Huzursuz Bacak Sendromu ve Uyku Sorunu

Pek çok uyku sorunu çeken hastalarda Huzursuz bacak sendromu ortaya çıktığı gibi huzursuz bacak sendromu hastalarının çoğunda da uyku sorunu bulunmaktadır. Pek çok durumda bu iki rahatsızlık aynı anda görülmekte olduğundan hastalığın tedavisi de bu yönde yapılmaktadır. Huzursuz bacak sendromu7’den 70’e pek çok kişide görülen bir hastalıktır. Çocuklarda görülme sıklığı da yetişkinler kadar olan hastalık genellikle çocuklarda görüldüğünde, büyümeye yönelik bir durum olduğu düşünülmektedir.

Hastalık Hangi Sıklıkta Görülüyor ?

Huzursuz bacak sendromu hastalığı genellikle gündüzleri değil geceleri çok daha büyük rahatsızlıklar duyarlar. Gündüzleri pek belirti vermeyen hastalık, geceleri özellikle durağan zamanlarda çok daha belirgin bir hal alır. Bacak ve ayaklarda sıklıkla görülen hastalık belirtileri, kişilerin hareket etmeyi durdurdukları, dinlendikleri, uzandıkları ya da uyumak için yattıkları ve uyudukları zamanlarda daha da sık görülmektedir. Bacaklarda, ayaklarda ya da uyluklarda çokça görülen belirtiler zaman zaman kollarda da görülebiliyor. Kişi uzuvlarında engel olamadığı bir hareket etme hissine kapılıyor ya da karıncalanma, kaşınma gibi hislerle rahatsızlık duyuyor. Sendromlar ortaya çıktığında genellikle ayağa kalkıp birkaç adım atmak belirtilerin hafiflemesine ve zaman zaman da ortadan kalkmasına yarıyor. Yatak içinde de sıklıkla hareket ederek belirtileri hafifletmeye çalışan kişiler uyku sorunu da çekmeye başlıyorlar. Uyku düzensizliği ve sağlıklı bir uykuya dalamamak da kişilerde farklı bir takım sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor. 

Uyku sorunu huzursuz bacak sendromu hastalarında görülen tipik bir sorundur. Genellikle hastalığın belirtileri nedeni ile kişiler uykusuzluk sorunu yaşamaya başlarlar ya da uykuları olduğu halde uyuyamazlar. Yapılan araştırmalarda pek çok hastanın uykuya dalmadan önce yine sendromların belireceğini düşündüğünü ve bu yüzden uykuya dalmakta zorluk çektiğini söylüyor. Huzursuz bacak sendromu olan hastalar derin uykuya geçememe sorunu da yaşamaktadırlar. Uykuya geçiş süreci sıkıntılı olan hastalarda ise huzursuz bacak sendromu çok daha fazla görülmektedir. Doktorların bu sendroma sahip olan kişilerle ilgili uyku tedavisi yapması da söz konusu olmaktadır. 

Uyku Sorunu

Huzursuz bacak sendromu genellikle uyku ile alakalı bir bozukluk olduğundan hastalar gün içinde değil de uyku esnasında bacaklarında ve ayaklarında engel olamadıkları bir hareket ettirme isteği içine girerler. Hastaya göre değişiklik gösterse de genellikle gece yatarken ortaya çıkan belirtiler nedeni ile kişilerin uyku kaliteleri genellikle kötüdür. Geceleri iyi uyumayan kişiler, gün içinde kendilerini kötü hissederler. Yorgun, bitkin ve odaklanma sorunu yaşayan hastalar uyku sorunlarının daha da artması nedeniyle günlerini çok daha kötü geçirmeye devam ederler. Özellikle yolculuğa çıkanlar için bu durumlar oldukça büyük sıkıntılara neden olabilir. Uçak yolculuğu ya da araba kullanmak zorlayıcı ve sıkıntı verici olabilir. Uyku sorunu nedeniyle ikili ilişkilerinde yahut toplum içinde kurdukları iletişimlerde de sıkıntılar yaşayabilirler. Uzun süreli oturmak zorunda kalınan haller de huzursuz bacak sendromu olan kişiler için oldukça sıkıntılı durumlar arasındadır. Tiyatro, bale, konser gibi etkinlikler onlar için kabusa dönüşebilir. Hastalığın sendromları nedeni ile iyi uyuyamayan, uykusunu alamayan ve uykusuz kalan kişiler genellikle depresif bir ruh haline girerler ve agresif bir tavır takınırlar. 

Doktorlar uyku sorunu yaşayan huzursuz bacak sendromu hastalarına bazı tavsiyelerde bulunmaktadırlar. Bunlardan bazıları hastaların her gün aynı saatte uyanmalarıdır. Bunun için de uyanma saatinden 9 saat önce mutlaka uyuyacak şekilde yatmış olmaları gerekiyor. Doktorlar hastalarına 9 saat uyumalarını öneriyorlar. Gündüzleri mümkün olduğunca aydınlık yerlerde olmalarına ve çok uykusuz değillerse olabildiğince gündüz şekerlemelerinden uzak kalmalarını da ekliyorlar. Uyku sorunu yaşayan kişilerin kahve, çay ve çikolata tüketimlerini de kontrol altına almaları gerekiyor. Kafeinin uyku üzerindeki olumsuz etkilerini gidermek için günde en fazla 2 kez kahve ya da çay içmek en doğrusu olacaktır.