Hızlı Kilo Vermenin En Etkili Yolları

Kilo vermeye karar verdiğinizde bunu mümkün olduğunca çabuk vermek istersiniz. En iyi görünmeniz gereken mezuniyet balonuz, düğün ya da diğer bir araya gelinen toplantılarınız olabilir. Olabildiğince etkili şekilde, kilo kaybı hedefine ulaşılabilmesi için denenmiş ve doğru yöntemler vardır. Zayıflama programına başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Efsaneleri Anlayın 

Medyada yaygın olan kilo kaybı efsanelerini anlamanız çok önemlidir. Bunlardan birisi de şok diyetlerdir. Bu diyetlerin çoğunluğu, vücudun sağlıklı işleyişi teşvik etmek için gerekli vitamin ve mineralleri yeteri kadar sağlamazlar. Bunlar sağlık sorunları riskini artırabilirler ve uzun dönemde işe yaramazlar. Kaybettiğiniz kilonun çoğu uzun vadeli değildir ve diyet sona erdikten sonra tekrar geri döner. Bu diyetlerden bir diğeri de sevdiğiniz bütün yiyeceklerden mahrum kalmanız yolu ile yapılır. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezinde “Bugün” katılımcısı ve kilo kontrolü merkezi müdürü Madelyn Fernstrom’a göre, sevilen yiyeceklerden mahrum olma, diyet yapma isteğini ve niyetini yok eder. Porsiyonlarınızı kontrol ettiğiniz sürece bütün yiyecekler yenilebilir. Kendinizi çok fazla şımartmayın, ancak aynı zamanda kendinizi her şeyden günah olacakmışçasına mahrum bırakmayın.

Kardiyovasküler Egzersiz

Kardiyo aktivitesi hızlı zayıflama diyetinin temel taşıdır. Yüzme, ip atlama, dans etme veya bisiklete binme, koşu gibi sevdiğiniz bir aktivite bulun. Haftanın en az 5 günü, en az 45 ila 60 dakika kardiyo egzersizi yapmanız gerekmektedir. Seçtiğiniz egzersiz programı ile yağ yakma gücünü artırmak için iki yöntem vardır. İlk yöntem gün boyunca egzersiz yapmaktır. Eğer zamanınız uygunsa, 15 dakika sabah, 15 dakika öğlen ve 15 dakika da akşam kardiyo egzersizi yapın. Ya da yarım saat sabah, yarım saat de akşamları yapabilirsiniz. Bu metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlar ve gün boyunca kalori yakmanıza yardımcı olur. İkinci yöntem ise interval antrenman yapmaktır. Birbirini takip eden düşük yoğunluklu ve kısa süreli egzersizler, daha hızlı ve daha çabuk yağ kaybını teşvik etmektedir.

Alınan Kalori Miktarını Azaltmak

Eğer hızlı bir şekilde kilo kaybetmek istiyorsanız, nasıl kalori hesaplandığını bilmeniz gerekmektedir. Yarım kilo vücut yağı 3500 kaloriye eşittir, buna göre haftada yarım kilo vermek istiyorsanız, kalori alımınızı günlük olarak 500 kalori azaltmanız gerekmektedir. Haftada 1 kilo verilmek isteniyorsa, günlük 1000 kalori azaltılmalıdır. Alınan kaloriyi azaltmak daha doğrusu vücutta kalori boşluğu oluşturmak, diyet yoluyla, egzersiz yoluyla veya her ikisinin kombinasyonu ile yapılabilir. Tatlı, kızarmış ve doymuş yağ içeren gıdalar gibi boş kalori veren yiyecekleri tüketmekten kaçınmalısınız. Boş kalori kaynağı ve şekerli gıdaların tüketiminde kısıtlama yaparken, vücudunuza gerekli besin maddelerini sağlayacak olan besinlere yönelmelisiniz.