Hotmail ve Live E-Posta Hesaplarını Outlook 2010’a Eklemek

Microsoft, son zamanlarda, Hotmail’i daha da iyi bir web posta hizmeti sunar hale getirmeyi taahhüt ederek, Hotmail’in sunduğu olanaklarda yeni güncellemeler yapıyor. Ama, Microsoft’un yenilenmiş Outlook 2010’u da hizmetinizde. Biz burada, Hotmail ve Outlook’u nasıl entegre edeceğimizi açıklayacağız.

Outlook 2010, POP3, IMAP ve Exchange hesaplarını içeren geniş çaplı bir e-posta hesabı yelpazesiyle çalışmakta. POP3 ve IMAP hesaplarıyla ilgili tek problem, bu hesaplar sadece e-postaları eşleştirebiliyor, Exchange’in yaptığı gibi takvim ve bağlantıları eşleştirme fonksiyonunu gerçekleştiremiyor. Bununla birlikte, Hotmail, e-postanızı, bağlantılarınızı ve takviminizi, Hotmail Connector vasıtasıyla eşleştirmenize izin veriyor. Bu, sizin bütün Kişisel Bilgi Yönetimi (PIM) verilerinizin her yerden ulaşılabilir olmasını sağlıyor. Şimdi, bunu kendi hesabımızda nasıl göreceğimize bir bakalım.

Başlarken

Hotmail’i Outlook’a en kolay bir biçimde bağlamak için, en başta Outlook Hotmail Connector’ı (Outlook Hotmail Bağlayıcısı) indirmemiz gerekiyor. İndirdikten sonra ilk önce Outlook’un kapalı olduğundan emin olun ve programın normal kurulum işlemlerini takip edin.

Eğer programı yüklemeden önce Hotmail hesabınızı Outlook’daki Yeni Hesap Kurulumu bölümüne kaydetmeye çalışırsanız, Outlook sizi Hotmail Connector’ı indirme ekranına yönlendirecektir. Bununla birlikte, Connector’ı indirmeye başlamadan önce, Outlook’u kapatmak durumunda kalacaksınız, ayrıca Outlook’u yeniden açtığınızda da tüm bilgilerinizi yeniden girmek zorunda kalacaksınız, bu yüzden Hotmail Connector’ı en baştan indirip kurmak en kolayı olacaktır.

Hotmail Hesabınızı Outlook’a Ekleyin

Şimdi Hotmail hesabınızı Outlook’a eklemeye hazırsınız. Eğer, bu Outlook’u ilk açışınızsa, bir hoş geldin ekranıyla karşılaşacaksınız. Kurulum için devam etmek üzere “İleri” tuşunu tıklayın. Daha sonra “Evet”i sonrasında da yeniden “İleri”yi tıklayın.

Eğer, Outlook’a halihazırda eklenmiş bir e-posta hesabınız var ise, Dosya menüsünden “Hesap Ekle” seçeneğini tıklayarak yeni bir hesap daha ekleyebilirsiniz.

Bu seçeneği tıkladığınızda açılan pencerede Hotmail hesap bilgilerinizi girin ve “İleri”ye tıklayın.

Burada, Outlook, otomatik olarak sizin hesap bilgilerinizi araştıracaktır ve daha önce yüklediğimiz Hotmail Connector yardımıyla da hesabınızın kurulumunu gerçekleştirecektir.

Eğer kurulum aşamasında şifrenizi yanlış girerseniz, Outlook yeniden bir pencere açıp şifrenizi tekrar girmenizi isteyebilir. Burada şifrenizi tekrar girip “Tamam”a tıklarsanız, Outlook ayarlarınızı kaydedecektir.

Her şey kurulup tamamlandıktan sonra, bir sonuç ekranı göreceksiniz. Kurulumu sonuçlandırmak için “Bitir” seçeneğini tıklayın ve Outlook’da Hotmail posta ve bağlantılarınızı kontrol edin.

İşte, Outlook 2010’daki Hotmail hesabınıza hoş geldiniz. Pencerenin en altında, Windows Live Hotmail’e bağlı olduğunuza ilişkin küçük bir bildirim göreceksiniz. Şimdi, e-postalarınız Hotmail hesabınız ile senkronize edilecek ve buna bağlı olarak da Outlook takviminiz ve bağlantılarınız Live takvim ve bağlantılarınızla eşleştirecektir. Bu, Exchange hesabınız olmadan tüm Exchange özelliklerini kullanma konusuna en yakın durum, ve bizim tecrübelerimize göre, harika çalışıyor. Aslında, bize göre, Hotmail Eşleştirme özelliği, IMAP eşleştirme özelliğinden daha hızlı çalışıyor gibi görünüyor.

Hotmail’i POP3 Erişim İle Kurmak

Eğer Hotmail e-posta hesabınıza ulaşmak istiyorsanız ve bunu Outlook Connector’ı kurmadan yapmak istiyorsanız, bu durumda, Hotmail hesabınızı POP3 eşleştirme özelliğiyle ekleyebilirsiniz. Biz, en iyi seçenek olarak Outlook Connector’ı öneriyoruz, ancak eğer kurulum yapamıyorsanız (yani örneğin iş bilgisayarınızda program ekleme/kurmaya izin verilmiyorsa), bu yöntem iyi bir alternatiftir.

Bunu, genellikle her posta sunucusu için aynı olan Outlook’ta bir POP3 e-posta adresi kurulumu adımları ile yapabilirsiniz. Diğer sunuculardan farklı olarak yapacağınız, Gelen ve Giden Posta Sunucularına ait bilgileri, Hotmail’e ait bilgilerden girmek olacaktır.

-Gelen Posta Sunucusu – pop3.live.com

-Giden Posta Sunucusu – smtp.live.com

-Kullanıcı Adı – Sizin Hotmail veya Live e-posta adresiniz

-Gelen Sunucusu (POP3) – 995

-Giden Sunucusu (SMTP) – 587

-Ayrıca, “Bu sunucu şifreli bir bağlantı gerektiriyor” düğmesini de tıklamalısınız.

Burada, bazı diğer mail sunucularında da olduğu gibi, şifreli bağlantı türünü TLS olarak seçiyoruz. Daha sonra, en altta, bulunan mesajları “Sunucudan ….. gün sonra kaldır” seçeneğini tıklayın. Bunu yaptığınız zaman, belirlediğiniz gün sayısı sonunda mesajlarınız Outlook sunucusundan kaldırılacaktır ancak hala internetteki Hotmail hesabınızda ulaşılabilir olacaktır.

Sonuç

Hotmail, en popüler mail sunucusu olmasa da, Outlook ile entegre edildiğinde çok iyi çalışmaktadır. Windows Live hizmetlerinin sıkı bir kullanıcısıysanız veya kullanmayı denemek  istiyorsanız Outlook Connector, masa üstü aktivitelerinizi internet ile birleştirmenin en kolay yolu. Eğer siz de, eski Hotmail hesabına, diğer Hotmail hesaplarıyla birlikte erişmek isteyen milyonlarca kullanıcıdan biriyseniz, bu metot sizin için de çok iyi bir seçenek olacaktır.