Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Genellikle ayak, bacak, uyluk ve zaman zaman kollarda, hareketsiz hallerde, özellikle uyku ya da dinlenme, uzanma hallerinde ortaya çıkan bir takım rahatsızlık hisleridir. Huzursuz bacak sendromu olan kişilerde bacaklarda kaşınma hissi görülür. Genellikle karıncalanma ve önlenemez bir hareket ettirme isteği de hastalığın belirtileri arasındadır. Pek çok kişi depresyona yönelik belirtilerle ve yaşamaktan keyif almadıklarını düşündüklerinden doktora gittiklerinde ayaklarındaki rahatsızlıktan oldukça önemsiz bir şekilde bahsedebilirler. Kramplar ya da uyuşma ile karıştırılma ihtimali yüksek olan hastalık belirtileri anlaşılmayabilir ya da farklı durumlara yorumlanabilir. Gündüzleri çok fazla kendini hissettirmeyen hastalık ile ilgili şikayetler özellikle akşamları artış gösterir ve kişi hareketsiz kaldığında belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Genellikle şiddeti hızlı bir artış gösterir ve zamanla dayanılmaz hale gelebilir. Hastaların uyku düzenleri tamamen bozulur ve buda başka bir takım sorunlara neden olabilmektedir. Her yaştan kişide görülebilen Huzursuz bacak sendromu bazı dönemlerde yok denecek kadar azalabileceği gibi, bazı dönemlerde ise ciddi bir yükseliş göstererek oldukça büyük sıkıntılar verebilmektedir.

Nasıl Tedavi Edilir ?

Huzursuz bacak sendromlarında görülen Demir Eksikliği nedenleri pek çok kişide tedavi edilerek hastalığı da tedavi etmek mümkün olsa bile tam olarak başarı sağlanması için kişilere ilaç tedavisinin yanı sıra yaşam şekillerinde yapmaları gereken bir takım değişiklik önerilerinde bulunulmaktadır  ve farklı ilaçlarla da desteklenmektedir. Hastalığa kötü gelen bazı ilaçlar da bulunmaktadır. Bunlardan biri bulantı ilaçlardır. Aynı zamanda Depresyon ilaçlarının da huzursuz bacak sendromu hastalığını tetiklediği ve iyi gelmediği görülmektedir. Kalsiyum kanal blokajı yapan pek çok ilaç da hastalık için ters etki yapabilmekte ve hastalığı daha da tetiklemektedir. Huzursuz bacak sendromu olan kişilerde ağrı kesici kullanımı genellikle işe yaramaktadır. Öte yandan kişinin ılık bir duş alması ve masaj yaptırması ya da yapması da belirtilerin azalmasına iyi gelmektedir.

Huzursuz bacak sendromu hastalarına önerilen tedavi yöntemleri içinde kişinin gevşemesine yardımı olacak bir takım eylemler içine girmesidir ki Meditasyon bu konuda oldukça yardımcıdır. Aynı zamanda uyku yaşamında ve hijyen kuralları konusunda dikkat etmesi halinde kişi hastalık belirtilerinden çok daha rahat bir şekilde kurtulabilmektedir. Doktorlar hastalarına genellikler her gün sabah aynı saatte uyanarak güne başlamalarını salık verirken, iş ortamlarında ya da gün içinde kişinin olabildiğince aydınlık ortamlarda ve mekanlarda bulunmasına işret ediyorlar. Mümkün olduğunca sabah işe gitmeden önce bir süre yürüyüş yapmak ve bu süreyi minimum 45 dakika tutmak da hastalığa iyi gelen durumlardan bir tanesi. Gün içinde çok fazla çay ve kahve içen biri ise, aldığı kafein miktarında ciddi bir düşüş yapmaları da istenilenler arasında. 2 fincan çay ya da kahveden daha fazlası huzursuz bacak sendromu olan hastalara önerilmemektedir. Uykuya dalamama sorunu olan hastaların ise bu 2 fincanı da içmemeleri gerekmektedir. Aynı şey çikolata tüketimi için de geçerlidir.

Uyku sorunu olanların öncelikle sigarayı da hemen bırakmaları gerekmektedir. alkol alan kişiler ise mutlaka uzak durmalı ve içinde alkol bulunan diğer içecekleri de hayatlarından çıkarmaları gerekmektedir. geceleri uyuyamayan huzursuz bacak sendromu hastalarının, gün içinde kısa da olsa uyumamaları tavsiye edilir. Yatak odasında yalnızca uyku zamanlarında ve cinsel yaşamı sürdürmek için bulunmak gerektiğinden odada başka bir şey bulundurmamak ya da çalışmamak gerekir. Işık y ada gürültü konusunda da siz rahatsızlık vermeyecek bir yatak odası gerekmektedir. Sabah kalkış saatinizden en az 9 saat önce uykuya dalacak şekilde yatmalısınız.  Uyumadan 1 saat önce de yapılacak tüm işleri bitirmeli ve ılık bir duşa gidip ardından masaj yapmalıdır. İçilecek bir bardak ballı süt de tavsiye edilenler arasında bulunuyor.