Homeopati işe yarıyor mu?

Alternatif tıp etkili yöntemlerle tartışmalı yaklaşımları birlikte kapsıyor. Bedenin kendini iyileştirebileceği fikrini içeren Homeopati buna örnek.

Homeopatiye göre beden kendini iyileştirebilir. Yöntemin özeti ilaçları arka arkaya seyrelterek tüketmek. Sonunda elde edilen karışımda başlangıçtaki içerikten neredeyse hiç iz kalmıyor. Belki bir iki molekül dip bucak saklanmış olabilir. Hepsi bu.

hemeopatiKuzey Avrupa ülkeleri, İngiltere ve Hindistan homeopatiye büyük ilgi duyuyor.

Homeopatiye göre soruna neden (veya çözüm) olan madde bedene çok düşük oranlarda verilirse iyileşme sağlanabilir. Bağışıklık kazanılabilir. Yöntem özünde doğal, bütüncül, yan etkisiz görünse de bilimsel olarak havada kalıyor. Şimdiye dek plasebo (sözde ilaç) etkisi dışında kanıtlanmış yararı yok.

Homeopatinin geçmişi ne?

Homeopati benzeri uygulamaların geçmişi eski. 1700’lü yıllarda Almanya’da yayılmaya başlayan düşüncelerin ardından 1796’da Samuel Hahnemann düzenli homeopati uygulamalarını başlatmış.

Hahnemann yaklaşımına göre tedavi hastaya zarar vermemeli. Yan etki içermemeli. Beklenen etkiyi sağlamalı. Kısa sürmeli.

Homeopati güvenli mi?

Kesik, sıyrık, kas çekmesi, burkulma gibi küçük yaralanmalardan irritabl bağırsak sendromuna, atopik dermatit, Romatoid Artrit gibi önemli sorunlara dek her şey kapsama alanında. 

 Homeopati kliniklerinde kullanılan ilaçlar.

Homeopatik reçetelerin ucu bucağı yok ama dikkat: Homeopati kanser, kalp hastalıkları, enfeksiyon halinde veya acil durumlarda kesinlikle kullanılmamalı.

Homeopati yararlı mı?

Ortak görüş: Ne yarar. Ne zarar. ABD’de homeopatik ilaçlar 1938’den beri güvenli kabul ediliyor. Tıp eğitimi almış doktora düzenli danışmak, doğru ilaçları öğrenmek ve sürece ilişkin bilgi edinmek kaydıyla homeopatiyi denemek size kalmış.