Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Huzursuz bacak sendromu yattıktan kısa bir süre sonra kişinin ayağında duyduğu rahatsızlıklardır. İğnelenme, yanma, batma, uyuşma ve gerginlik gibi rahatsızlıklar vererek kişiyi uykudan uyandırır. Bu hastalık hareket bozukluğu hastalıkları arasında yer almaktadır. Daha çok orta yaş ve yaşlı kimselerde görülmektedir. Huzursuz bacak sendromu insanı uykudan uyandıran ve hareket edilmediği zamanlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığı olan kişiler ciddi uyku bozuklukları yaşamaktadırlar. Huzursuz bacak sendromu belli bir hastalığın yol açtığı durum değildir. Uzmanlar bu hastalığın genel olarak genetik etkenlere bağlı olduğunu söylemektedir. Huzursuz bacak sendromunun teşhisi ise tamamı ile hastanın anlatımlarından yola çıkmak sureti ve doktorun tecrübesi ile ortaya konulmaktadır. Çünkü bu belirtiler bazı kanser tiplerinde, şeker hastalıklarında ve tansiyon rahatsızlıklarında görülmektedir. Bu alanda uzman olan bir Doktor bu belirtileri huzursuz bacak sendromu ile birbirine karıştırmamaktadır. 

Hareket bozukluğu hastalıklarının birçoğu uykuda kaybolurken huzursuz bacak sendromu tam aksine uykuda ortaya çıkar. Bu hastalığın teşhisi ise tamamı ile hekimin tecrübesi ile ortaya çıkar. Bunun yanı sıra EEG çekilerek beyinden gelen uyarılar ile hastalığın teşhisi kolaylaştırılabilir. Ayrıca hekimin gerekli gördüğü durumlarda laboratuar tetkikleri yapılır. Hastalığın teşhisi tam olarak konulduktan sonra tedaviye başlanılır. Bu hastalığın beyinde esansiyel maddesinin eksikliğinden yaşandığı söylenmektedir. Bunun için tedavide bu maddeyi içeren ilaçlar kullanılmakta ve hasta bu ilaçları gece uykuya yatmadan önce almaktadır. 

Huzursuz bacak sendromunda son yıllarda en çok kullanılan yöntem bitkisel tedavi yöntemleridir. Alternatif tıp’ın son yıllarda gelişmesi ve bu alanda çok değerli hocaların çalışmaları bu hastalıkta kullanılan bitkilerin tedavide son derece başarılı olmasını sağlamaktadır. Bu oran %95 başarı olarak ifade edilmektedir. Bu tedavide kullanılan en doğru bitki ise hardal tohumudur. Her gün sabah düzenli olarak bir dilim ekmekle bir çay kaşığı yutulması önerilmektedir. Ağrıların çok olması halinde günde iki defa kullanılabilmektedir. Uyku saatlerini düzene koyarak yatmadan önce çay ve kahve içmemelisiniz. Bunun yerine ada çayı ve kuşburnu içmek geceyi daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır. 

Bacaklarınızdaki Ağrılara Çözüm

Huzursuz bacak sendromunda önerilen diğer bir yöntem ise gece yatmadan on beş dakika önce ılık bir süte çiçek balı katarak içmektir. Hastalığın tedavisi esnasında bitkisel yöntemler düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Özellikle evde huzurlu bir ortam sağlamak, stresten uzak kalmak, sinirlenmemek ve her gün sabah spor yapmak da bu rahatsızlığın tedavisinde olumlu etkiler sağlamaktadır. Bitkisel ilaçlar kullanırken aldığınız bitkinin tazeliğine önem göstermelisiniz. Huzursuz bacak sendromu yaşayan kişilerin bu bitki tedavilerini kullanırken mutlaka bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir. Çünkü hastada bulunan diğer hastalıkların bilinmesi ve buna göre bir bitki tedavisi tercih edilmesi gerekmektedir. Örneğin hardal tohumu huzursuz bacak sendromu için doğru ancak guatr hastaları için zararlı olabilmektedir. 

Çiçek balı bu hastalığa iyi gelirken bünyede farklı alerji ve reaksiyonlar oluşturabilir. Bunun için alternatif tıp uzmanları hasta hakkında detaylı bir bilgi sonrasında tedaviye başlarlar. Her hastalığın tedavisi olduğu gibi huzursuz bacak sendromunun da tedavisi vardır. Yeter ki doğru ilacı ve bitkiyi uzman kişiler tarafından önerildiği takdirde kullanalım. Sigara ve alkol birçok hastalığı tetiklediği gibi huzursuz bacak sendromunda da olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Özellikle bu tür hastaların hemen bu alışkanlıkları terk etmesi gerekmektedir.