Horlama Nedenleri Neler ?

Bilim insanları yıllardır horlamanın çaresini arar dururlar. Bulabildiler mi orası pek kesin değil. Horlamanın da bin bir türü var. Birinde işe yarayan çare diğerini teğet geçebiliyor. Gelin önce neden horluyoruz ona bir göz atalım…

Horlamanın nedeni yumuşak damak denilen damağın arka kısmı ya da ağzın, burnun hatta boğazın içindeki herhangi bir doku olabilir. Nefes aldığınızda içeri giren hava, hava yollarından sorunsuz bir şekilde geçemez ve titreşim oluşturur. Böylece nefes alıp verirken horlamaya başlarsınız.

Uyurken ağzınızdaki, burnunuzdaki ve boğazınızdaki kaslar gevşer. Titreşime daha çok izin verir. Uyanıkken horlamamanızın nedeni dokuların titreşim sağlayacak kadar gevşememiş olması. Havanın yolunda gitmesini engelleyecek ve horlamaya neden olabilecek birçok neden var. Bu nedenlerden bazılarını sıralayalım:

Horlamanın Nedenleri ?

Şişmanlık

Kilonuz normal kilonuzun üstündeyse horlamaya daha yatkınsınız demektir. Yağın vücutta özellikle ense ve boğazın etrafında fazladan depolanması havanın normal yolunda gitmesine engel olur ve havanın titreşimine neden olur. Bu özellikle erkekler için geçerli bir problem. Çünkü erkeklerin boyunlarının etrafında kadınlarda olduğundan daha fazla yağ birikir.

Yaş

Yaşlandıkça boğaz kaslarınız zayıflar. Böylece siz mışıl mışıl değil horul horul uyumaya başlarsınız.

Alkol ve İlaçlar

Alkol tüketimi ya da uyku ilacı gibi ilaçların kullanımı vücudunuzdaki kasların gevşemesine neden olur. Boğazınızdaki, ağzınızdaki ve burnunuzdaki kaslar da bu pakete dahil tabii. Kaslar gevşeyince hava düzgün akamaz böylece titreşime neden olur.

Sırtüstü Yatmak

Sırtüstü yatmak dilinizin boğazınızın arkasına düşmesine neden olur. Bu durum havanın geçiş yolunu daraltır ve hava akışının bir kısmını engeller.

Soğuk Algınlığı, Alerjiler ve Sigara

Soğuk algınlığı ve alerjiler havanın burundan girişini engelleyebilir. Böylece ağzınızdan nefes almak zorunda kalırsınız. Ağzınızda havanın titreteceği daha fazla doku var, hatırlatalım. Sigara ise her taşın olduğu gibi horlamanın da altından çıkıyor. Sigara solunum yollarını kapatır ve horlamanıza neden olabilir.

Diğer Horlama Nedenleri

Horlama

Horlama

Ağız, burun ve boğazda solunum yollarını kapatacak diğer fiziksel etkenler şunlar:

  • Damağın arkasının düşük ya da kalın olması
  • Bademciklerin büyümesi
  • Küçük dilin uzun olması
  • Hasarlı ya da şekilsiz burun
  • Uyku Apnesi
  • Burun eti
  • Geniz eti

Horlamayı engellemenin yolları

Horlamayı engellemenin neyse ki bazı yolları var. Bunların çoğu yaşam tarzınızda yapacağınız basit değişiklikler geri kalanı ise doğal yöntemlerden ibaret.

Uyuma pozisyonunuzu değiştirin: Horlamanın sırtüstü yatmanızla alakası olduğunu söylemiştik. Uyuma pozisyonunu değiştirmek gecelerinizin kabusa dönüşmesini engelleyebilir. Denemeye değer.

Kilo verin: Nefes yollarında depolanan fazla yağın horlama nedenlerinden biri olduğunu biliyorsunuz. Kiloların bu olumsuzluğunu ortadan kaldırmak için fazla kilolarınızdan kurtulun.

Alkol tüketimine sınır koyun: Alkol kaslarınızı gevşetici etkiye sahip. Gevşeyen kaslarda hava daha kolay titreşim yapabiliyor. Bu yüzden alkolün hayatınızdaki yerini sınırlayın.

Sigarayı bırakın: Sigara içen kişilerin solunum yolları tıkanıyor ve horlamaya neden oluyor.

Uyku ilacı, sakinleştirici kullanmayın: Bu tür ilaçlar da alkol gibi kaslarınızın gevşemesine neden olabilir. Özellikle bu ilaçlar alkolle birleştiğinde yakınınızda uyuyanların gecesini kabusa çevirebilirsiniz. Kullanacaksanız da her ikisini aynı gün kullanmayın.

Yatmadan önce buhar soluyun: Burnunuzdaki kuruma horlamanıza neden olabilir. Burnunuzun içini nemlendirmek için biraz buhar soluyabilirsiniz. Böylece daha rahat nefes almaya başlayacaksınız. Buhar solumak zor bir iş değil. Su ısıtıcısında kaynayan suyun buharını bir iki nefes içinize çekmeniz yeterli olacaktır.

Burun bantlarını deneyin: Araştırmalara göre burun bantları, kullanan kişinin nefes almasını kolaylaştırıyor. Bantlar burun deliklerinizin iyice açılmasını sağlıyor böylece havanın önündeki engeller azalıyor. Burnunuzdan nefes alamayıp ağzınızı açmanıza gerek kalmıyor. Böylece hem siz hem de yakınınızdaki kişiler de rahat bir nefes alıp güzel bir uyku çekebiliyor.