabilir. Beslenme uzmanı Amanda Berhaupt-Glickstein’e göre, yetişkin kadınlar günde 2 litre, yetişkin erkekler ise günde 2.5 litre su tüketmelidir.

Kilo vermek istiyorsanız: Amerikan Kimya Derneği’nin yaptığı bir araştırmaya göre, diyet yaparken her öğünden önce su içen bireyler bu işlemi uygulamayan bireylerden 2.5 kilo daha fazla kilo vermiştir. Güzel bir tavsiye: Her öğünden önce iki bardak su için.

90 dakikadan daha az süren bir egzersiz yapıyorsanız: Sadece terlediğiniz için enerji içeceği içmeye çalışmamalısınız. Evet, vücudunuz başka bir içecek yerine suya ihtiyaç duyar çünkü su, birçok hayati işlemde yer almanın yanısıra eklemlerinizi kayganlaştırır, kaslarınızı ve organlarınızı besler. New York’taki Park Avenue Beslenme Kliniği’nin sahibi Lisa C. Cohn’a göre birçok insan egzersiz sırasındaki şeker ve enerji içeceği ihtiyacını gözünde büyütür.  Aslında, 90 dakikadan uzun ve yüksek yoğunluklu egzersizler yapmıyorsanız, vücudunuz sadece suya ihtiyaç duyar. Egzersiz yapmadan 2-3 saat önce 400-600 mililitre, egzersize başlamadan 10-15 dakika önce ve egzersiz sırasında ise 10-15 dakikada bir, 250-300 mililitre su için.

Ne Zaman Çay İçmelisiniz?

Kafein tüketiminizi azaltmak istiyorsanız: Beslenme uzmanı Lisa Roberts-Lehan’a göre siyah çay, kafein tüketimini azaltmak isteyen bireyler için uygun bir seçim olabilir. “1 kupa çay 50 mg kafein içerirken, aynı miktardaki kahve 100-190 miligram aralığında kafein içerir.” 

Mideniz ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız: Geleneksel Çin Tıbbına göre, çaylar mide asitlerini nötrleyerek, sindirimi kolaylaştırır. Lisa-Roberts Lehan’ın tavsiyesine göre, siyah çay, sahip olduğu antioksidanlar sebebiyle sindirimin desteklenmesi için oldukça doğru bir tercihtir. Ayrıca, bergamot ve tarçın ile zenginleştirilmiş siyah çay da sindirim üzerinde oldukça olumlu bir etki yapar.

Ne Zaman Meyve Suyu İçmelisiniz?

Kabızlık yaşıyorsanız: Kuru erik suyu C vitamini, ve kalsiyum, demir gibi mineraller açısından oldukça zengindir. Birçok yemek kitabının yazarı olan Robin Miller’a göre, kuru erik suyunun içerdiği yüksek miktarda lif, sindirim artıklarının bağırsaklarda ilerlemesini kolaylaştırır. Meyve suları; yağsız proteinler ve kompleks karbonhidratlar ile birlikte tüketildiğinde metabolizmayı oldukça hızlandırırlar. Kalori ve şeker bombardımanına maruz kalmamak için daima %100 meyve suları içmeye özen gösterin.

Eğer idrar yolu enfeksiyonunuz varsa: Besin Bilimi ve Biyoteknoloji Dergisi’nin yayınladığı bir araştırmaya göre, yaban mersini suyu, mesane dokusuna bağlanan bakterilerin yaşam alanı bulamamasına yol açarak idrar yolu enfeksiyonlarının engellenmesini sağlayan bir içeriğe sahiptir. Eğer idrar yolu enfeksiyonunu sıklıkla yaşıyorsanız, her gün bir bardak %100 yaban mersini suyu içerek idrar yolu enfeksiyonunun oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Yüksek yağ oranlı öğünler tükettiyseniz: Örneğin, duble çizburger yedikten sonra portakal suyu içmeniz, yüksek yağ oranlı bir besinin oluşturabileceği iltihapların engellenmesini sağlayabilir. Buffalo Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılara göre, portakal suyu, iltihapları ve kan damarlarında oluşabilecek hasarları engelleyen bir antioksidan görevi görür. Yüksek oranda yağ içeren bir öğün tükettikten sonra bir bardak portakal suyu içmeniz, sağlığınız için faydalı olacaktır.

Ne Zaman Kahve İçmelisiniz?

Şeker hastası olduğunuza dair şüpheleriniz varsa: Kahve, vücudunuzun kan şekerini kontrol etmesini ve Tip 2 şeker hastalıklarının engellenmesini sağlayan bir hormon olan insülinin etkili olarak kullanmasına yardım eden mineraller olan krom ve magnezyum içerir. Eğer kafein alerjiniz yoksa şeker, şurup, tam yağlı süt ya da krema gibi sağlıksız eklemeler yapmamak koşuluyla bütün gün boyunca kahve içebilirsiniz. 

Kendinizi hüzünlü hissediyorsanız: Kafeinli kahvenin kadın sağlığı üzerinde oldukça olumlu bir etkisi vardır. Örneğin, bir araştırmaya göre, günde 4 bardak veya daha fazla kahve içen kadınların, rahim içi kanserine yakalanma riski daha azdır. Başka bir araştırmaya göre, kafeinli kahve içen kadınların Depresyon Belirtileri gösterme ihtimali azalmaktadır.

Ne Zaman Süt İçmelisiniz?

Yağlardan kurtulmak istiyorsanız: Süt içmek size kemiklerinizi güçlendirmek konusunda yardımcı olur ancak, Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, süt, vücudunuzun daha fazla yağ yakmasına da yardımcı olabilir. Normal bir beslenme düzeni ile beslenen (%35 yağ, %49 karbonhidrat, %16 protein ve 8 ile 12 gram arası lif) ve yeterli miktarda süt ve süt ürünleri (her biri 300-350 miligram kalsiyum ve 8-10 gram protein içeren 3 porsiyon süt ve süt ürünü) tüketen deneklerin vücutlarındaki yağ miktarının yeterli miktarda süt ve süt ürünü tüketmeyen deneklere göre 1 kilogram daha az olduğu görülmüştür.

Ne Zaman Limonata İçmelisiniz?

Bağışıklık sisteminizin güçlenmesini istiyorsanız: İçeriğindeki zengin C vitamini sebebiyle limon, bağışıklık sisteminizi güçlendirici ve vücut sistemlerinizi temizleyici bir etkiye sahiptir. Taze limon, su ve şeker otu, bal veya agave gibi ufak bir miktarda tatlandırıcı ile yapılan limonata, hem antioksidan görevi görür hem de ferahlamanıza yardımcı olur.

Ne Zaman Smoothie İçmelisiniz?

Hareket halindeyken yemek yemek durumundaysanız: Hazır olarak üretilmiş smoothie’ler çok fazla şeker ve kalori içerir. Bu yüzden, kendi smoothie’nizi kendiniz yapın. Beslenme uzmanı Lisa Roberts-Lehan’a göre sağlıklı bir smoothie’nin içermesi gereken besinler şu şekildedir: Birçok çeşit yeşillik, taze meyveler, üç ölçü su bir ölçü süt (miktarı siz belirleyebilirsiniz), protein bakımından zengin chia çekirdeği, haşhaş tohumu, doğal badem yağı veya Protein tozu.