Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

Genellikle dinlenme esnasında ya da oturma, uzanma, uyuma gibi anlarda, kol, bacak, uyluk, ayak gibi bölgelerde oluşabilir bir tür rahatsızlık hissi olan Huzursuz bacak sendromu Restless Leg ismi ile de anılmaktadır. Bugün dünya üzerinde çok sayıda kişide görülen hastalıkta, genellikle ayak ve bacaklarda görülen bir tür karıncalanma, kaşınma gibi zaman zaman ürperme hissine de sebep olabilen bir rahatsızlıktır. Bazı kişilerde ise belirtiler kas krampları ya da uyuşma durumları ile birbirine karıştırabilmektedir. Huzursuz Bacak Sendromunun ortaya çıktığı zamanlar çok büyük oranda yatma hali ya da uyku halidir. Vücut tabil hale geldiğinde ve bacaklar, ayaklar daha az hareket ettiğinde belirtiler ortaya çıkmakta ve kişinin uyku kalitesini bozmakta ve dinlenemeden uyanmasına neden olmaktadır.  

Huzursuz bacak sendromunun belirtileri, kişi hareketsiz kaldığında ortaya çıkar ve hareketsiz duran bacak ve uzuvlarda belirtiler baş gösterir. Kişi tekrar hareket etmeye başladığında ise mevcut belirtiler ortadan kalkar. Tabi dur sıkıntılı bir durumdur, çünkü genellikle uyku halinde iken oluşan bu rahatsızlık kişinin sık sık uyanmasına ve hareket ederek belirtilerin kaybolmasına uğraşmasın a ve giderek uyku düzeninin tamamen bozulmasına neden olabilmektedir. Kişi hareket ettiğinde belirtiler azalabilir ya da ortadan kalkabilir ancak bazı durumlarda kişiler belirtilerin hareket ederek geçmesinin yanı sıra, ayaklarını ve bacaklarını hareket ettirmeyi önleyemediklerini de belirtmektedir. Bu hareket etme isteği kişinin kalkarak bir kaç adım atma isteğine neden olur ya da yatakta bir takım ayak bacak hareketleri yaparak da durum düzelebilir. 

Huzursuz Bacak Sendromu ve Uyku

Huzursuz bacak sendromunun belirtileri genellikle akşamları ortaya çıkmaktadır gün içinde kişilerin pek fazla şikayeti olmaz. Uyku esnasında daha sık görülen huzursuz bacak sendromu aynı zamanda bir uyku hastalığı olan uykuda bacak hareketleri sendromu ile bir arada da bulunmakta ve bu durum sıklıkla görünmektedir. Bu iki sendromun yan yana olması da bacakların sürekli hareket etmesine neden olur. Huzursuz bacak sendromu hastalarının % 80 gibi bir oranında bu iki sendromun yan yana görüldüğü bildirilmiştir. Gündüz şekerleme yapan hastalarda da sıklıkla görülen huzursuz bacak sendromu hastaların geceleri uyanık kalmakta zorlanmalarına ya da yatma konusunda problemler yaşamalarına neden olduğu için hayat kalitesini de son derece düşürmektedir. Bu belirtilere ve hastalığa sahip olan kişilerde yaşamdan keyif almama, Depresyon hali gibi istenmeyen durumlar da gözlenmektedir. Doktora giden hastalar genellikle Depresyon Belirtileri ve yaşamdan keyif almama durumu ile gitmekte ve bacaklarda ya da ayaklarda çok hafif sıkıntılar ifade etmektedirler. Pek çok hastada da durum dönemsel olarak değişim göstermektedir. Örneğin bazı dönemlerde hastalık belirtileri çok fazla olduğu gibi, zaman zaman da belirtiler son derece azalır, hatta yok olur. Huzursuz bacak sendromu yetişkinler dışında her yaş grubunda insanda görülebilen bir hastalıktır. Çocuklarda görüldüğü durumlarda büyümeye yönelik oluşan ağrılara bağlanabilir. Genellikle hangi yaşta çıkarsa çıksın, ortaya çıktığı zamandan sonra giderek yoğun bir artışla belirtiler kendini göstermeye başlar ve şiddeti artar. 

Huzursuz bacak sendromu hastalığına yakalandığınızı anlamak için belirtileri de iyi bilmek gerekiyor. Çoğu zaman farklı sebeplerden doktora gidilmesi ile ortaya çıkan hastalığın en büyük belirtileri bacakların ve ayakların hareketsiz kaldıklarında meydana gelen karıncalanma, kaşınma ve huzursuz edici belirtilerdir. Bu durumlarda sıklık görmeye başladıysanız ve bu tip belirtiler yalnızca ya da çoğunlukla dinlenirken ortaya çıkıyorsa o halde en yakın zamanda mutlaka bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Zira belirtiler zaman içinde şiddetini artırarak devam etmektedirler.