Hızlı Bir Şekilde Dört Buçuk Kilo Vermenin En Kolay Yolu

Yaklaşık 453 gram yağı eritmek için, 3,500 kalori yakmanız gerek. Diyetinizden 500 kalori azaltırsanız haftada yaklaşık 453 kalori verebilirsiniz; yaklaşık dört buçuk kilo vermek de on haftanızı alır. Kilo verme sürecini hızlandırmak için, çabanıza ve harekete bağlı olarak bir saatte 200 ve 700 kalori arasında bir oranı yakabileceğiniz günde bir saat aerobik egzersizi yapın. Bu da bir haftada yaklaşık 900 kalori yapıyor yani 3 ya da 4 haftada dört buçuk kilo vermeyi başarmanızı sağlıyor.

Diyet

İlk Adım

“Sağlıklı Diyet” kitabının yazarı Tosca Reno’ya göre, günde beş ya da altı öğün yemek, açlığınızı geçiştirir ve metabolizmanızı hızlandırır. Yağsız proteinler, karmaşık karbonhidratlar ve temel yağ asitlerini dengeli bir şekilde sağlayan 300 ve 400 kalori arası yemekler tüketin. Öğününüz iki ya da üç saat arayla olmalı. İlk öğününüzde yarım kâse yulaf ezmesinin içine üç yumurtanın beyazını çırpıp karıştırın ve yanında yeşil çay tüketin; ikinci öğününüzde yarım tavuk göğsü ve yarım tatlı patates yiyin; üçüncüde bir buçuk konserve ton balığı, limonlu salatalık ve marul salatası, bir adet elma yiyin; dördüncüde çeyrek kâse domatesin içine dört yumurtanın beyazını çırpıp koyun; beşinci öğünde içinde yağsız bir adet hindi göğsü bulunan taze fasulye ve yarım tatlı patates tüketin; son öğünde ise yoğurt ve çeyrek kâse çilek yiyin.

İkinci adım

Bol lifli, düşük kalorili besinlerle karnınızı doyurun. Sizi doyurması için yemeğin başlangıcında, Salata, taze çiğ sebzeler ya da sebze çorbası yiyin ve bu da protein ve karbonhidrat gibi yüksek kalorili besinleri çok fazla tüketmenize engel olur.

Üçüncü Adım

Esmer ve yabani pirinç veya tam tahıl ekmekleri ve makarna gibi karmaşık karbonhidratları tercih edin. Beyaz un ve beyaz ekmek, unlu mamuller, kurabiyeler, kekler, beyaz pirinç, makarna ve simit gibi yüksek oranda şeker içeren işlem görmüş ve rafine edilmiş karbonhidratlardan kaçının. Enerji sağlaması için, egzersizden iki ya da üç saat önce karmaşık karbonhidratlarla bir öğünü geçirin.

Dördüncü Adım

Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi araştırmalarında vurgulandığı gibi, kahve yerine yağ yakıcı özelliği nedeniyle yeşil çayı tüketin. Kahvenin sizi sinirli yapan yan etkileri olduğu için, Metabolizma hızını artıracak iki ya da üç fincan yeşil çay için. Kahvaltıdan önce ve öğlen yemekten önce yine yeşil çay tüketin.

İstasyon Çalışması

İlk Adım

İp atlayabilir, hafif dambıllarla çalışabilir ve egzersiz minderinde yapabileceğiniz her hareketi yapabilirsiniz. Düzgün bir pozisyonda omuzlarınız kalçanızın üzerinde olacak şekilde, ayaklarınızı omuzunuzun üstüne kaldırın. Nefes alın ve kollarınızı tavana doğru uzatırken, omzunuzu, boynunuzu ve başınızı serbest bırakın. Nefes verin ve kollarınızı yan tarafa indirin.

İkinci Adım

Isınmak için hızınızı yavaştan orta dereceye yavaş yavaş arttırarak, beş ya da sekiz dakika uygun adım yürüyüş yapın. Yürürken göbeğinizi iyice içeri çekin.

Üçüncü Adım

Atlama ipinizi alın; 1-3 dakika arası hiç duraksamadan atlayın. Atlarken omzunuzu, boynunuzu, başınızı ve kolunuzun ön tarafını serbest bırakın ve göbeğinizi içeri çekin.

Dördüncü Adım

İpi bırakın ve iki adım sağa iki adım sola yarı çömelmiş şekilde adım atmaya başlayın. Kalça kaslarınız topuklarınızın arkasına kadar değsin ve diziniz ayakuçlarınızla aynı hizaya gelsin. Denge kurmak için kollarınızı önde tutun. 1-3 dakika arası bu hareketi yapın.

Beşinci Adım

Orta hızda 1-3 dakika arası ip atlayın. Çeşitlilik yaratmak için çift ayak ve tek ayak zıplamaları yapabilirsiniz.

Altıncı Adım

Elinize birer tane dambıl alın. Sağ ayağınızı yaklaşık bir metre öne doğru atın. Sağ diziniz yere değsin, topuğunuzu yerden kaldırın. Barfiks çeker gibi, kollarınızı omuz hizasına kadar kaldırın ve indirin. Aynı hareketi 1-3 dakika arası sol tarafta da yapın.

Yedinci Adım

Bu sıralamayı bir saatte üç dört kez yapın. Yana doğru eğilmek, pazı kıvırmak gibi hareketlerinizi değiştirerek değişik kas grupları üzerinde çalışın.