HIV ve AIDS hakkında aklınıza takılanlar

HIV ve AIDS kapalı kapılar ardında kalmış bir türlü aydınlığa kavuşamamış konular. Aslında biraz da yasaklılar. HIV ve AIDS hakkında sıkça sorulan soruları paylaşmak bilinçlenme açısından faydalı.

HIV bir insandan bir insana nasıl bulaşır?

HIV kan, meni, vajinal akıntı ve anne sütü yoluyla geçer. HIV pozitif birinin bahsettiğimiz vücut sıvılarına maruz kalınırsa HIV bulaşır.
HIV’in bir insandan diğerine bulaşması için bakalım en yaygın yollar neymiş:

•    HIV pozitif biriyle seks yapmak (anal, vajinal, oral)
•    HIV pozitif biriyle aynı enjeksiyon iğnesini paylaşmak
•    HIV pozitif bir annenin doğum öncesinde, sırasında ya da emzirme sırasında bebeğe geçirmesi

HIV’i engellemede lateks kondomlar ne kadar etkili?

Lateks kondomlar devamlı ve doğru kullanıldığında HIV’in heteroseksüel seksle bulaşmasını yüksek ölçüde engeller. Ancak aklınızda olsun kondomlar bile HIV’den tam anlamıyla koruma sağlayamıyor. HIV’den korunmanın en garanti yolu tanımadığınız ve HIV pozitif olup olmadığından emin olmadığınız partnerlerle birlikte olmamak, güvendiğiniz biriyle tek eşli bir hayat sürmek.

Oral seksle HIV bulaşır mı?

Oral seks yoluyla partnerlerin her ikisine de HIV bulaşma ihtimali var. Oral seksle HIV pozitif olan birkaç örnek mevcut. Riskin ne derece olduğunu kimse tam olarak bilmiyor ancak kanıtlar gösteriyor ki oral seksle HIV bulaşma riski anal ya da vajinal sekste olduğundan daha az.
Araştırmalar lateks kondomların epey güvenli olduğunu söylüyor. Mükemmel koruma değil tabii. Ancak devamlı ve doğru kullanımda HIV bulaşma riskini önlemede etkili. Eşlerden herhangi birinin latekse alerjisi varsa plastik kondomlar kullanılabilir. Kadınlar ve erkekler için olanı da var.

HIV anal seksle bulaşır mı?

Evet. Kondomsuz yani korunmasız anal seks çok riskli olarak sınıflandırılabilir. Anal seks sırasında eşlerden herhangi birine HIV bulaşması mümkün.

Seks yapmamak HIV’den korunmanın en etkili yolu. Ancak bunun zor bir ihtimal olduğunu biliyoruz. Anal seks kaçınılmazsa lateks kondom kullanmak şart. Çoğu zaman kondomlar işlerini başarıyla yerine getirir. Ancak vajinal sekse nazaran kondomların anal sekste yırtılma ihtimali daha yüksek. Kondomla bile anal seks gayet riskli yani. Bol miktarda su bazlı kayganlaştırıcı kullanmak kondomun yırtılma ihtimalini düşürür.

HIV’in AIDS’e dönüşmesi ne kadar sürer?

Yapılan araştırmalara göre HIV pozitif insanların AIDS olmaları 10 yılı buluyor. Bu süre kişiden kişiye değişebiliyor. Ortada bir sürü değişken var: kişinin sağlık durumu ve hayat tarzı gibi. İlaç tedavisindeki gelişmeler HIV pozitif kişiler için büyük fırsat. Diğer hastalıklar gibi enfeksiyonun erken teşhisi tedavi ve önlem için iyi bir şans.

HIV pozitif olduğumu nasıl anlarım?

HIV pozitif olup olmadığınızı anlamanın tek yolu HIV testi yaptırmak. Belirtilere bakarak hasta olup olmadığınıza emin olamazsınız. HIV pozitif olan birçok kişi uzun yıllar boyunca hiç belirti göstermemiş.

HIV testleri neler?

Çoğu durumda damardan alınan kan HIV testi yaptırmak için yeterli. Kan HIV’e karşı antikor içeriyor mu içermiyor mu kontrol ediliyor. Diğer vücut sıvıları da HIV teşhisi için test edilebilir.

Ağız sıvısı. Bu test özel bir araç yardımıyla ağızdan sıvı alınması yoluyla yapılıyor.

İdrar testi. Bu testte de kan yerine idrar kullanılıyor.

Ağız ve idrar testine göre geleneksel kan testi daha garantili sonuçlar verir.

Şüpheli bir ilişkiden ne kadar sonra HIV testi yaptırmalıyım?

Testin ne kadar sonra yapılacağı yapılacak teste göre değişir. Hemşire size bu konuda yardımcı olabilir. HIV’e karşı vücudun antikor üretmesi zaman alabilir. Bu süre 2 – 8 hafta arasında değişebilir.

Test pozitif çıkarsa ne olacak?

Testiniz pozitif çıkarsa sağlığınızı korumak için bir an önce harekete geçmelisiniz. Erken tedavi ve sağlıklı yaşam tarzı iyi olmanızı sağlayabilir. Sürekli bir kliniğe gitmeniz de son tedavi yöntemlerinden yararlanmanıza ve kontrol altında olmanıza yardımcı olur.