HIV pozitif grip olursa ne olur?

Bağışıklık sisteminiz HIV ya da AIDS yüzünden zayıflamışsa soğuk algınlığıyla, griple ya da diğer viral enfeksiyonlarla savaşmak sizin için çok zor bir hal alabilir. Bu yüzden soğuk algınlığı ya da grip olmaktan bile kaçınmalısınız çünkü vücudunuzun bunlarla savaşacak gücü yok. Bu yüzden HIV ve soğuklar ile ilgili öğrenmeniz gereken birkaç şey olabilir.

HIV taşıyıcısı ya da AIDS hastası için neden soğuklar bu kadar ciddi bir problem?

İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü (HIV) insanın bağışıklık sistemindeki hücrelere zarar veriyor bu yüzden soğukla savaşmak vücudunuz için epey zor bir hale geliyor. HIV’iniz varsa basit bir soğuk algınlığı bile zatürreye çevirebilir.

HIV taşıyıcısı birinin hangi soğuk algınlığı tedavisini uygulaması gerekir?

Soğuk algınlığı belirtileri algılandığında hemen doktorunuza başvurmalısınız. Soğuk algınlığı için herhangi bir antiviral tedavi yok. Bu yüzden doktorunuz sadece belirtileri ortadan kaldırmak için basit tedavilerden uygulayabilir. Soğuk algınlığı genellikle 1 hafta sürer ve kendiliğinden çeker gider. HIV taşıyıcısı olan insanlar için bile çoğunlukla durum böyle. Ancak bağışıklık sisteminiz zayıfladığında soğuktan nem kapmanız da kolaylaşır. Zatürre bu duruma örnek. Belirtilerinizde iyileşme yoksa hatta nefes darlığı ve yüksek ateşten şikayetçiyseniz daha yoğun bir tedavi uygulanmasına ihtiyacınız var demektir. Hemen doktorunuzu arayın.

Soğuk algınlığınız varsa bol bol su içtiğinizden emin olun. Özellikle ateşiniz varsa Dehidrasyon riski yüksek. 39°C’nin üstündeki ateş grip olduğunuzun göstergesi olabilir. Grip belirtileriniz varsa tıbbi desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Grip ilaçları grip belirtilerinin kısa sürede ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Hiç iştahınız yoksa bile bir şeyler yemeye gayret edin. Küçük yemekler iştahınızın geri gelmesine yardımcı olur. İyice uyuduğunuzdan ve dinlendiğinizden emin olun. Vücudunuza iyileşme şansı verin.

Soğuk algınlığından kaçınmak için ne yapmalı?

HIV taşıyıcıları ve AIDS hastaları bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olurlar, bunu artık biliyorsunuz. Hasta olma riskini en aza indirmek için temizliğe önem vermek önemli. Arkadaşlarınız hasta olduğunda dikkat etmelerini rica edin. Öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burunlarının etrafını iyice kapatsınlar. Sık sık ellerini yıkasınlar. Bunu sizin sağlığınız için yapmalılar.
Bilgisayar klavyesi ve faresindeki, telefon ahizesindeki, lavaboları, ışık düğmelerini, televizyon kumandalarını düzenli olarak temizleyin ki oralardaki bakteriler size zarar veremesin.

Doktorunuzla zatürreye ve gribe karşı aşı olma fikrini konuşun. Kendi aranızda hastalığın yayılmaması için yakınlarınızın da aşı olması gerekebilir.

Altta yatan başka sağlık sorunları varsa, HIV gibi, grip göründüğünden daha ciddi bir hastalık olabilir. Bağışıklık sisteminin savaşçı hücrelerinin (CD4) sayısındaki azalma gribin ilerleyip zatürreye dönüşmesine neden olabilir. Gripseniz evde kalın ve doktorunuzu arayın. Hastaneye gitmeyin çünkü virüsü oradakilere de bulaştırabilirsiniz.

HIV gibi başka sağlık sorunları işin içine girdiğinde domuz gribi gibi daha ciddi hastalıkların da riski artıyor. Domuz gribi olduğunuzu düşünüyorsanız yine evden çıkmayın ve telefondan tıbbi destek alın. Diğerlerine virüs bulaştırmamak adına evde kalıp hastaneye, sağlık ocağına gitmemeniz gerekiyor. Domuz gribi olduğunuz kesinse ilaçları alması için bir yakınınıza rica edin.

Diğer ölçümler

Soğuk mevsimlerde ya da grip salgını olduğu sıralarda kalabalığa çıkmaktan kaçının. Çünkü unutmayın grip HIV’li biri için çok ciddi sorun haline gelebilir. Bol bol uyuyun, dengeli beslenin, düzenli egzersiz yapın ve stresten uzak durun. Böylece bağışıklık sisteminizi güçlü tutabileceksiniz. Sigaradan ve hava kirliliğinden de uzak durmanız yararınıza olacak.