HIV pozitif olduğumu başkalarına nasıl söylerim?

Hayatınızda yapacağınız en zor şeylerden biri büyük ihtimalle çevrenize HIV pozitif olduğunuzu söylemek. Bundan daha zor bir şey daha varsa o da bu sırrı tek başınıza taşımak. Bu elinize mikrofonu alıp herkese HIV pozitif olduğunuzu ilan edin demek değil. Kiminle paylaşacağınız tamamen size kalmış kişisel bir karar. Kime, ne zaman ve nasıl söyleyeceğinize karar vermede yardımcı olacak bazı ipuçları var.

HIV pozitif olduğumu kime söylemeliyim?

Genellikle HIV pozitif olduğunuzu gerçekten güvendiğiniz biriyle paylaşmanız gerekir. Bu şekilde davranıp bağlarınızı daha da yakınlaştırmanız mümkün. Geçmişte sizinle paylaşılması zor sırlarını paylaşan kişileri düşünün. Bir arkadaş, aileden biri ya da HIV pozitif olduğunu bildiğiniz herhangi biri sırrınızı paylaşmak için ideal kişiler olabilir. Bunlardan başka HIV pozitif olduğunuzu söylemeniz gereken bir de şu kişiler var:

•    Aile hekiminiz
•    Cinsel ilişkiye girdiğiniz kişiler
•    Gelecekte cinsel ilişkiye gireceğiniz kişiler

Kime anlatsam diye düşünüyorsunuz bu sorular size yardımcı olabilir:

•    Bu kişi bana fiziksel ya da duygusal olarak zarar verebilir mi?
•    Bu kişi bana karşı ayrımcılık yapar mı? İşimi, çocuklarımı ya da evimi kaybetmeme neden olur mu?
•    Bu kişiye güvenebilir miyim? Beni destekler mi?
•    Bu kişiye anlatmak bana ne kazandırır?

HIV pozitif olduğumu neden söylemeliyim?

Kime anlattığınız konusunda dikkatli olmalısınız, bunu artık biliyorsunuz. Hazır olduğunuzda insanlara HIV pozitif olduğunuzu söylemenin iyi gerekçeleri var. Sıralayalım:

•    Maddi ve manevi destek alabilirsiniz.
•    Size HIV bulaştıran kişinin siz söyleyene kadar HIV pozitif olduğundan haberi olmayabilir.
•    Aile hekiminiz sizin için uygun bir tedavi önerebilir.
•    Gelecekte cinsel ilişkiye gireceğiniz partnerlerinizi korumuş olursunuz. Onları bilgilendirip seçme şansı sunmalısınız. Bu aranızdaki güveni de arttırır. Bilerek başkalarına HIV bulaştırmak suç. Hastalığınızı partnerinize söylemeden korunmasız seks yaparsanız kendinizi kanunlar önünde de tehlikeye atarsınız.

HIV pozitif olduğumu nasıl söylemeliyim?

HIV pozitif olduğunuzu başkalarına söylemenin tek bir doğru yolu yok. Genellikle en doğru yol birebir konuşma esnasında söylemek ama elbette siz istiyorsanız grup halinde de açıklayabilirsiniz. Telefon, mektup, e-posta da isteğe göre kullanılacak yöntemler arasında. Bu konuşmayı yapmak için biriyle buluşacaksanız özel ve rahat hissedebileceğiniz bir yer seçin. Konuşmaya bol zaman ayırın.

Ailenizden biriyle yapacağınız konuşma birlikte çalıştıklarınızla yapacağınızdan farklı olacaktır. Bakalım söyleyeceğiniz kişiye bağlı olarak nelere dikkat etmelisiniz.

Arkadaşlar ve aile üyeleri. Sırrınızı en rahat söyleyeceğiniz insan grubu bunlar olsa gerek. Ancak gerçek hayatta durum öyle değil. Sizi en çok korkutan, size en çok zarar verebilecek ya da sizi en çok kızdıracak grup bu. Ama ailenizden ve arkadaşlarınızdan sır saklıyor olmak vicdanınızı rahatsız edebilir. Yani aşağı tükürseniz sakal, yukarı tükürseniz bıyık durumu. Değişik türden tepkilere hazırlıklı olun.

Çocuklar. Çocuklarınıza söylemenin en doğru zamanı ne? Yaşlarını ve kişiliklerini göz önünde bulundurun. Daha önce bir hastalıkla yüz yüze gelip gelmedikleri de önemli. Öncelikle profesyonel destek almak iyi bir fikir olabilir. Ya da bu konuyu uzman psikoloğumuzla paylaşabilirsiniz. Şu sorulara hazırlıklı olun:

•    Bu neden oldu?
•    Ben de hasta mıyım? Hasta mı olacağım?
•    İyileşecek misin?
•    Ölürsen kiminle yaşayacağım?

Geçmişte birlikte olduğunuz partneriniz. Bu size HIV bulaştıran kişi olabilir. Konuşmadan önce kızgınlığınızdan sıyrılın. Nasıl hissettiğinizi söyleyin ama sakinlikten ödün vermeyin. Bu kişiyle kendiniz konuşmaktan çekiniyorsanız ya da tepkisinden korkuyorsanız doktorunuzla konuşun o size yardımcı olacaktır. Klinik çalışanları geçmişteki partnerinizle iletişime geçip adınızı vermeden durumu açıklayacaktır.

Gelecekteki partneriniz. Konu ilişkiler olduğunda zamanlama çok önemli. Aynı şey HIV pozitif olduğunuzu söylemek için de geçerli. İlişkinin en başında bu şekilde etiketlenmek istemezsiniz ama HIV pozitif olduğunuzu cinsel ilişkiye girmeden söylemeniz gerekir. Söylemek için doğru yeri seçtiğinize de emin olun. Yatakta çıplak halde beklerken söylemek doğru bir yer seçimi değil mesela.

Çalışanlar. Çalışanlarınıza söylemek zorunda değilsiniz. Ancak çalışma günlerinizde ya da saatlerinizde bir değişim zorunluysa söylemek zorunda kalabilirsiniz. Doktorunuzdan bir mektup alın daha sonra çalışanlarınızla bu sırrın gizli tutulmasını istediğinizi tembih edin. Kanunlarda böyle bir hakkınız var merak etmeyin.