HPV virüsü erkeklere ne yapar?

Konu HPV virüsü olunca odak noktası da genellikle kadınlar oluyor. Çünkü HPV virüsü kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilecek riskler taşıyor. Ama atladığımız bir şey var: HPV erkeklerde de istenmeyen problemlere yol açabiliyor. Bu yüzden en az kadınlar kadar erkeklerin de HPV konusunda bilinçli olması şart. 

Öncelikle açıklayalım: HPV çoğunlukla genital siğile neden olan ve kadınlarda kanser riski barındıran bir tür virüs. Yaklaşık 100 ayrı türü var ve bunlardan sadece 2 tanesi genital siğil sebebi. O zaman geri kalanları ne yapıyor? Gelin birlikte bakalım.

HPV virüsünün erkeklerde yol açtığı riskler

HPV’nin yaklaşık 30 tane türü genital kanserlerle ilgili. Erkeklerde de penis ve anüsteki kanser türlerine önayak oluyorlar. Penis ve anüste oluşan kanserlere çok nadir rastlanıyor, tabii ki sağlıklı olduğunuz sürece. Ama HIV virüsü kapmanız kanseri tetikliyor ya da kanser riskini arttırıyor. 

HPV’nin bazı türleri kanser yaparken bazılarıysa genital siğil yapmakla yetiniyor. Ama genital siğil de hiç hafife alınacak bir durum değil. Üstelik tedavi edilmeden iyileşmesi de imkansız. 

Erkeklerde HPV virüsü olduğunu gösteren işaretler

Erkek ya da kadın fark etmez: HPV’nin kanser oluşturan türüne yakalandıysanız pek fazla belirtiyle karşılaşmayacaksınız. Çünkü sinsi ilerlemek kanser türlerinin ortak özelliği. Genital siğile neden olan bir virüse yakalandıysanız da belirtileriniz siğille birlikte gelecek. Penisin dış yüzeyinde, skrotumda, bazen anüste kabarcıklar göreceksiniz. 

HPV enfeksiyonu için testler

HPV virüsünün size de bulaşmış olacağını düşündüren bazı nedenler olabilir. Örneğin korunmasız cinsel ilişki ya da bilmediğiniz biriyle cinsel ilişkiye girmek gibi. Bu şüphelerle doktora gittiğinizde doktorun yapacağı ilk şey sizi muayene etmek olacaktır. Siz farkında olmasanız da genital siğiller çoktan oluşmaya başlamış olabilir. Doktorunuz bazen genital siğilleri belirlemek için bir solüsyon kullanabilir, solüsyon sayesinde siğiller görünür hale gelir. Ama bu tip testler de %100 güvenilir değil çünkü bazen normal cilt de siğil olarak algılanabilir. 

Erkeklerde HPV tedavisi

HPV tedavisiyle ilgili bilmeniz gereken ilk şey virüsün değil hastalığın tedavi edilebildiği. Yani örneğin genital siğilleriniz varsa tedavi edilebilirler. Ama HPV virüsü vücuttan hemen atılamaz. Bu yüzden bir soruna yol açmadığı sürece vücuttaki virüsün tedavisi de yok. 

Genital siğiller oluşmaya başladıysa bunun çeşitli tedavi yolları var: evde uygulayabileceğiniz kremler, doktorun uyguladığı tedaviler, lazer yöntemi. Tedavi yolu çok ama hangisinin uygulanacağına doktorunuz karar veriyor. Çünkü örneğin genital siğilleriniz çok ileri seviyedeyse evde kendi kendinize uygulayacağınız kremlerle iyileşmesi mümkün olmuyor. Ya da bazı durumlarda çok daha hızlı sonuç almak için doktorun muayenehanesinde uygulanan tedavi yöntemi tercih ediliyor. 

HPV’nin nadiren de olsa anal kanser türlerine neden olduğunu söylemiştik. Anal kanser radyasyon, kemoterapi ve ameliyat yöntemlerinin bir arada kullanılmasıyla iyileşiyor. Tedavinin boyutu, kanserli hücrelerin büyüklüğüne ve kapladığı alana bağlı olarak değişiyor. 

HPV ve ilişkiler

Uzun süreli bir ilişkiniz varsa ve eşinizde HPV virüsü olduğunu öğrendiyseniz sizde de olması çok büyük ihtimal. Ama erkekler bu konuda avantajlı. Çünkü virüsün vücuttan atılması kadınlara oranla çok daha hızlı oluyor. Kadınların virüsü vücuttan atması yaklaşık 2 yıl sürüyor. 

Unutmayın, eşinizde HPV virüsüne rastlandıysa mutlaka yakın zamanda başka biriyle ilişkiye girdiği ve sizi aldattığı anlamına gelmez. Dediğimiz gibi HPV virüsü bir kadının bünyesinde çok uzun süre barınabiliyor. 

HPV kapmamak için ne yapmalıyım?

HPV’den korunmanın en garanti yöntemi eşinizin tek eşli olduğuna emin olmak ve her cinsel ilişki sırasında kondom kullanmak. Ama hatırlatalım, kondomlar da hiçbir zaman %100 güvenilir değil. Virüs ten teması sırasında bulaşıyor ama nadiren de olsa kondom kullanıp virüs kapanlar da oluyor.