HIV pozitif olmak

HIV pozitif olduğunuzu öğrendiniz. Korkuyorsunuz. Yalnız ve çaresiz hissediyorsunuz. ‘Üzülmeyin’ demenin bir çaresi olmayacak biliyoruz ama en azından yalnız değilsiniz, bunu bilin. Sayısız insan ve kitap var. Hem de hemen şimdi size yardıma hazırlar. Üstelik binlerce insan HIV pozitif olarak hayatlarına biraz daha dikkat ederek devam edebiliyor. Yani yalnız ve çaresiz değilsiniz.

HIV pozitif olmak eskiden olduğu gibi ölüm cezasına çarptırıldığınız anlamına gelmiyor. Öncelikle kesinlikle bunu bilmeli ve kendinize sürekli hatırlatmalısınız. Durun henüz bir yere gitmiyorsunuz. HIV taşıyor olmak AIDS olduğunuz anlamına da gelmiyor. Sadece AIDS olma ihtimaliniz yüksek. Yeni çıkan tedaviler HIV pozitif olmayı birçok insan için kronik bir hastalık haline getirmeye yeterli. Yani Yüksek tansiyon, kolesterolden farksız. Sağlıklı bir yaşam tarzıyla uzun ve üretici bir hayat yaşayabilirsiniz.

Tabii ki HIV pozitif olduğunuzu öğrenmenin sersemletici etkisinin farkındayız. Derdinizi kime anlatacağınızı, yardım için nereye gideceğinizi, yapacağınız ilk hamlenin ne olması gerektiğini arıyorsunuz. Belki size biraz yardımımız dokunur.

Bir an önce doktorla görüşün

Gelecek korkunuz harekete geçmenizi engellemesin. Artık HIV pozitif olduğunuzu biliyorsunuz ve bir şeyler yapmalısınız. İlk olarak HIV ve AIDS konusunda deneyimli bir doktora başvurmalısınız. Geciktirmeyin. Doktorunuz bağışıklık sisteminizin ne derece çalıştığını saptamak için testler yapacak. Böylece HIV’in ne kadar ilerlediği, vücudunuzun aslında ne kadar sağlıklı olduğu ortaya çıkacak. Sağlanan bu bilgilerle doktorunuz artık sizi tedavi etmeye başlayabilir. Tedaviye nerede ve ne zaman başlanacağının planı yapılacak. Paniklemeyin HIV ilaçları genellikle HIV’in AIDS’e kadar ilerlemesini yavaşlatır hatta durdurur. Tedavi edilmezse HIV ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme neden olabilir.

HIV pozitif olmak ne demek öğrenin

Unutmayın bilgi bu virüse karşı silahınız. Bilgiyle hayatınızı onun ellerinden kurtarabilirsiniz. Size yardımcı olacak birkaç küçük adım:

•    İntenetten HIV’le ilgili bir araştırma yapın.
•    Deneysel ve standart bütün HIV tedavilerini araştırın. Yan etkilerine bakmayı da unutmayın.
•    HIV pozitif olan başkalarıyla konuşun.

HIV pozitif destek servislerini araştırın

İnsanlar duygusal ve fiziksel olarak HIV’in üstesinden gelmede büyük ölçüde yardımcı olur. Belirtilerinizle baş etmede insanlardan yardım almak epey işe yarar.

•    Doktorunuza HIV destek grupları hakkında danışabilirsiniz. Akıl hastalıkları uzmanından profesyonel yardım da alabilirsiniz.
•    İnternetten HIV pozitif kişilerle sohbet odalarına kayıt olabilirsiniz. Buralarda öğrendiklerinizi doktorunuzla konuşmadan uygulamayın. Bazıları doğru olabilir ancak yanlış olma ihtimalleri de var.
•    Acil durumlarda aranacak kişiler listesi hazırlayın. Bu kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olur.

Çevrenizdekileri HIV pozitif olmaktan koruyun

HIV pozitif olduğunuzdan kendinizi hasta hissetmeseniz de virüsü başkalarına bulaştırma ihtimaliniz var. Aslında HIV pozitif olan kişilerin 4’te 1’i HIV taşıdığından habersiz. Kanıtlar enfeksiyondan habersiz kişilerin virüsü yaymada etkin rol oynadığını gösteriyor. Korunmadan cinsel ilişkiye girmek ya da başkalarıyla enjeksiyon iğnesi paylaşmak HIV’in bulaşmasının başlıca nedenleri. İğne değiştirerek ve kondom kullanarak etrafınızdakileri HIV’den koruyabilirsiniz. Böyle yaparak kendinizi de HIV’in diğer türlerinden korumuş olursunuz.

Kadınsanız hamilelik, doğum ya da emzirme sırasında HIV’i bebeğinize bulaştırabilirsiniz. Doktorunuza çocuğunuzu korumak için neler yapabileceğinizi sorun. Tedavi ile enfeksiyonu yenidoğanlardan tamamen yok etmek mümkün.

HIV pozitif olduğunuzu öğrenmek dünyayı başınıza yıkmış olabilir. Ancak çaresi var, tek yapmanız gereken HIV’le yaşamayı öğrenmek. Hangimiz HIV pozitif ne fark eder ki?