Huzursuz bağırsak sendromuna alternatif çözümler

Akupunktur, besleyici ilaçlar ve bitkiler gibi alternatif tıp yöntemlerinin genellikle bilimsel bir geçerliliği yok. Ancak bazı huzursuz bağırsak sendromu hastalarında bu yöntemlerin işe yaradığı görülmüş. 

Huzursuz bağırsak sendromu ve akupunktur 

Akupunktur huzursuz bağırsak sendromu için en popüler alternatif tedavi yöntemlerinden. Kronik ağrıları yok etmede etkili olduğu kanıtlanmış. Ancak bazı araştırmacılara göre huzursuz bağırsak sendromunda işe yarayıp yaramadığı belirsiz.

Bazı çalışmalar gösteriyor ki akupunktur karın ağrısı ve diğer huzursuz bağırsak sendromu belirtilerini yok etmede etkili. Bazı araştırmalar da hiçbir yardımı dokunmadığını söylüyor. Ulusal sağlık enstitüsü akupunkturun huzursuz bağırsak sendromu için yararlı bir yöntem olmadığını açıklamış. Akupunkturun etkili olduğunu göstermek için yapılan çalışmalar aslında huzursuz bağırsak sendromu için çok da faydalı olmadığını göstermiş. Tabii bu akupunkturun hiçbir işe yaramadığını göstermiyor. Akupunktur yaptıran birçok kişi daha iyi hissettiğini açıklamış. Diğer alternatif tedavilere nazaran huzursuz bağırsak sendromuna akupunkturun faydalı olacağı görüşünde olanlar da var.

Bu eski Çin tedavi şeklinin nasıl işe yaradığı henüz kesin olarak belli değil. Bazı araştırmacılar akupunktur iğnelerinin vücuda bazı elektromanyetik sinyaller gönderdiğini söylüyor. Bu sinyaller de vücuttaki ağrı kesici kimyasalları harekete geçiriyor.

Akupunktur diğer tedavilerle birlikte kullanıldığında işe yarayabilir. Çin’de bile bu tedaviyi tek başına bir tedavi olarak kullanan yok. Akupunktur yaptırmayı düşünüyorsanız öncelikle doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

Huzursuz bağırsak sendromu için kullanılan yağlar ve haplar

Huzursuz bağırsak sendromu olan kişilere yardımcı olmak için alternatif tedavi yöntemlerinin bir kombinasyonu öneriliyor. Bu kombinasyonun içinde, beslenme alışkanlıklarındaki değişiklik, Probiyotik ya da balık yağı gibi destek besinler var. Yağ bağırsaklarınızın sakinleşmesine yardımcı olur. Probiyotik ise sindirim sistemindeki bakterilerin dengesinin korunmasına yardımcı. Bunu destekleyen araştırmalar var ancak kesin sonuç için daha fazla araştırmaya gerek duyuluyor.

Balık yağı birçok yarara sahip. Kalp hastalıklarını önlemede ve bağışıklık sistemi hastalıklarını geçirmede etkili. Bilimsel hiçbir kanıt olmasa da huzursuz bağırsak sendromunda da işe yaradığı biliniyor.

Huzursuz bağırsak sendromu ve bitkiler

Bitkiler huzursuz bağırsak sendromu için uygulanan başka alternatif tedavi yöntemlerinden. Nane şekeri bağırsaktaki kasları gevşetmede etkili. Ancak fazla kaçırırsanız sonu ishale varabilecek bir gevşeklikten bahsediyoruz. Ayrıca mide yanmalarını da daha kötü hale getirme ihtimali var. 

Nane şekeri genellikle tek başına kullanılmıyor. Gerçekten bitkisel bir tedavi istiyorsanız sertifikalı ve deneyimli bir herbalistten yardım alabilirsiniz.

Huzursuz bağırsak sendromu için bitkisel bir tedavi ya da akupunktur düşünüyorsanız bunu doktorunuzla konuşun. Uzman doktorlarımız da her zaman sorularınızı cevaplamaya hazır, unutmayın.

Bitkiler aldığınız başka ilaçlarla birlikte yan etkiye neden olabilir. Besleyici haplar ise uygun kullanılmazsa ishale ya da kabıza neden olabilir.

Probiyotikler ve huzursuz bağırsak sendromu

Probiyotik almanın huzursuz bağırsak sendromu olan kişilere yardımcı olduğuna dair bazı kanıtlar var. probiyotikler normalde bağırsakta yaşayan yararlı bakteriler. Bazı kişiler sindirim sistemindeki yararlı bakterilerin azalması sonucunda hastalıkların oluşabileceğini düşünüyor.

Bazı araştırmalar da bunu destekleyici nitelikte. Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri probiyotikle ortadan kalkabiliyor. 4 hafta boyunca probiyotik alan kişilerin huzursuz bağırsak sendromu belirtilerinde azalma, yaşam koşullarında ise normale dönme gözlenmiş. 

Doğal olarak dışarıdan aldığınız probiyotiklerin hiçbir yan etkisi yok. Çünkü bunlar zaten bağırsakta olması gereken bakteriler. Yani vücudunuz bu bakterilerle nasıl baş edileceğini çok iyi biliyor.

Huzursuz bağırsak sendromu ve hipnoz

Araştırmalara göre hipnoz huzursuz bağırsak sendromunun duygusal ve fiziksel belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı. 

Huzursuz bağırsak sendromunuz varsa ve ilaç denemekten usandıysanız, “Yok mu bunun alternatif bir çözümü?” diyorsanız işte alternatif tedavi şekilleri. Ancak dikkat hiçbir ürünü doktorunuza danışmadan tüketmeye kalkmayın. Sürekli tekrarladığımız gibi alternatif tedavi şekillerinin çoğunun etkileri tam ve kesin olarak anlaşılmış değil. Başkasında işe yarayan yöntemin sizde işe yaramama ihtimali var.